Yayla yasağı hayvancılığı bitiriyor

VAN - Van’da 112 yayla şu an "Özel Güvenlik Bölgesi" nedeniyle yasaklı. Yasak nedeniyle yaylaya gidemediklerini ve hayvanları yemle beslemek zorunda kalan hayvan besicileri, hayvancılığın bitme noktasına geldiğini söyledi.

Yayla yasağı hayvancılığı bitiriyor

HABER MERKEZİ-Van Valiliği tarafından yayınlanan "Van ili mera yaylak ve otlakların kullanımına dair genelge emri" ile kentteki 673 meradan 561'i kullanıma açılırken, 112 mera ve yayla ise "Özel Güvenlik Bölgesi" olduğu gerekçesiyle kullanıma kapatılmıştı. Yine, güvenlik riski nedeniyle 9 adet yayla ve mera, bulunduğu mahalle sakinlerinin kullanımına açık tutulurken, diğer mahalle sakinlerinin ve göçerlerin kullanmalarına yasaklanmıştı. Valiliğin yasak kararına tepki gösteren Vanlı hayvan besicileri ve çiftçiler, yayla yasaklarının kaldırılması gerektiğini söyledi. 

HALK YOKSULLUK VE SEFALET İÇİNDE

30 yıldır Van Hayvan Pazarı’nda hayvan satarak geçimini sağlayan Osman Aslan, yaşanan dönemi "kıtlık dönemi" olarak yorumladı. Yayla yasaklarının kabul edilebilir bir durum olmadığını belirten Aslan, hayvancılığın en kötü dönemini yaşadığını ve bitme noktasına geldiğini söyledi. Hayvancılık yapan insanların artık hayatlarını idame edemeyecek durumda olduğunu belirten Aslan, hükümetin politikalarıyla artık yaylalarda hayvan besleyerek geçimini sağlama döneminin kapandığını ifade etti. Halkın yoksulluk ve sefalet içerisinde olduğunu belirten Aslan, insanların artık bir torba un bile alamayacak duruma geldiğini söyledi. Aslan, "Eskiden yayalara gidiyorduk ve tüm geçimimizi buradan sağlıyorduk. Ot biçiyor, hayvanlarımızı besliyorduk. Peynir, yün ve süt satarak geçimimizi sağlıyorduk. Şimdi her yer yasaklı. Hiçbir yere gidemiyorsunuz.  Bu yasaklarla nasıl hayvancılık yapalım?" diye sordu.

HAYVANCILIK BİTME NOKTASINA GELDİ

Besicilerden Mahmut Onat ise, tek geçim kaynaklarının hayvan besiciliği olduğunu belirterek, "Sattığımız hayvanlarla geçimimizi sağlıyoruz. Bu işi yapmazsak geçimimizi sağlayamayız. Hayvan besicileri olarak yaylalara konan yasağın kaldırılmasını istiyoruz. Yaylalar yasaklıysa biz nasıl hayvancılık yapalım?” diye sordu. Hayvancılığın bu politikalarla ortadan kalkacağını ifade eden Onat, devletin bu politikadan vazgeçmesi gerektiğini söyledi.

‘FERAŞÎN VE NORDUZ'DA YASAK KALKSIN'

25 yıldır geçimini hayvancılık ile sağlayan Kazım Yacan ise, saman ve yem fiyatının her gün zamlandığını belirterek, çiftçinin perişan bir halde olduğunu söyledi. Hayvanların artık değerlerinin altında satıldığını ifade eden Yacan, "Eskiden 13 bin TL’ye sattığımız hayvanı şimdi 8 bin TL’ye bile satamıyoruz. İnsanlar artık hayvan dahi alamıyorlar” diye belirtti. 

Yaylaların büyük bölümünün yasaklı olduğunu bu yüzden hayvanlarını götüremediklerine dikkat çeken Yacan, “ Yayla yasakları olduğu için büyük bir masrafla karşı karşıyayız. Bir ineğe günlük 15 TL para harcıyoruz. Özellikle en çok hayvanın gittiği Feraşin ve Norduz yaylarının serbest olmasını istiyoruz” dedi. 

YÜZLERCE ÇİFTÇİ YAYLALARA GİDEMEYECEK

Yaylalara gidemedikleri durumda hayvanlarını yem ile beslediklerini bunun da ekstradan maliyet anlamına geldiğini söyleyen Şaban Aslan da, “Feraşin ve Norduz bölgesinde hayvancılık yapıyoruz ama o bölgeler şuan yasak. Yaylara çıkamadığımız için çok fazla para vererek yem almak zorundayız. Yayla yasaklarının kaldırılması gerekiyor. Yüzlerce çiftçi yazın yaylaya gidiyor ama yaylalar yasaklandığı için kimse gidemeyecek ve mecburen hayvancılığı bırakacak" diye konuştu. 

MA / Müjdat Can – Mahmut Ruvanas

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER