Yasağın kalkmasıyla inci kefali tezgahlardaki yerini aldı

VAN-Dünyada sadece Van Gölü’nde yaşayan ve gölün tek balık türü olan inci kefali, av yasağının sona ermesiyle birlikte tezgahlardaki yerini almaya başladı.İnci Kefali, dünyada sadece bu havzada bulunur. Orijinal yaşam alanı tatlı sulardır. Tahmin edilen, Van Gölü’nün oluşmasıyla bu göle sonradan alıştığıdır. Ancak gölde üreyemediği için, nisan ayından başlayarak temmuz ayına kadar sürüler halinde doğdukları akarsulara göç ederler. Yumurtalarını bıraktıktan sonra tekrar göle geri dönerler.

Yasağın kalkmasıyla inci kefali tezgahlardaki yerini aldı

HABER MERKEZ-Van’da av yasağının 15 Temmuz’dan itibaren sona ermesiyle birlikte Van Gölü’ne açılan balıkçılar, yeni sezonun ilk ağlarını atıp balıklarını avlamaya başladı. Sadece Van Gölü’nde yaşayan inci kefalinin, 15 Nisan-15 Temmuz arasındaki üreme dönemini kapsayan av yasağının son bulmasıyla birlikte tezgahlardaki yerini yavaş yavaş alıyor. yurttaşlar da sezonun ilk balıklarını almaya başladı.Yaklaşık 15 bin insan bu balıktan geçimini sağlıyor.

İnci Kefali nisan ayından itibaren göç yoluna düşer. Bu göç dünyanın sayılı doğa harikalarından biri olarak kabul edilir. Akarsulara meydan okuyarak, zaman zaman akarsuya tırmanarak gerçekleşen göçte, yumurtasını akarsuların sert zeminlere, taşlara yapıştırarak bıraktıktan sonra haziran sonlarına doğru Van Gölü’ne dönerek göç macerasını tamamlar. Balıkların bu serüveni ilginç ve birbirinden güzel görüntülere sahne olur.

Erciş ilçesindeki (Balıkbendi)Deliçay’a veya Muradiye Çayı kenarına giden yurttaşlar, çoğu zaman suda adeta uçarak ve havada dans ederek ilerleyen balıkların bu göç yolculuğuna tanıklık etme fırsatını yakalayabilirler.bu harika olayın, şimdiye kadar turizm adına pek de yararlanıldığı söylenilemez. Dünyanın hiçbir yerinde balık göçü bu yoğunlukta gözlemlenemediği için, orijinal olan İnci Kefali göçünün ülke turizmine kazandırılması gerekmektedir.

Güncelleme Tarihi: 22 Temmuz 2018, 15:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER