Vanlılar: Şimdi yardım sırası bizde

VAN – 6 yıl önce yaşadıkları deprem sırasında kendilerine uzatılan dayanışma elini unutmayan Vanlılar, "Dayanışmak ve acılarımızı paylaşmak için yardım sırası bizde" diyerek seferberlik başlattı.

Vanlılar: Şimdi yardım sırası bizde

HABER MERKEZİ 

Irak Federe Kürdistan Bölgesi'nin Süleymaniye kentti ile İran Kürdistan’ın Kirmanşan kentinde dün akşam meydana gelen depremin ardından uluslar arası yardım kuruluşları harekete geçti. 6 yıl önce iki büyük deprem yaşayan Van halkı da, o dönem kendilerine uzanan dayanışma elini hatırlatarak, bugün dayanışma sırası kendilerinde olduğunu söyledi. 

‘ŞİMDİ YARDIM ETME SIRASI BİZDE’

Deprem yaralarının hala sarılmadığını ifade eden Hüseyin Aydoğdu, Iraklı Kürtlerin Van halkına yüzlerce yardım TIR’ı gönderdiğini ve prefabrik evler yaptığını dile getirdi. Aydoğdu, “İnsanlar acı yaşadığı dönemlerde dayanışma ruhuna ihtiyaç duyuyor. O dönemde bizlere prefabrik ev, battaniye, yatak, ısıtıcılar ve gıda yardımı gibi hayati ihtiyaçlar noktasında yardımını eksik etmediler. Bizler bu kardeşlik örneğini unutmadık” dedi. 

Yaşanan depremin kış ayına denk gelmesi özelikle yoksul kesimi çaresiz bırakacağını belirten Aydoğan, “Şimdi yardım etme sırası bizde. Bizler oraya destek için acil bir eylemsellik gerçekleştirmemiz gerekiyor. Bu noktada sivil toplum örgütleri başta olmak üzere diğer bazı kurumların öncülük etmesi gerekiyor. Kampanya başlatılırsa bizler elimizden gelen her şeyi yaparız. Orada bu acıyı yaşayanlar bizim kardeşlerimizdir ve onların yanlarında olduğumuzu göstermemiz gerekiyor” dedi. 

‘BU SÜREÇTE EN ÖNEMLİ HİS DAYANIŞMADIR’

Depremde hayatta kalmasını bir tesadüf olarak anlatan Nazan Karaca, böylesi süreçlerde insanın en çok mutlu eden şeyin dayanışma olduğunu dile getirdi. Karaca, “O dönemde Türkiye’den ve Irak Federe Kürdistan olmak üzere birçok yerden yardım geldi. Dün gece Süleymaniye ve diğer bölgelerde deprem yaşayan insanlarla aynı hissi yaşadık” diye belirtti. 

‘ACILARI ORTAKLAŞARAK AZALTABİLİRİZ’

Üzüntüsünü paylaşan Karaca, “Kış koşullarının yaşanmasından kaynaklı acilen yardım yapmamız gerekiyor. Elimizden ne geliyorsa yapmak istiyoruz. Herkesin birlik olup oradaki mağdur insanlara destek çıkması gerekiyor. Ben ve eşim bu konuda ne gerekiyorsa yapmaya hazırız. Bir nebze de olsa acıları ortaklaştırıp azaltabilirsek ne mutlu bize” diye konuştu. 

‘BİR KENARA BIRAKMALI’

Aynı coğrafyada aynı tarihlere den gelen depreme dikkat çeken Ayhan Beiş de, şunları dile getirdi: “Bizler aynı acı bir daha yaşanmasın diye dua ederken, bu deprem bizleri derinden etkiledi. Doğa olaylarını engelleyemezsiniz ama önlem alabilirsiniz. Süleymaniye’de yaşanan deprem ciddi şekilde bölgenin tamamını etkiledi. Demek ki insanlar renk, dil, din ırk fark etmeden birbirine bağlıdır. Doğa dokunuyorsa hepsine birden dokunuyor. Aynı anda hepsine dokunuyorsa, tekrar ayağa kalmak için tüm bu farklılıkları bir kenara bırakarak, el uzatmak gerekiyor." 

‘ACİL YARDIM KAMPANYASI BAŞLATILSIN’

İnsanları ırklarına göre ayırmadan herkesin vicdanı ile hareket etmesi gerektiğini ifade eden Beiş, “Ben esnafım elimden ne geliyorsa yapmak istiyorum. Herkes bir battaniye bile gönderse, bir nebze olsa yardım etmiş olur. Herkesin bu noktada bir şeyler yapması gerekiyor. Bir yardım kampanyası başlatılsın ve bizler de destek olalım. Ancak bu şekilde yaralar sarılabilir. Yapılacak her türlü sivil destekli kampanyalara katılım sağlanmalıdır" diye belirtti. 

‘ORADAKİ ACIYI HİSSETMELİYİZ’

Acıyı paylaştığını vurgulayan Furkan Bahadır ise, şunları söyledi: “Van depreminde Irak Federe Kürdistan bölgesi bizlerden yardımını eksik etmedi ve kardeşlik ruhunu hissettirdi. Şimdi ise aynı görev bizlere düşüyor. Bu süreçte herkesin elinden ne geliyorsa yapması gerekiyor. Bu kapsamda oradaki halkımızın ihtiyaçlarının karşılanması için acil bir kampanya başlatılmalıdır. Bu birliğimizi dayanışma ruhuyla güçlendirmeliyiz. Özellikle soğuk kış günlerinde evleri olmayan ailelerin yaşayacağı sıkıntıları hissetmeliyiz. Bu noktada elimizden ne geliyorsa yapmaya hazırız.” 

MA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER