Vanlılar: Bekir Kaya'nın dik duruşunun yanındayız

VAN - Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Bekir Kaya ve 12 siyasetçiye verilen cezaya tepki gösteren Vanlılar, cezanın Kaya'ya değil halka verildiğini söyledi. Yurttaşlar, “Bekir Kaya'nın dik duruşunun yanındayız. Bu siyasi kararı verenler mutlaka bir gün pişman olacaklardır” dedi.

Vanlılar: Bekir Kaya'nın dik duruşunun yanındayız

Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Bekir Kaya'nın da aralarında bulunduğu 13 Kürt siyasetçiye yargılandıkları "KCK Van Ana Davası" kapsamında önceki gün görülen karar duruşmasında ceza verilmişti. Verilen cezalara tepki gösteren Vanlılar, cezanın seçtikleri belediye başkanı olan Bekir Kaya şahsında kendilerine verildiğini söyledi. 

‘KAYA’YA VERİLEN CEZA VAN’A HAKARETTİR’

Vanlı esnaflardan Hekim Bayram, verilen cezayı kınayarak, Kürt halkına bu kadar kötülük, işkence ve hakaretin olmaması gerektiğini söyledi. Bayram, “Bekir Kaya belediye eşbakanıdır. Bekir Kaya kimseye bir hakareti olmadı.  Bu memlekete tek iş yapan belediye başkanıydı. Bekir Kaya'yı tutuklayıp bu memlekete kayyum getirdiler. Verilen kararları kınıyoruz. Bu karar değil halka büyük bir hakarettir. Bu ceza memleketimize de Van’a da herkese de hakarettir. Bu ceza tamamen siyasi bir cezadır. Bekir Kaya kime ne yaptı? Belediye başkanlığı döneminde hiçbir hırsızlık olmadı, kötülüğü yoktu. Kimseye zulüm yapmıyordu. Peki bu kininiz nedir?” diye sordu.

'VERİLEN KARAR SİYASİDİR'

Yurttaşlardan Fehmi Çetin de, verilen kararın siyasi olduğunu belirterek, “Bekir Kaya millete ne hakaret yapmış ki ceza verilsin? Verilen ceza Bekir Kaya ve bu halka hakarettir. Bekir Kaya gibi bu halk için çalışan bir insan bu memlekete gelmedi ve gelmeyecektir. Verilen karar kesinlikle siyasidir. Bu devletin hak, hukuku, adaleti yok ki. Bizim hiçbir siyasetçimizin suçu yok. Bekir Kaya’nın derhal serbest bırakılmasını istiyoruz” diye konuştu. 

'BU YANLIŞTAN DÖNÜLSÜN'

İzzeddin Adıyaman adlı yurttaş da Bekir Kaya’nın başarılı ve çalışkan bir belediye başkanı olduğunu söyledi.  Bütün Van halkının Bekir Kaya’yı sevdiğini söyleyen Adıyaman, “Bu verilen ceza insafsız bir cezadır. Bu ceza Bekir Kaya iyi bir insan olduğu için cezalandırmak için verdiler.  Verilen karar hukuki değil tamamen siyasidir. Yanlış’tan dönsünler. Verilen bu karar yanlıştır Bekir Başkan’ın hakkı ceza değil tahliyedir” dedi.

'BEKİR KAYA'NIN DİK DURUŞUNUN YANINDAYIZ'

Hasan Koçer de, "Bu halkın onuru ve umudunu tutukladılar. Bekir Kaya bu halka hizmet etmiştir. Bu halk onu seçti ve bu halkın onuruydu. Kaya’ya verilen cezanın siyasi olduğunu tüm halk biliyor. Bugün belediye başkanları, il başkanları ve milletvekilleri tutuklu. Bu kararların hepsinin siyasi olduğunu hepimiz biliyoruz. Bekir Kaya şunu bilsin ki biz halk olarak onunlayız, onun dik duruşunun yanındayız. İrademize sahip çıkıyoruz. Verilen bu ceza bu insan haklarını yok etmektir” dedi.

‘BU KARARI VERENLER PİŞMAN OLACAKLAR’

Son olarak konuşan esnaflardan Hüseyin Üzer ise, Bekir Kaya’nın tutuklanmasında olduğu gibi verilen kararın da siyasi olduğunu belirtti. Siyasetçilere ceza verilmesini halka saygısızlık olarak değerlendiren Üzer, "Van’da yüzde 70’in üzerinde Bekir Kaya’ya oy veren büyük bir kitle var. Ben şunu isterim, bugün Bekir Kaya gelsin bu memlekette aday olsun eğer Van’ın yüzde 80-90 oyunu almazsa ben bu memleketi terk ederim, giderim. Karar siyasidir. Siyasi kararı da halk çok iyi değerlendiriyor. Bu siyasi kararı verenler bir gün pişman olacaklar ve 'keşke böyle bir karar vermeseydik' diyecekler. Bir gün verdikleri bu kararlardan dolayı pişman olacaklarına inanıyor ve umut ediyorum. Biz halk olarak bunu kesinlikle kabul etmeyeceğiz. Bekir Kaya bu halkın iradesidir ve bu iradeye sahip çıkmamız gerekiyor” diyerek tepkisini dile getirdi. (MA)

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2018, 22:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER