VAN:Havaya da sağlığa da zarar...

VAN - Halka ücretsiz olarak dağıtılan kömür, bir yandan havayı kirletirken bir yandan da halkın sağlığını tehlikeye sokuyor.

VAN:Havaya da sağlığa da zarar...

HABER MERKEZİ Serhat bölgesinde kış aylarının gelişi ile birlikte kar yağışı hayatı olumsuz etkilerken, yurttaşlar ısınmak için alternatif olarak kömür sobası kullanmak zorunda kalıyor. Yaydığı karbonmonoksit gazından dolayı hava kirliliğine neden olan kömür ayrıca zehirlenmeye de yol açıyor. Serhat illerinden olan Van'da halk ısınma aracı olarak tercih ettikleri sobalarını kurmaya başlarken yakacak olarak kömürü kullanıyor. Van'ın Tuşba ilçesinde geçen günlerde aynı aileden 2'si çocuk 8 kişi sobada yakılan kömürün yaydığı karbonmonoksit gazından zehirlenerek hastanede tedavi altına alındı. Devletin ücretsiz olarak halka dağıttığı kömür zehir saçarken, halkın can güvenliğini de tehlikeye atıyor. 

Kömür dumanı hastalık saçıyor

Van'da hemen hemen her evde sabahın erken saatlerinde yakılmaya başlanılan sobalar gece geç saatlere kadar yanmaya devam ediyor. Şehrin üstünde oluşan zehirli dumanlar ise görenlerin dikkatini çekiyor. Havaya karışan kömür dumanı ayrıca hastalıklara da davetiye çıkarıyor. Ekonomik durumdan kaynaklı devletin ücretsiz dağıttığı kömürü kullanmak zorunda kalan yurttaşlar, kömürlerin denetimden geçirilmediğini ve zehirlenmeye yol açtığını belirtti. 

Havadaki ağır kömür kokusundan evlerinde camlarını açmaya korkan yurttaşlar, sorunlarına çözüm bulunmasını istedi.   

Yetkililer yaşananlara sessiz

Her yıl kömürden yüzlerce kişi zehirlenirken, birçok kişi de yaşamını yitiriyor. Öte yandan havaya yayılan karbonmonoksit gazı hava kirliliğini de beraberinde getiriyor. Ekolojistler kömür kullanılmasına karşı olsa da Türkiye'de binlerce kömür ocağı ve yerin kilometrelerce derinliğinde bulunan bu ocaklarda güvencesiz şekilde çalışan yüz binlerce işçi bulunuyor. Son olarak Şırnak'ta Ekim ayında yaşanan kömür ocağı göçüğünde 7 işçi yaşamını yitirmişti. 

Yetkililer yaşananlara kulak tıkayarak halka zehirli kömür dağıtmaya, ruhsatsız ve hiçbir güvenliği bulunmayan kömür ocaklarının açılmasına da izin vermeye devam ediyor.

Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2017, 17:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER