VAN:Gazeteci Türfent'in tutukluluğu Adalet Bakanı'na soruldu

HDP Hakkari Milletvekili Nihat Akdoğan, gazeteci Nedim Türfent’in tutukluluğuyla ilgili Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün yanıtlanması istemiyle Meclis’e soru önergesi verdi.

VAN:Gazeteci Türfent'in tutukluluğu Adalet Bakanı'na soruldu

HABER MERKEZİ-Van’da 13 Mayıs 2016 tarihinde tutuklanan ve 22.5 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Dicle Haber Ajansı'nın (DİHA) muhabiri Nedim Türfent'in tutukluluğuna ilişkin Meclis’e soru önergesi verildi. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Nihat Akdoğan tarafından Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün yanıtlanması istemiyle verilen önergede, 2015-2016 yıllarında Türkiye’de uygulanan sokağa çıkma yasaklarına değinildi. Önergede, bu uygulamalarda çok sayıda sivil yurttaşın yaşamını yitirdiği ve bu süreçte özgür haber yapan basının susturulduğundan, vatandaşın tarafsız ve doğru haber almasının neredeyse imkansız hale geldiği belirtildi. Bu zor koşularda gazeteci Nedim Türfent'in 13 Mart 2016’da Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde uygulanan sokağa çıkma yasağı sırasında yaşananlara dair, meslek ahlakından ve tarafsız habercilik anlayışından dolayı özellikle Twitter üzerinden bölgede yaşananları kamuoyuna aktardığının hatırlatıldı.

HDP’li Akdoğan, Adalet Bakanı Gül'ün yanıtlaması istemiyle şu soruları sordu: 

*Nedim Türfent bir gazetecidir. Her gazeteci gibi yaptığı haberleri bazı gazete ve televizyonlarda haber olarak geçti. Aynı zamanda bu haberleri sosyal medya üzerinden de paylaşmıştır. Yaptığı bu paylaşımlardan dolayı sürekli tehdit edilmiş, sosyal medya üzerinden ölüm tehditleri almıştır. Buna ilişkin bir soruşturma açılmış mıdır? Açılmadıysa nedeni nedir? 

*15 Temmuz darbe girişiminden sonra tutuklanan Tümgeneral H. İbrahim Ergin’in görev yaptığı Yüksekova’da yapılanları haber yaptığı için tutuklandı. Hala tutuklu olan bu generalin yaptıkları ortadayken gazeteci Nedim Türfent’in tutuklu olması hakkaniyete ne kadar uygundur? 

*Söz konusu tarihlerde Yüksekova’da yaşanan olayların sorumluları hali hazırda tutukluysa bunları haber yapan gazetecinin tutuklu olması hukuk dışı değil midir?MA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER