VAN:Edremit Belediyesi kayyumu,Taybet İnan Kreşi’nin adı değiştirildi, kapısına kilit vuruldu

Edremit Belediyesi kayyumu, cenazesi bir hafta sokakta bekletilmesiyle hafızalara kazınan Taybet İnan’ın adının verildiği kreşin önce ismini değiştirdi sonra kapısına kilit vurdu.

VAN:Edremit Belediyesi kayyumu,Taybet İnan Kreşi’nin adı değiştirildi, kapısına kilit vuruldu

HABER MERKEZİ -Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) belediyelerine kayyum atanmasının ardın birçok kentte park, kreş, kadın ve gençlik merkezlerinin isimleri değiştirilirken, birçoğunun kapısına da kilit vuruldu. Kayyumlar, bir yıl içerisinde farklı kentlerde Mehmed Uzun, Tahir Elçi, Ehmedê Xanî, Ceylan Önkol gibi isimlerin yazılı olduğu tabelaları kaldırdı.

ADI DEĞİŞTİRİLDİ, KAPISINA KİLİT VURULDU 

Bu uygulamaya Van’ın Edremit ilçesi belediyesi de dahil oldu. Belediye, Şırnak’ın Silopi ilçesinde sokağa çıkma yasağı sırasında hayatını kaybeden ve cenazesi bir hafta boyunca sokakta bekletilen Taybet İnan’ın adının verildiği çocuk kreşinin tabelasını indirdi, adını değiştirdi. 

Edremit’in Çiçekli Mahallesi’nde geçen yıl kreşe verilen “Peşdibistana Taybet İnan" (Taybet İnan Kreşi) ismi önce tabeladan silindi sonra kreşe "Aile Destek Evi” tabelası astırarak, kapısına kilit vuruldu. 

Taybet İnan’ın adının tabeladan silinmesine tepki gösteren mahalle sakinleri, “İşkence çektirilerek öldürülen bir annenin isminin kreşe asılmasının kime ne zararı var?" diye sordu. 

MEHMED UZUN, EHMEDÊ XANÎ, TAHİR ELÇİ, CEYLAN ÖNKOL…

DBP’li belediyelerin verdiği isimlerin kayyumlar tarafından kaldırıldığı bazı yerler şöyle:

* Diyarbakır’ın Yenişehir Belediyesi, Kürt edebiyatının önemli isimlerinden Mehmed Uzun’un adının verildiği parkın tabelasını indirdi. Parkın içinde bulunan ve üzerinde “Hilbe Agrî” marşı ile Kürtçe harflerin olduğu anıt da kaldırıldı. Tepkiler üzerine tabela küçültülerek yerine asıldı, anıtla ilgili bir gelişme olmadı. 

* Diyarbakır’ın Lice Belediyesi, 28 Eylül 2009’da karakoldan açılan ateş sonucu hayatını kaybeden 12 yaşındaki Ceylan Önkol'un adının verildiği parkın tabelasını kaldırdı. 

* Van’ın Çatak Belediyesi, “Westaniya Parezer Tahir Elçi” adlı parkın adını 2016 yılında ilçede yaşamını yitiren korucu Ali Ogün'e atıfla “Şehit GK Ali Ogün Parkı” olarak değiştirdi.

* Ağrı’nın Doğubayazıt Belediyesi, kent merkezinde bulunan Kürt edebiyatçı Ehmedê Xani’nin heykelini yıktı. Tepkiler üzerine “Kazayla oldu” diyen belediye, heykeli tekrardan yerine koyacağını duyurdu. Ancak heykel hala yerine konulmamış. 

Mezopotamya ajansı

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER