VAN’da“Anadiline Sahip Çık” Çağrısı!

Kürt Dil Bayramı Van’da düzenlenen etkinliklerle kutlanıyor.

VAN’da“Anadiline Sahip Çık” Çağrısı!

Kritik bir seçim sürecinde Kürt Dil Bayramını kutluyoruz. Bugün 15 Mayıs  Kürt dil bayramı… Celalet Ali Bedirxan ve arkadaşları 15 Mayıs 1932’de Şam’da Hawar Dergisini çıkartmıştır ve bu dergi Latin harfleriyle yazılan ilk dergi niteliğini taşımaktadır. Kürt Halkı 15 Mayıs’ı 2006’dan beri Ulusal Kürt Dili Bayramı olarak kutlamaktadır.

Kürt Dil Bayramı Van’da düzenlenen etkinliklerle kutlanıyor. Konuya ilişkin yapılan basın açıklamasında Kürt halkına, Kürt dilinin korunması için duyarlılık çağrısında bulunuldu.

15 Mayıs Kürt Dil Bayramı nedeniyle Van HDP İl binasında düzenlenen basın toplantısına HDP DBP İl Yöneticileri, TJA Aktivistleri, KHK ile kapatılan Kurdi Der Yöneticileri ve halk katıldı.

Basın toplantısında konuşan HDP Van İl Yöneticisi Ahmet Güler, Mezopotamya Halklarının Tek dil mantığıyla asimilasyona tabi tutulduğunu söyledi. Bu politikalarla çoğu ulus, dil ve kültür yok edilmek istendiğini vurgulayan Güler, “Ancak buna karşı  Kürt halkı Anadilinin varlığı sürdürmek için mücadele etmiş ve ağır bedeller ödemiştir.Bugünde bu mücadele sürdürülmektedir.Tüm bu politikalara rağmen en temel kötülüğü kendine yapan Kürt halkının kendisidir. Kürt halkı kendi diline gerekli özen ve önemi vermemekte, günlük hayatta kendi dilini çok az kullanmaktadır. Bu da otoasimilasyona yol açmaktadır.Bu nedenle tüm halkımızı Kürt dilinin korunması ve geliştirilmesi hususunda duyarlı olmaya çağırıyoruz.” Dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER