Van’da “öğrencilerde Sınav Kaygısı Ve Başa Çıkma Yolları” Projesi

Van İl Sağlık Müdürlüğü Araştırma, Bilgi Sistemleri ve Sağlığın Geliştirilmesi Şube Müdürlüğü’nce hazırlanan “Öğrencilerde Sınav Kaygısı ve Başa Çıkma Yolları” projesi kapsamında öğrencilere psikolog tarafından eğitimler...

Van’da “öğrencilerde Sınav Kaygısı Ve Başa Çıkma Yolları” Projesi
Van İl Sağlık Müdürlüğü Araştırma, Bilgi Sistemleri ve Sağlığın Geliştirilmesi Şube Müdürlüğü’nce hazırlanan “Öğrencilerde Sınav Kaygısı ve Başa Çıkma Yolları” projesi kapsamında öğrencilere psikolog tarafından eğitimler veriliyor.

Proje hakkında bilgi veren İl Sağlık Müdürlüğü Araştırma Bilgi Sistemleri ve Sağlığın Geliştirilmesi Şube Müdürü Hamit Aydın, çocukların sınav stresinden dolayı büyük strese girdiğini ve dengelerinin bozulduğu konusunda çok sayıda ailenin kendilerine başvurduğunu belirtti. Aydın, bu nedenle hazırladıkları proje ile sınava katılacak olan öğrencilere psikolog tarafından eğitimlerin verildiğini belirterek, “Bize birçok aile başvurarak çocuklarının sınavda strese girdiğini, başaramama korkusu yaşadığını, uykusu kaçtığını ve yemekte kesildiğini söyledi. 1986 yılında yapılan bir araştırmada, üniversite sınavlarına giren öğrencilerin kaygı düzeylerinin genel cerrahi bölümünde ameliyat olmayı bekleyen hastaların kaygı düzeyi ile karşılaştırıldığında, sınava hazırlanan öğrencilerin kaygı düzeylerinin daha yüksek olduğu saptanmıştır. Bu doğrultuda öğrencilere sınav kaygısı ile başa çıkma yollarının öğretilmesi konusunda İl Sağlık Müdürlüğümüz Araştırma Bilgi Sistemleri ve Sağlığın Geliştirilmesi Şube Müdürlüğü’nce ‘Öğrencilerde Sınav Kaygısı ve Başa Çıkma Yolları’ projesi hazırladık. Proje kapsamında 18 orta öğretim okulunda Psikolog Sefer Mavigöl ve Sağlığın Geliştirilmesi Şube Müdürlüğü personeli katılımıyla son sınıf öğrencilerine ve rehber öğretmenlerinin katılımları ile eğitim seminerlerine başladık” dedi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER