Van’da Leyla Güven yürüyüşüne müdahale: 2 yaralı

VAN-Van'dan Diyarbakır’a yürümeye başlayan HDP’lilere polis müdahale etti. Polisin kullandığı gaz ve plastik mermiden dolayı 2 kişi yaralandı.

Van’da Leyla Güven yürüyüşüne müdahale: 2 yaralı

Sürdürdüğü açlık grevi yaşamsal tehlike sınırını aşan Leyla Güven'e destek için HDP’nin "100'üncü Gününde Leyla'ya, Tecridi Kırmaya" sloganıyla ,Van’dan Diyarbakır’a yürümeye başlayan Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekili ve belediye eşbaşkanları, il binasının bahçesinde polisin müdahalesiyle karşılaştı. Sabah saatlerinden itibaren polis ablukasına alınan il binasında biraraya gelen ve aralarında milletvekilleri Sait Dede, Saliha Aydeniz, Murat Sarısaç, Bedia Özgökçe Ertan, Muazzez Orhan ile belediye eşbaşkan adaylarının da bulunduğu çok sayıda kişi il binasından çıkarak yürümeye başladı. Binanın bahçesinden çıkmaya çalışan grubun önünü kalkanlarla kesen polis, Van Valiliği’nin “yasak” kararını gerekçe göstererek, bahçeden çıkılmasına izin vermedi.  

Van'da HDP'li vekiller polis ablukasını aştı

İKİ KİŞİ YARALANDI

Kısa süreli tartışma ardından grubun bahçeden çıkma ısrarına karşı polis TOMA’dan tazyikli su sıkarak müdahale etti. Bahçe içine gaz bombaları atan polis plastik mermiler de kullandı. Atılan plastik mermilerden dolayı Servet Aktaş kafasından, Halıt katalar ise çenesine isabet eden plastik mermi ile yaralandı.

YÜRÜYÜŞE DEVAM ETTİLER

Maruz kalınan polis müdahalesine rağmen milletvekilleri Sait Dede, Saliha Aydeniz, Murat Sarısaç, Bedia Özgökçe Ertan ve Muazzez Orhan yürüyüşlerine devam etti.

HDP İl Örgütü binasından Maraş Caddesi'ne kadar yürüyen milletvekillerinin etrafı burada polislerce bir kez daha sarılıp, yürümelerine izin verilmedi. Yaklaşık 2 saat boyunca yürümelerine izin verilmeyen milletvekillerine çevredeki yurttaşlar alkış ve sloganlarla destek verip, polisin tutumuna tepki gösterdi. Destek veren 3 yurttaş polislerce gözaltına alındı. 

Tüm girişimlerine rağmen etraflarındaki polis çemberini aşamayan milletvekilleri, bunun üzerine cadde üzerinde oturma eylemine başladı. 

Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2019, 16:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER