Van’da küçükbaş hayvan sayısı giderek azalıyor

VAN - Küçükbaş hayvan varlığı bakımından ilk sıralarda yer alan Van'da, hayvan sayısı giderek düşüyor. Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Özgökçe, hayvancılığın tekrar gelişmesi için yayla yasaklarının kaldırılması gerektiğini vurguladı.

Van’da küçükbaş hayvan sayısı giderek azalıyor

HABER MERKEZİ - Bölge kentlerinde son 2 yıldır "Özel Güvenlik Bölgesi" adı altında mera alanlarında ilan edilen yasakların yanı sıra yem ve saman fiyatlarındaki artış nedeniyle hayvancılığın bitirildiği kentlerin başında Van geliyor. Kentte küçükbaş hayvan sayısının 2,5 milyon civarında, büyükbaş hayvan sayısının ise 200 bin civarında olduğunu belirten Tuşba Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Özgökçe, gün geçtikçe hayvan sayısının azaldığını belirtti. Yaptıkları çalışma ve gözlem sonucu hayvan sayısında azalma tespit ettiklerini vurgulayan Özgökçe, "Nedenlerin başında insanların köyleri terk etmesi geliyor. İnsanlar köy yaşamından uzaklaştıkça hayvancılık ve tarım azalıyor. İnsanları köylerde tutmak için köylerin alt yapılarını düzeltmek gerekir. Elektrik, su, sağlık ocağı ve okul gibi eksiklikler giderilmeli. Bu yolla insanlar belki köylerinde kalırlar. Bunun yanında çiftçiye destek projeleri sunulmalıdır” diye konuştu. 

'TÜİK VERİLERİ GERÇEĞİ YANSITMIYOR'

Yem fiyatlarına dikkat çeken Özgökçe, şöyle dedi: “Maliyetler yükselince etin fiyatı da yükseliyor. İthal et de bunu biraz tetikledi. Ucuza et getiriyorsunuz ve çiftçiler ellerindeki hayvanları kesemediği gibi bu hayvanlar ellerinde kalıyor. TÜİK verileri gerçek rakamları yansıtmıyor. TÜİK verileri ile gerçek veriler arasındaki farkın nedeni hayvanların küpelenmesi noktasında yaşanan sorunlardır. Yani gerçekte olan hayvan sayısı ile kayıtlı hayvan sayısı arasında da fark var. Çiftçiler hayvanlarını kestiriyor fakat yetkililere bildirmiyorlar ve o havyan veri tabanından düşürülmeyince hayvanlar halen varmış gibi görünüyor. Bu noktada sıkıntılar yaşanıyor. Gerçekte var olan hayvanla kağıt üzerindeki hayvan sayısı birbirini tutmuyor.” 

'YAYLA YASAKLARI KALDIRILMALI'

Hayvancılığın tekrar gelişmesi için yayla yasaklarının kalkması gerektiğinin altını çizen Özgökçe, “Geçen 2 yıl yayla yasakları nedeniyle hayvancılık doğru düzgün yapılamadı. Yayla yasaklarının kalkmasıyla küçükbaş hayvanlar daha rahat hareket edecek. İnsanlar hayvanlarını rahatça yaylalara gönderebilecekler. Ahırda bakılınca hayvanın maliyeti yüksek oluyor ama yaylalara çıkılınca hayvanlar otlandıkları için maliyet düşüyor. Bunun yanında hayvancılığın gelişmesi için devletin ilimize pozitif ayrımcılık yapması gerekiyor. Mesela Gürpınar ilçemizde Nordûz ırkı dediğimiz has bir koyun ırkı var. Bu koyun türünün geliştirilmesi için çiftçilere teşvikler verilebilir” ifadelerini kullandı. 

'EKİLEBİLİR TARIM ARAZİSİ SULANAMIYOR'

Van’da ekilebilir arazilerin üçte birinin sulanamadığını kaydeden Özgökçe, “Ekilebilir tarım arazisi miktarı yaklaşık olarak 374 bin 384 hektar iken, sulanılamayan tarım arazisi de yaklaşık olarak 125 bin 450 hektardır. Bu arazilerin sulanılabilmesi için göletlerin ve su kanallarının yapılması lazım. Sulama yapılınca ilimizdeki ürün çeşitliliği de artacak. Ürün kalitesi ve verimi de artacak. Dolayısıyla sulu tarıma bir an önce geçilmesi gerekiyor. Bu yönde yatırımların yapılması gerekir. Bu alanda çalışmalar başlatılmış durumda. Sulama yapılırsa ürün deseni de değişecektir ve insanlar da tarımdan para kazanacaktır" diye konuştu. 

MA / Mahmut Ruvanas

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER