Van’da kitap fuarı: “Fuara katılanların büyük çoğunluğu Kürt, ancak Kürtçe kitap yok''!

VAN-Van Büyükşehir Belediyesi ve Valilik tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Van Kitap Fuarı açıldı.

Van’da kitap fuarı: “Fuara katılanların büyük çoğunluğu Kürt, ancak Kürtçe kitap yok''!

Kayyım atanan Van Büyükşehir Belediyesi ve Van Valiliği’nin düzenlediği Van Kitap Fuarı, Ortadoğu EXPO Fuar ve Kongre Merkezinde dün açıldı. 16 Aralık’a kadar devam edecek olan fuarda 150 yayınevinden on binlerce kitap yer alıyor.

Belediye yetkilileri, fuarda Van halkına Kürtçe kitapların tanıtım ve satışını yasakladığı iddia edildi. Kürtçe kitap almak için fuara giden ama Kürtçe kitapların yasak olduğunu öğrenen yurttaşlara ‘Bu konuda açıklama yapmak yetkimiz yok’  denildi.

Fuarda Kürtçe kitapların yasaklanmasına ilişkin görüntü ve röportaj alınmasına izin vermeyen fuar yetkilileri basın mensuplarının içeri girişini de yasakladığı yine iddialar arasında.

Öte yandan K24'e açıklama yapan gazeteci - yazar Şahabettin Demir,bu yıl ikincisi düzenlenen Van Kitap Fuarı’nda 150 yayınevi arasında sadece bir Kürt yayınevi bulunduğunu belirtti.

“Fuarlar farklılıkların bir arada bulunduğu organizasyonlardır, ancak çoğunlukla Kürtlerin yaşadığı bir şehirde Kürt yayınevleri yok” diyen Demir, “Valilik kararı nedeniyle Kürt yayınevlerinin yaptıkları başvuru kabul edilmedi” dedi.Demir, “Fuara katılanların büyük çoğunluğu Kürt, ancak Kürtçe kitap yok. Van halkını, isimlerini hiç duymadığımız yayınevlerinden alışveriş yapmaya davet ediyorlar. Ancak bu yayınevlerine kimse uğramıyor. Eğer Kürt yayınevleri olsaydı büyük bir kalabalık oluşacaktı” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2018, 20:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER