Van’da gêzî toplama zamanı

VAN - Yıllardır köylerde toprak dam, avlu ve ahırların temizliğinde kullanılan ve uzun otlardan yapılan gêzî (Süpürge) birçok köyde kullanılmaya devam ediyor.

Van’da gêzî toplama zamanı

Van’da Haziran ayından itibaren Kürtçe gêzî adı verilen (süpürge otu) uzun otlar toplanmaya başlanır. Boyu bir metreye kadar uzanan ve toplanması kolay otlardan yapılan süpürgeler hala köylerin vazgeçilmezi. Özalp ilçesine bağlı mahallelerde gêzî otu özelikle çocuklar tarafından toplanıyor. 

AHIR, AVLU VE TOPRAK ZEMİNDE KULLANILIYOR

Çocukların topladığı otlar, kadınlar tarafından önce kökleri şit seviyede makasla kesiliyor ve avuç içine sığabilecek kadar destler halline getiriliyor. Su içerisine 2 gün bekletilen gêzîler güneşte kurutularak sertleştirilir. Gêzî, özelikle ahır, avlu ve toprak damların temizlenmesinde kullanılıyor. 

'HER YIL TOPLUYORUZ'

Mahallelerinin iki kilometre aşağısında gêzî toplayan ve yaşları 10-15 yaş arasında olan çocuklardan Güven Yarar, sabahın erken saatlerinde anneleri için gêzî toplamaya geldiklerini söyledi. Yarar, “Bu otları süpürge yapıp evleri temizliyorlar. Her yıl bize yetecek kadar bu otlardan toplayarak köye götürüyoruz” dedi. 

Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2018, 22:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER