Van’da ‘Dünya Mustazaflar Haftası’ Etkinliği

Mustazaflar Cemiyeti Van Şubesi tarafından ‘Dünya Mustazaflar Haftası’ münasebetiyle bir etkinlik düzenledi.Mustazaflar Cemiyeti Van Şubesi’nin organize ettiği program, Merkez İmam Hatip Lisesi’nin konferans salonunda gerçekleştirildi....

Van’da ‘Dünya Mustazaflar Haftası’ Etkinliği
Mustazaflar Cemiyeti Van Şubesi tarafından ‘Dünya Mustazaflar Haftası’ münasebetiyle bir etkinlik düzenledi.
Mustazaflar Cemiyeti Van Şubesi’nin organize ettiği program, Merkez İmam Hatip Lisesi’nin konferans salonunda gerçekleştirildi. Kur’an-ı Kerim tilavetinin okunması ile başlayan program, Grup Rahmet sanatçılarının birbirinden güzel ezgi ve ilahilerin seslendirmesiyle sürdü. Etkinliğe konuşmacı olarak katılan Alimler ve Medreseler Birliği (İTTİHAD) üyelerinden Molla Emrullah Uysal, dünyadaki mustazafların çektiği acı, mağduriyet ve masumiyetlere dikkat çekti. Mustazaf ve müstekbirler arasındaki farkları anlatan Uysal, “Birinci kısım mustazaflar mazlumdur, sürekli hicret etmek istiyorlar ama imkanları bulunmadığından yapamıyorlar. İkinci kısım mustazaflar da Müslüman’dır, ancak dünya sevgisi içindedirler. 3’üncü kısım mustazaflar da Müslüman olmadığını, ancak zilleti de kabul etmektedirler. 4’üncü kısım mustazaflar ise zayıftır, güçsüzdür, sayıca azdırlar ve belki de bir avuçturlar, ama izzeti zillete tercih etmişlerdir. Asla boyun eğmezler. İnsanlığın kurtuluşu için mücadele ederler. Gecelerini gündüzlerine atarak, zalimlerin despotların zulmüne son verme adına mallarını, canlarını ve her şeylerini feda ederler. Üstad Bediüzzaman Hazretleri gibi başkaldırdı, boyun eğmedi, insanların imanlarının kurtuluşu için çaba gösterdi, karşısında bir yangının olduğunu ve o yangının içerisinde Müslüman çocuklarının imanlarının gittiğini gördü. Bunlar için gecesini gündüzüne kattı ve asla zalimlere meyletmedi, boyun eğmedi” dedi.
Yapılan konuşmanın ardından program sinevizyon gösterisi ve ardından program sunucusu Abdulvahap Akay’ın okuttuğu, Şeyh Ahmet Yasin’in “Allah’ım ümmetin suskunluğunu sana şikayet ediyorum” başlıklı duasıyla son buldu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER