Van’da bulunan birçok kadın kurum temsilcisi,Diyanet istismarın önünü açıyor’

VAN - Diyanet’in çocuk evlilik yaşına dair tanımlaması tepki toplamaya devam ediyor. Van’da bulunan birçok kadın kurum temsilcisi, Diyanet’in istismarcılığın önünü açtığını söyledi.

Van’da bulunan birçok kadın kurum temsilcisi,Diyanet istismarın önünü açıyor’

HBAER MERKEZİ-Diyanet’in çocukların evlilik yaşına ilişkin yaptığı tanımlama, imamlara verdiği nikâh kıyma yetkisi ve kadına yönelik saldırı, şiddet politikasının iktidarla ilintili olduğunu vurgulayan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyesi Çilem Küçükküleş, “Türkiye gibi toplumlarda kirlenmeler, en çok kadın ve çocuk meselesi üzerinden başlıyor. Bir toplum çocuğuna, cenazesine, mezarına belli kriterlerine sahip çıkamıyorsa ondan sonra hiçbir şey üzerine cümle kuramayan bir şeye dönüştürülebiliyor. Özellikle son 2 yılda yaşadığımız Ensar Vakfı meselesi, taciz meselesi ve istismarcılarıyla evlendirilme meselesiyle toplumun asla bozulmaması gereken yapı taşlarını bozmaya çalışıyor” dedi.

‘BÜTÜN TALEPLERİMİZİ EN GERİYE ÇEKTİLER’

Kadınların ve çocukların hiçbir sosyal ve hukuksal haklarını konuşamaz bir sürece dönüştürmeye çalışıldığını vurgulayan Küçükkeleş, “Bulunduğumuz her yerden, yaptığımız her işten, söylediğimiz her sözden en önce savunmamız gereken şey en değerlimize dokundurtmayalım ki başka diğer hak hukuk ve kimlik mücadelemizi devam ettirelim” dedi.

‘FETVALARA KAKRŞI MÜCADELE EDECEĞİZ’

HDP MYK Üyesi Şafak Özanli de, “Kız çocuklarının evlendirilmesi aslında kadınların bugünden itibaren toplumun bir tarafına atılmasıdır” diyerek Diyanet’in tanımlamasına tepki gösterdi. Toplumun yarısını kadınların oluşturduğunu hatırlatan Özanli, “Kadınların yaptıkları, bugün ki sistemi rahatsız etmektedir. Çünkü gerçekten güçlü olan, bilinçli olan kadın toplumu da bilinçlendirir. Bugün yaşadığımız süreç bunu göstermektedir. Aslında şuana kadar istismarcısıyla evlendirilmesi yasasını onaylamak istiyorlardı. Bunu kadın gücüyle durdurduk. Bir nevi kadını toplumdan uzaklaştırmak, izole etmektir. Kadını eve kapatmak ve söz sahibi olmasını engellemektir. Ve şu ana kadar kazanılmış tüm haklarını ellerinden almaktır” diye konuştu. 

Kadınlar olarak bunun mücadelesini yürüteceklerini ifade eden Özanli, “Bu zihniyet, bu sistem kadının gücünden korktuğu için kadını tamamen toplumdan, siyasetten yaşam içinden izole etmek istemektedir” dedi. 

‘DİYANET KALDIRILSIN’ 

Diyanetin, kuruluş aşamasına dikkat çeken Avukat Müjde Tozbey da, “Diyanet, bu tanımlamayla sapıklığa, istismarcılığa ve tecavüzcülüğe itmekten başka bir şey değildir. Bu nedenle halkımızı gericiliğe, karanlığa, böyle ahlaksızca yollara sürükleyen Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bence kapatılması gerekmektedir” diye ifade etti. 

‘ÇOCUK HAKLARININ İHLALİDİR’

VAKAD üyesi Songül Deniz ise, Diyanet’in tanımlaması çocuk istismarına girdiğini belirterek, şunları söyledi: “Çocuk Haklarının ihlalidir bu. Asla kabul edilemez. İstismarın önünü açacak ve çocuk yaşta evlilikleri de tetikleyecektir. Bu konu kabullenecek gibi bir şey değildir.”MA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER