Van’da “bu sizin iyi günleriniz” işkencesine suç duyurusu

VAN-Van’da yaşanan işkence vakası siyasi partiler ve STK temsilcileri tarafından düzenlenen ortak basın toplantısı ile protesto edildi.

Van’da “bu sizin iyi günleriniz” işkencesine suç duyurusu

Van’da yaşanan işkence vakası siyasi partiler ve STK temsilcileri tarafından düzenlenen ortak basın toplantısı ile protesto edildi. HDP-DBP Van İl Örgütleri, Özgür Hukukçular Platformu (ÖHP), İnsan Hakları Derneği (İHD) Van Şubesi, KESK Van Şubeler Platformu, Ahtamara Kadın Platformu ve Tutuklu Hükümlü Aileleri İnisiyatifi düzenledikleri ortak basın açıklaması ile Van’da Şahin ailesine yapıldığı belirtilen  işkenceleri kınadı.

İLGİLİ HABER:ÖHP: Van’da tutuklanan aile bireylerinin tümüne işkence yapıldı

Basın toplantısına HDP Van İl Eş Başkanı Ümit Dede, DBP Van İl Eş Başkanı Ökkeş Kava, HDP Van Milletvekilleri Bedia Özgökçe Ertan, Murat Sarısaç, Antalya Milletvekili Kemal Bülbül, HDP-DBP PM Üyeleri, ÖHP, İHD, KESK, Ahtamara Kadın Platformu ile Tutuklu Hükümlü Aileleri Üyeleri de katıldı. İHD Van Şube binasında düzenlenen basın toplantısına konuşan ÖHP Üyesi Bayram Kaval, “14.07.2018 tarihinde Van’ın İpekyolu İlçesinin Yalımerez Mahallesine Güvenlik güçleri tarafından yapılan operasyon neticesinde Ayfer Şahin, Abdulbaki Şahin, Ayhan Şahin, Fetullah Şahin, Şehriban Mamuk, Abdullah Şahin ve Dilan Görür 4 gün Van TEM Şube ve Çocuk Şubede gözaltında kalmışlardır. İsmi geçen şahıslar aynı aileden olup 2’si çocuktur. Bu kişiler ev araması da dâhil olmak üzere gözaltında kaldıkları 4 gün boyunca sistematik olarak işkence ve kötü muameleye maruz bırakılmışlardır. “ diye konuştu.

‘GÖZALTINDA'SİNKAFLI KÜFÜR TEHDİT'

Kaval, “ Baba Abdulbaki ŞAHİN (56), Avukatı ile yaptığı görüşmede kendisinin işkenceye uğradığını bunun sonucunda iki kaburgasının kırıldığını, sağ kalça kemiğinde çatlak oluştuğunu beyan etmiştir. Avukatının yaptığı gözlemde de yüzünde ve vücudunun birçok değişik yerinde yara ve morlukların oluştuğunu görmüştür. Ayrıca operasyona katılan güvenlik güçleri tarafından ailesinin kadın ve çocuk bireylerinin adını kullanarak sinkaflı küfür edip tehdit etmişlerdir. Baba Abdulbaki ŞAHİN, kolluk güçlerine gözünün protez olduğunu belirttikten sonra özellikle yüzüne tekme atılmıştır. Baba Abdulbaki Şahin’in işkenceye uğradığına dair raporlar soruşturma dosyasında mevcuttur.Anne Ayfer Şahin (46), Avukatı ile yaptığı görüşmede ev araması esnasında siyasi parti yöneticisi olması sebebiyle güvenlik güçleri tarafından kendisine “ Ayfer seni tanıyoruz, başını ezmeye geldik, hepinizi öldüreceğiz” şeklinde tehdit edildiğini aktarmıştır.

'KAFASI DEFALARCA YERE VURULDU'

Anne ŞAHİN, ev araması ve emniyette maruz bırakıldığı işkencede defalarca kafasının tekmelendiğini, saçlarından tutulup kafasının defalarca yere vurulduğunu, bütün vücudunda tekme ve yumruklar sebebiyle morluk ve eziklerin oluştuğunu ifade etmiştir. Avukatı da doğrudan yüzüne aldığı darbeler sonucunda yüzünün tanınmaz hale geldiğini ve gözlerinin çok fazla şişmesi sebebiyle görmede dahi zorluk yaşadığını gözlemlemiştir.” Dedi. Aile fertlerinden 16 yaşındaki Fettullah Şahin’in Avukatı ile yaptığı görüşmede ev araması esnasında 15 e yakın güvenlik görevlisinin kendisine saldırdığını, maruz kaldığı işkence neticesinde kafasının üç yerden kırıldığını, zatürree olduğunu kolluğa söylemesine rağmen göğsünün tekmelenip nefesinin kesildiğini, silahla sırtına vurulması sebebiyle sırtında yara ve morluklar oluştuğunu aktardığını kaydeden Kaval, “Çocuk Şahin kafası ve vücudunun birçok yeri sargılı şekilde ifadeye getirilmiş ve maruz kaldığı işkence neticesinde yaşadığı şoku atlatamadan ifadesi alınmıştır. ŞAHİN, Çocuk şubede gözaltında kalmasına rağmen, Çocuk Şube dışından bazı kişilerin sürekli gelerek kendisini sorgulayıp darp ettiğini de aktarmıştır.

'TECAVÜZ TEHDİTİ'

Aile fertlerinden 18 yaşındaki Abdullah Şahin, olaydan 2 gün sonra çarşı merkezinde 6 yaşındaki kardeşi ile birlikteyken gözaltına alınmıştır. Operasyon günü ve olaydan yaklaşık 6-7 gün öncesine kadar dahi eve gitmediğini ve evden haberinin olmadığını aktarmıştır. Buna rağmen gözaltına alınmış ve aynı şekilde işkenceye maruz bırakılmıştır. Kendisine işkence yapılarak aile bireyleri aleyhine beyanda bulunmaması durumunda kendisinin ömür boyu tutsak edileceğini söyleyerek, hakaretler ve sinkaflı küfürler edilmiştir.Diğer aile bireylerinden Ayhan Şahin (22) ve Şehriban Mamuk (25) da aynı şekilde işkenceye maruz bırakılmış ve bunların da vücudunun birçok yerinde darp izlerine rastlanmıştır. “ ifadelerini kullandı. Aynı operasyon kapsamında gözaltına alınan 16 yaşındaki Dilan Görür’ün Çocuk Şubede gözaltında iken başka şubeden gelen bazı kişiler tarafından Tecavüz tehdidi ile aile aleyhine beyanda bulunması için baskı kurulduğunu kaydeden Kaval, “Ve Aile tarafından Vekâlet ilişkisi kurulan avukatı ile görüşmesi engellenerek ifadesi alınmıştır.

'ÇIPLAK ARAMA VE DARP'

Van Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından alınan ifadeler neticesinde aile bireyleri Tutuklama talebi ile Sorgu Hâkimliğine sevk edilmiş ve daha sonra aile bireylerinin tamamı tutuklanarak Van T Tipi Hapishanesine gönderilmiştir. 18.07.2018 tarihinde tutuklanarak hapishaneye gönderilen aile bireyleri 19.07.2018 tarihinde saat 13:30 -17:00 saatleri arasında Avukatları tarafından ziyaret edilmiş ve burada aktardıkları bilgilere göre hapishaneye girdikleri ilk andan itibaren çıplak aramaya maruz bırakıldıklarını ve burada darp edildiklerini aktarmışlardır. Daha sonra hücre ve geçici koğuşlara alındıklarını ve burada gece ve sabah saatlerinde çok sayıda Gardiyan tarafından darp edildiklerini, 80’leri aratmayan falaka tarzı işkence yöntemleri ile işkenceye maruz bırakıldıklarını aktarmışlardır. İşkence yapıldıktan sonra kötü muameleye tabi tutulan aile bireylerinden Abdullah ve Ayhan ŞAHİN’e geçici koğuşun tuvaleti ve diğer bölümleri zorla temizlettirilmiştir.” Dedi.

‘SİZE GÜN YÜZÜ GÖSTERMEYECEĞİZ’

Kaval konuşmasını şöyle sürdürdü : “Aile bireylerine “sizi burada yaşatmayacağız, bu sizin iyi günleriniz, size gün yüzü göstermeyeceğiz, sizin daha çok çekeceğiniz var, vatan haini teröristler, size yaptıklarımızı avukatınız dahil bir kişiye anlatırsanız, sizi öldüreceğiz” şeklinde tehditler savurduklarını ve hakaret edildiklerini aktarmışlardır. Müvekkilleri ile görüşme yapan Avukatlar bu hak ihlallerini öğrendikten sonra Hapishane Müdürü ile görüşme almış ve olanları aktarmıştır. Hapishane Müdürü aile bireylerinin, darp ve cebir raporunun aldırılması için hapishane içindeki revire sevkini yaptırmak üzere talimat vermiş ve disiplin soruşturmasının başlatılacağını söylemiştir. Bu yaşanan hak ihlallerine ilişkin olarak aile bireylerinin isteği üzerine Avukatları tarafından suç duyurusu dilekçeleri hazırlanarak Van Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunacaklardır. Biz, insanlık onuru ile bağdaşmayan bu kötü muamele ve işkenceyi hiçbir suretle kabul etmiyor ve hukuki sürecin de her türlü takipçisi olacağımızı kamuoyu ile paylaşıyoruz.”

 

Güncelleme Tarihi: 21 Temmuz 2018, 13:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER