VAN:Annesinden öğrendiği doğal ilaçlarla şifa dağıtıyor

VAN – Mele Nurettin İlengiz annesinden öğrendiği doğal ilaç yapımını 30 yıldır sürdürerek şifa dağıtıyor. Sadece doğal bitkileri kullanarak ilaç ürettiğini söyleyen İlengiz, şifa dağıtmanın kendisini mutlu ettiğini dile getirdi.

VAN:Annesinden öğrendiği doğal ilaçlarla şifa dağıtıyor

HABER MERKEZİ -Bitlis’in Hizan ilçesine bağlı Altınoluk (Darînus) köyünden 50 yıl önce Van’a göç eden Mele Nurettin İlengiz, annesinden öğrendiği doğal ilaç yapımıyla insanlara şifa dağıtıyor. Annesinin yıllarca bitkisel ilaçlarla insanları tedavi ettiğini ve bu tedavi yöntemlerini kendisine de aktardığını söyleyen İlengiz, birçok hastalık için bitkisel ilaçlar yaptığını söyledi. 

'ANNEM BİLDİKLERİNİ BENİMLE PAYLAŞTI'

Annesinden öğrendiği bilgilerle 30 yıldır bitkisel ilaç üreten Mele Nurettin İlengiz, okula gitmediğini gördüğü medrese eğitiminden sonra 1 yıllık imamlık yaptığını ardından çalıştığı başka bir kurumda çalıştığını belirtti. Emekliliğinin ardından annesinden öğrendiği bitkisel ilaç üretimiyle uğraşmaya başlayan İlengiz, annesinin doktorların çare bulamadığı hastalıklar için bitkisel ilaç ürettiğini ve bildiklerini de kendisiyle paylaştığını söyledi. 

Kendisini geliştirmek için İbn-i Sîna’nın kitaplarından da yararlandığını anlatan İlengiz, bu kitaplarda yer alan bitkilerle ilgili detaylı bilgilerden de yararlandığını belirtti. 

EMEKLİ MAAŞI YETMEYİNCE BİTKİLERE YÖNELDİ

Doğada bulunan her meyve, sebze ve bitkinin bir yararı olduğunu söyleyen İlengiz, “Emekli maaşım yetmeyince annemden öğrendiğim hekimliği yapmaya başladım. Mısır Çarşısı'nda küçük bir dükkan açtım. Burayı açtıktan sonra insanlar en çok guatr hastalığı şikayetiyle yanıma geldiler" dedi. 

İlengiz, mide rahatsızlıkları, astım, romatizme, kireçleme tedavisi, saç dökülmesi, basur, bel fıtığı, grip, verem gibi birçok hastalığa sahip kişinin kapısını çaldığını ve kendisinin de bunun için bitkisel çözümler bulduğunu söyledi. 

ÖKSÜRÜĞE BİTKİLERDEN DERMAN

Öksürüğe iyi gelen doğal bir şurup yaptığını anlatan İlengiz tarifini şu şekilde verdi: “Ana maddesi armut pekmezidir. Bunun yanında Çuha çiçeği, hatmi çiçeği, yabani kekik, okaliptüs, anasonu eş değerde karıştırıp dövüyorum ve tuz haline gelince armut pekmezi ile karıştırıyorum. Ateşte biraz bekletiyoruz. Isınma işleminden sonra karışımı bir iki gün bekletiyoruz. Kavanozlara bırakıp 10 gün daha bekletiyoruz. Bir müddet bekletildikten sonra sabah, öğlen ve akşam yemeklerden yarım saat önce bir tatlı kaşığı tüketmek grip ve öksürüğüne iyi geliyor.” İlengiz, Kuşburnu bitkisinin de çay gibi demlenip içilmesi halinde gribe iyi geldiğini söyledi. 

Annesinin Hiro (Gülhatmi) adında bir bitkiyi çay gibi demlediğini ve suyunun mideye iyi geldiğini anlatan İlengiz, “Yılan Dili (Belkhewîs) bitkisi ise gölgede kurutuluyor ve havanda dövülüyor. Ardından da kavanozlara doldurup saklanılıyor. Annem bu bitkiden yaptığı ilacı da verem hastalığının tedavisinde kullanıyordu" diye ifade  etti. 

KİMYASAL MADDE KULLANMADAN YAPILAN İLAÇLAR

İnsanlara yararlı olmaya çalıştığını belirten İlengiz, “Sadece maddi değil, manevi anlamda da destek olmaya çalışıyorum. Yani amacım sadece para kazanmak değildir. İnsanlara hem yardımcı olmak hem de geçimimi sağlamaktır. Memleketimizde 12 bin çeşit bitki var. Bunların her birinin ayrı ayrı yararı vardır. Otların, bitkilerin ve köklerin toplanma dönemleri farklıdır. Yaptığım bitki ilaçlarının arasında kesinlikle kimyasal maddeler yoktur, tamamen doğaldır" dedi. 

İlengiz, insanlara şifa dağıttığı için mutlu olduğunu da sözlerine ekledi. 

MA / Mahmut Ruvanas 

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2018, 23:13
YORUM EKLE
YORUMLAR
felemez ercan
felemez ercan - 1 ay Önce

hocam size nasil ulasabilirim

SIRADAKİ HABER