VAN TSO’da Kentin Önemli Konuları Konuşuldu

Van Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu aylık olağan meclis toplantısını gerçekleştirdi. Ayık düzenlenen meclis toplantısına Vali Murat Zorluoğlu ve STK Temsilcileri katıldı. Düzenlenen toplantıda Kenttin sorun ve sıkıntıları konuşuldu.

VAN TSO’da Kentin Önemli Konuları Konuşuldu

Van Ticaret ve Sanayi Odası yönetimi ve üyelerinin yanı sıra Sivil Toplum Örgütü Temsilcileri ile genç girişimci de katıldı. Toplantıda VAN TSO’nun kuruluşu ve çalışmalarını, hazırlanan sunum eşliğinde Vali Zorluoğlu ve diğer katılımcılarla paylaşan Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva, Van’da yürütülen ekonomik faaliyetleri VANTSO perspektifiyle aktardı.

Van Kahvaltısı rekorundan Nevruz döneminde gerçekleştirilen ve İranlı turistlere yönelik Shopping Fest’e, Kapıköy Sınır Kapısı’ndan Hayvancılık Organize Sanayi Bölgesi’ne, KOBİ haritası ve SODES projelerinden, oda üyelerine yönelik maddi kaynak teminine kadar pek çok konuda detaylı bilgilendirme yapan Takva, önümüzdeki dönemde Van ekonomisini canlandırmaya yönelik yeni projeler hakkında da açıklamalarda bulundu.

Kendisini tanıtıcı ifadelerle başladığı konuşmasında, Temmuz ayı başında ilk kez gördüğü Van’a vali olarak gelmenin kendisine nasip olduğunu belirten Vali Zorluoğlu, kente atanmasından büyük memnuniyet duyduğunu söyledi.
 

‘’STK’larla somut diyalogumuzu başlatmış oluyoruz’’
Van’a ailesiyle geldiğini ve burada Vanlılarla yaşayıp, birlikte sevinip birlikte üzüleceklerini dile getiren Vali Zorluoğlu, “Ailecek Van’a ısındık, burayı sevdik ve benimsedik. Burada görev yaptığım sürece VANTSO gibi kuruluşlar ve bütün STK’lar ile yakın işbirliği ve diyalog içerinde olmaya özel gayret sarf edeceğim. Van şehrini, hem vali hem belediye başkan vekili sıfatıyla, halkımızın istek ve taleplerini alarak yönetmeye çaba göstereceğim. Bu manadaki ilk toplantıya da VANTSO’da katılarak STK’larla somut diyalogumuzu başlatmış oluyoruz” dedi.

‘’Van’ın Turizm Master Planını Olmalı’’
Konuşmasında VANTSO’nun önemli çalışma ve projeleri olduğuna ve Van ile ilgili belli başlı sorunlara değinen Vali Zorluoğlu, “Ticaret ve Sanayi Odamız, önemli çözüm ortaklarımızdan birisi olacak. Van’ın terör başta olmak üzere, yaşadığı türlü sıkıntılara rağmen VAN TSO’nun nitelik ve nicelik olarak bu kadar güzel projeleri gerçekleştirmiş olması takdire şayandır. Oda başkanı Necdet Takva’nın değindiği konulara ek olarak, ben de Van Gölü’nün Van’ın kalkınması noktasında kilit öneme sahip bir değer olduğunu söylemek isterim. Ben de sizler gibi -Van denizi ifadesini kullanacağım- Van denizinin potansiyelinden yeterince yararlanıldığını söylemek mümkün değil. Göreve başladığımda göl ile ilgili turizm master planının olmadığını öğrendim. Bu büyük bir eksiklik. Mutlaka giderilmeli. İleriki dönemde hem Kültür ve Turizm Bakanlığı hem de Bitlis Valiliğini işin içine katarak, bir master plan çalışması başlatılmalıdır. Van denizinin kirlenmesi konusuyla ilgili de mevcut atık su tesisi hiç yeterli değil. Bu konuda yoğun bir çalışma içerisinde olduğumu ifade etmek isterim. Bakanlık düzeyi dâhil gerekli girişimlerde bulunduk ve yeni tesisin maddi kaynağını temin ettik. Bu sene ihalesini gerçekleştirip, 2019 yılı içerinde de hizmete açmayı planlıyoruz. Son teknoloji kullanılarak hayata geçirilecek bu proje ile Van denizini temizlemeye yönelik önemli bir adım atmış olacağız” diye konuştu.

‘’OSB’yi Çok Önemsiyorum’’

Kentin sanayisinin önemine binaen VAN OSB’yi de çok önemsediğini vurgulayan Vali Zorluoğlu, “OSB’de eksiklikler var. Önümüzdeki günlerde öncelikli konularımızdan biri olan ve yatırımcıları rahatsız/gönülsüz eden alt yapı eksikliklerinin süratle tamamlanması gerekir. Yatırımcıların teşvik edilmesi büyük önem arz ediyor. Tekstilkent ile alakalı olarak da istihdamı ve yatırımı artıracak, yeni yatımcılar için gerekli çalışmalar da ilgili bakanlık nezdinde başlatıldı. Kış gelmeden tekstilkentin yol sorununu çözeceğiz inşallah” ifadelerini kullandı.


Konuşması sırasında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından telefonla aranan Vali Zorluoğlu, görüşmede Bakan Soylu’dan, Van-Şırnak karayolu işinin hızlandırılması ve gereken desteğin verilerek süratle bu yolun bitirilmesi talimatı aldığını toplantıya katılanlarla paylaştı.

Önümüzdeki döneme ilişkin projelerle sözlerine devam eden Vali Zorluoğlu şunları söyledi:

“Hayvancılıkta önemli bir noktada bulunan Van’ımızda daha fazla hayvan varlığı olması için yaylaları vatandaşlarımızın hizmetine açacağız. Öte yandan İran ile olan ilişkilerin daha da iyileştirilmesi noktasında bakanlıklarımızdan olumlu yaklaşımlar sergilendi. Komşu ülkeyle görüşmelerimiz sıklaşacak. Bir diğer konu olan kentimizin yeşil alanlara kavuşturulması adına yeni parklar hizmete açacağız. Geçtiğimiz hafta gündem olan TOKİ’ye ait park alanının belediyemize resmen devri konusunda gerekli girişimler kısa sürede tamamlanacak. Çok önem verdiğim proje olan Van çevre yolu konusunu geldiğimden bu yana takip ediyorum. Bakanlıklar nezdinde ve ilgili genel müdürlüklerle gerekli görüşmeleri yaptım. Van’daki görevim sırasında en önem verdiğim proje bu olacak. Şehir trafiğinin çözümüne yönelik en önemli konu şüphesiz çevre yoludur. O yol yapılmadan da kolay kolay caddeleri yayalaştıramayız. VANTSO’nun hazırladığı Toprakkale seyir terası projesi çok heyecan verici. Onu da gerçekleştirmek için gerekeni yapacağız. Van sahil yolu projesi Edremit ilçemizde başlatıldı. Büyükşehir Belediyesi olarak devamını sağlamayı planlıyoruz. Akdamar Kilisesi ile alakalı olarak, su ve kısmen elektrik problemleri var. Gerekli talimatları verdim. En yakın karadan adaya su temini yapılacak. Abalı Kayak Merkezi ile ilgili genel bütçeden kaynaklı sorun var. Gerekirse Büyükşehir Belediyesinden müdahalelerle tesisin kış sezonunda faal şekilde kullanılması sağlanacak.”

Sivil Toplum Kuruluşları anlamında ilk toplantıya VANTSO’da katıldığını anlatan Vali Zorluoğlu, ‘soruna en yakın olan, çözüme en yakın olandır’ prensibiyle, birlikte çözüm üreteceklerini kaydederek, “Halkımızın tüm kesimlerinin temsilcileriyle, Ankara’daki bağlantılarımızla, bütün gücümüz, tecrübemiz, bilgi ve enerjimizle, başta belirttiğim hususlar olmak üzere, diğer sıkıntılara da beraberce çözüm getireceğimize inanıyorum” dedi.

Toplantının sonunda oda yönetim kurulu üyeleri ve STK temsilcilerinin soru ve görüşlerini dinleyen Vali Murat Zorluoğlu, Van Ticaret ve Sanayi Odası hizmet binasındaki incelemeleri sonrasında, toplantıya katılanlarla akşam yemeğinde bir araya geldi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER