Van Tiyatro Mencel yeni sezona hazırlanıyor

VAN - Tiyatro Mencel, yeni oyunların da yer alacağı sezon çalışmalarına başladı. Oyuncalar başlatılan atölyelerle hazırlık yaparken, kadınlara sanat alanında daha fazla yer almaları çağrısı yapıyor.

Van Tiyatro Mencel yeni sezona hazırlanıyor

HABER MERKEZİ-Van’da alternatif sanat oluşturmak amacıyla bir araya gelen Tiyatro Mencel, yeni sezon hazırlıklarına başladı. Oyuncular sezonun kapalı olduğu yaz dönemini hem atölye çalışmalarıyla hem de yeni oyun hazırlıklarıyla değerlendiriyor. 

‘Çok heyecanlıyız’

Oyunculardan Berivan Budakbeyoğlu, uzun zamandır tiyatro bünyesinde atölye çalışmalarının olduğunu, ilk olarak da “Ses ve beden atölyesi” ile bu planlarını gerçekleştirdiklerini belirtti. Atölyeleri çok heyecanlı bir şekilde sürdürdüklerini ifade eden Berivan, “Çalışmalarımız çok güzel ve doyurucu geçiyor. Büyük bir heyecan içindeyiz. Bu atölye çalışmalarımızın devamı da olacak” dedi. 

‘Kapımız herkese açık’

Tiyatroya başlamak isteyen herkese Tiyatro Mencel olarak kapılarının açık olduğunu da vurgulayan Berivan, bu çağrılarının öncelikli kadınlara olduğunu ekledi. Berivan, “Atölyemizde dört kadın üç erkeğiz. Bu durum insana daha bir mutluluk veriyor. Kendimizi daha güçlü hissediyoruz. Her alan gibi tiyatro da kadın için çok zor bir alan. Bunu deneyimledikçe daha iyi görüyoruz ve toplumu, insanları daha iyi çözümleyebiliyoruz. Sanat alanında çoğalarak bu güçlükleri aşacağımıza inanıyoruz” diye konuştu. 

‘Yeni sezonda yeni oyunlar olacak’

Tiyatro Mencel’in çalışanlarından Dilvîn Abi de, iki yeni oyunları olduğunu dile getirdi. Başlattıkları “dans”, “şan” ve “beden” atölyeleriyle bedensel hazırlıkların da sürdüğünü aktaran Dilvîn, “Atölyelerimizin ilki beden üzerine. Daha sonra dans ve şan atölyeleri olarak devam edecek. Bu tarz çalışmalarla kendimizi yeni sezona hazırlamaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı. 

‘Kadınlar sanat alanında daha fazla yer almalı’

Sanat alanında kadınların sayısının yetersiz olduğunu kaydeden Dilvîn, amaçlarının sanat alanında kadınların sayısını ve etkinliğini arttırmak olduğunu dile getirdi. Kadınların yalnızca tiyatro değil sanatın tüm alanlarında aktif olmalarını isteyen Dilvîn, “Kapımız kadınlara, gençlere açık” dedi. 

‘Kadınların sorunlarını anlatmaya çalışıyoruz’ 

Kadın oyunları hazırladıklarını ve oyunlarında kadınların yaşadıklarını yansıtmaya çalıştıklarını aktaran Dilvîn, “Kadınlar her gün cinsel saldırılara, fiziksel ve psikolojik saldırıya maruz bırakılıyor. Kadınların sorunlarını sanatla duyurmaya, göstermeye çalışıyoruz. Amacımız bu sorunları daha görünür kılmak” diye belirtti.

Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2018, 00:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER