Van T Tipi Cezaevinde Neler Oluyor!

Van T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda yaklaşık bir haftadır Tutuklu ve Hükümlülere yönelik baskı oluşturulduğu öğrenildi. Tutuklu ve Hükümlülere yönelik Gardiyanların yapmış olduğu kötü muamele sonucu olayların yaşandığı ve çıkan olaylarda 15 mahkumun yaralandığı öğrenildi.

Van T Tipi Cezaevinde Neler Oluyor!

Van T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu açıldığı günden buyana hak ihlalleri noktasında defalarca gündeme gelmiş ve tutuklu ve hükümlülerin çok ağır şartlar ile karşı karşıya bırakıldığı tespit edilmişti. Son günlerde T Tipi Kapalı Cezaevinde ise bazı koğuşlarda bilinçli bir şekilde koğuşlara elektrik verilmediği, su akışının kapatıldığı ve darp olaylarının yaşandığı ile ilgili bilgiler gelmekte. Cezaevi yönetimin Tutuklu ve Hükümlülere karşı uyguladığı bu uygulamalar karşında yaşanan olaylarda 15 tutuklu ve Hükümlünün yaralandığı öğrenildi. Cezaevi Yönetiminin tutuklu ve Hükümlülere karşı yaptığı bu yanlış ve ağır uygulamalar ile birlikte C/5, C/7,C/3, A/9 koğuşlarında olayların yaşandığı ve 15 tutuklu ve hükümlünün darp edildiği öğrenildi.

Yaşanan olaylarla ilgili Van Barosu’na şikayetlerin olduğu bundan dolayı Van Barosu’nun konuyla ilgili Cezaevi komisyonu oluşturarak Cezaevinde incelemelerde bulunduğu ve yapılan inceleme sonucunda Tutuklu ve Hükümlülerin bir takım haklarına ilişkin kısıtlayıcı, dar ve baskıların olduğu raporlar ile tespit edildiği öğrenildi.

‘’Yaşanan Olaylar Beklenmedik Sonuçlar Doğurabilir’’

Cezaevinde son günlerde yaşanan olaylar toplumda farklı sonuçların doğurabileceğini söyleyen Van Barosu Başkanı Murat Timur, ‘’ Cezaevi Yönetimi tarafından Tutuklu ve Hükümlülere yönelik baskı ve kısıtlamalar var. Cezaevinde yaşanan olaylar tepkilerin oluşmasına neden olmaktadır. Birkaç gün önce Cezaevinin yine sayım sırasında bazı koğuşlarda sayımın yapılmasına tutuklu ve Hükümlülerin direniş gösterdiği yönünde iddiaları vardı. Fakat daha öncede hem Cezaevi Komisyonumuzun hemde bizlerin bizzat yaptığı gözlemlerde gerçekten Tutuklu ve Hükümlülerin haklarının ihlal edildiğini bizzat tespit ettik. Van T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda temel sıkıntı Tutuklu ve Hükümlülerin cezaevlerinde tutulmaları dışında ikinci cezaya mahkum edilmek istenmeleridir. Dünde yapılan sayıma bazı Tutuklu ve Hükümlülerin itiraz etmesi üzerine Gardiyanların müdahalede bulunduğu ve yaşanan olayla ilgili tutanak tutulmuş. Biz Van Barosu olarak dün yaşanan olaylarla ilgili Cezaevinde tespit yapmak istedik. Ancak Cezaevinde tespitleri yapmak isterken Cezaevi İdaresi çalışmamız için tespitleri yapmamız için büyük engeller çıkardılar. Cezaevinde tespit yapmak isteyen heyete yönelik de Gardiyanların nezaketi aşan tutum ve davranışları oldu. Buna rağmen herhangi bir tepki vermeden Tutuklu ve Hükümlülerin durumlarını tespit etmeye çalıştık. Dün yine Cezaevinin aldığı bir karar doğrultusunda Avukat Müvekkil görüşmesinin bir saat ile sınırlandırılması ve görüşmenin tamamının kayıt altına alınmak istenmesi gibi kararlar alındı. Bu kararlar ise Cezaevi yönetiminin yapmış olduğu hukuksuzluğun ortaya çıkmaması için alınmıştır. Bizler bu şekilde bir görüşmenin yasaya uygun olmadığını vekil ve müvekkil arasında gizlilik kurallarına aykırı olduğunu belirttik ve bu şartlar altında bir görüşmeyi yapmayacağımız belirtip Cezaevinde ayrıldık. Cezaevinde yaşanan olaylar tüm toplumun zarar görebileceği beklenmedik sonuçlar doğurabilir’’ dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER