Van SES üyelerine iftira atıp ihracını sağlayan kişi hala kamuda çalışıyor

VAN - T.T. adlı twitter kullanıcısının beyanlarını esasa alan Van Cumhuriyet Başsavcısı, 28 SES üyesi hakkında başlattığı soruşturmayı "delil yetersizliğinden" dosyayı kapattı. SES üyelerinin ihracına neden olan T.T. ise, hala bir kamu kurumunda çalışıyor.

Van SES üyelerine iftira atıp ihracını sağlayan kişi hala kamuda çalışıyor

Van Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) üyesi 53 kişi Olağanüstü Hal (OHAL) sonrasında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilmişti. İhraçların tamamına yakını "gizli tanık" ve kamuda çalışan T.T. isimli şahsın twitter adresinden hedef göstermesiyle yaşandı. "Gizli tanık" ve T.T.'nin beyanları sonucunda ihraç edilen 28 SES üyesi hakkında, "örgüt propagandası" yaptıkları iddiasıyla Van Cumhuriyet Başsavcısı tarafından 28 Kasım 2016 tarihinde soruşturma açıldı. Açılan soruşturmada savcılık ihraç edilen kamu emekçileri için "somut delil yok" diyerek kavuşturmaya yer olmadığına karar verdi. 

'SOMUT DELİL YOK'

Cumhuriyet Başsavcılığı yürüttüğü soruşturmanı sonucunda, şu karara vardı: "Her ne kadar Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde çalışan şüpheliler hakkında özetle PKK propagandası yaptıkları, örgüte müzahir kişilere farklı ilgi ve alaka gösterdikleri, örgütü destekleyen açıklamalar yaptıkları iddialarında bulunan gizli tanık beyanları üzerine soruşturma başlatılmış ise de, şüpheliler hakkında düzenlenen araştırma tutanağında örgüt ile irtibatlarını gösterir herhangi bir bilgi ve belge bulunmadığının belirtildiği; bu hileye daha önceki soruşturmalara konu iddialar dışında şüphelilerin isnat edilen suçu işlediklerine dair gizli tanık beyanı dışında kamu davası açmaya yeter derecede somut delil elde edilemediği anlaşıldığından, şüpheliler hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi."

'ARKADAŞLARIMIZ İŞLERİNE İADE EDİLSİN'

Soruşturmaya ilişkin konuşan SES Van Şubesi Eşbaşkanı ve aynı zamanda ihraç edilip hakkında soruşturma açılan Sezer Örenç, hem idari hem de hukuki olarak haklarında asılsız beyanlarda bulunan "gizli tanık" ve T.T. isimli twitter kullanıcısı hakkında bir yaptırım beklediklerini söyleyerek, "Arkadaşlarımıza atılan iftiralar ve yalan yanlış beyanlar var. Nitekim bunlar savcılık tarafından da yalan olduğu açığa çıkarıldı. Bu noktada hukukun devreye girmesi gerektiği ve arkadaşlarımızın işlerine iade edilmesi talebimiz var. Biz SES olarak bu işin peşini bırakmayacağız. Hukuki olarak he türlü kanalı kullanacağız" diye konuştu.

İFTİRACI HAKKINDA İŞLEM YOK!

Kendilerine iftira atan kişinin hala kamuda çalıştığını vurgulayan Örenç, "Bir yandan SES üyelerine iftira atan ve memuriyet ahlakına uygun davranmayıp, kamuda çalışan insanları ihbar eden kişinin herhangi bir yaptırımla karşılaşmaması ancak SES üyelerinin işinden, emeğinden edilmesine bakıldığında hukukun doğru işlemediği ortadadır. Bizim talebimiz hukukun herkese eşit bir şekilde uygulanmasıdır. Bizi hedef gösteren ve işimizden ekmeğimizden olmamıza neden olan T.T. hakkında şikayetçi olmamıza rağmen şuna kadar herhangi bir işlem yapılmadı. Biz sonuna kadar bu işin takipçisi olacağız. Umarız adalet yerini bulur" diye konuştu. 

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 16:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER