Van Mencel Tiyatro iki yeni oyunla tiyatroseverlerin karşısına çıkıyor

KÜLTÜR SANAT - Ocak ayı programını açıklayan Mencel Tiyatro, ay içerisinde “Zargotin Zêrgotine” ve “Mirin û Keçik” adlı iki yeni oyunu tiyatroseverlerle buluşturacak.

Van Mencel Tiyatro iki yeni oyunla tiyatroseverlerin karşısına çıkıyor

Van Mencel Tiyatrosu, Ocak ayına ilişkin hazırladığı programını, tiyatroseverlerin beğenisine sundu. Program kapsamında 6 Ocak saat 19.00’da “Kozik”, 12 Ocak saat 19.00’da da “Doğaçlama Tiyatro”, 19 Ocak saat 19.00’da “Zargotin Zêrgotine”, 26 Ocak saat 19.00'da ise “Mirin u Keçik” oyunları tiyatro severlerle buluşacak. 

Mencel Tiyatro oyuncusu Perinaz Delazy, Ocak ayında yapacakları etkinliklerin içeriği hakkında bilgi verdi. 

'ZARGOTİN ZÊRGOTİNE' OYUNUNUN PROMİYERİ YAPILACAK

Çetoye Zedo tarafından uyarlanan “Zargotin Zêrgotine” adlı tek perdelik müzikal komedi tiyatro oyununu Nazmi Karaman'ın yönetmenliğinde sahneleyeceklerini kaydeden Delazy, “Oyun, dört küçük hikayeden oluşuyor. Ninelerimizin ve annelerimizin eskiden anlattığı hikayeleri ve şimdilerde unutulmaya yüz tutmuş hikaye anlatıcılığını seyirciyle buluşturan oyun, 4 kadın ve 2 erkek tarafından sahnelenecek. Ailecek izlenebilecek bir rejiyle hazırlanan oyun, prömiyerini de aynı gün yapacak. Folklorik argümanların sıkça kullanıldığı oyunda müzik de aktif olarak yer alıyor. Güzel bir müzikal komedi oyunu seyircilerini bekliyor" ifadelerini kullandı.

‘MİRİN Û KEÇİK’ OYUNU 

Ariel Dorfman tarafından yazılan "Mirin û Keçik" uzun bir diktatörlük döneminden sonra demokratik yönetime kavuşmuş bir ülkede, politik görüşleri nedeniyle işkenceye ve tecavüze maruz kalan bir kadının, işkencecisiyle karşılaştığında ondan öç alıp almama ikilemini, gerilimli bir atmosferde sahneye taşıyan bir oyun olduğunu söyleyen Delazy, "Oyun, insanlık suçu işleyen işkencecilerin, öç alma duygusuyla ölümle cezalandırılmasının, toplumsal yaşamın dengesinin ve huzurunun bozulmasına yol açıp açmayacağını tartışan trajik-dram bir oyun. Bu oyun da yine Mencel Tiyatro oyuncuları tarafından Kürtçe olarak sahnelenecektir" diye konuştu. 

ÇOCUKLAR İÇİN KUKLA ATÖLYESİ

Ayrıca, 20 ila 25 Ocak arasında “Doğaçlayan Kuklalar Adına!" adlı çalışmayla çocuklarla doğaçlama tiyatro ve kukla yapımı üzerine atölye gerçekleştireceklerini belirten Delazy, “Daha önce, kültür ve sanat etkinliklerine katılmayan, buluşmayan çocuklarla 5 gün boyunca doğaçlama tiyatro ve kukla   yapımı üzerine  atölye çalışması yapacağız. Son gün de, çocuklar yaptıkları kuklalar ile kendi aralarında küçük bir gösteri yapacak. Bu, bizim için güzel ve farkı bir çalışma olacak. Bu etkinliği Anadolu Kültür desteğiyle gerçekleştireceğiz" diye konuştu. 

Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2019, 15:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER