Van KESK: KHK'leri listelerini oluşturanların peşini bırakmayacağız

VAN-701 sayılı KHK ile yapılan ihraçlar ile ilgili KESK Van Şubeler Platformu da basın toplantısı düzenledi. KESK binasında yapılan açıklamaya ihraç edilen sendika üyeleri katıldı.

Van KESK: KHK'leri listelerini oluşturanların peşini bırakmayacağız

Platformun Dönem Sözcülüğünü yapan SES Van Şube Başkanı Sezer Örenç, yaptığı açıklamada “15 Temmuz darbe girişiminin ikinci yıldönümüne bir hafta kala, 8 Temmuz 2018 tarihinde Resmî Gazete ’de yayımlanan 701 sayılı KHK ile aralarında 60’a yakın KESK’linin de olduğu 18 bin 632 kamu görevlisi daha sorgusuz, sualsiz, hukuksuz şekilde işinden ve aşından edildi” dedi.

'İHRAÇLARIN NASIL YAPILDIĞI TEYYİT EDİLDİ'

İhraçların hukuksuz olduğunu baştan itibaren söylediklerini ifade eden Örenç, “701 sayılı KHK’de yer alan bir belge ile bu durum teyit ve itiraf edilmiştir. KHK’de ihraç edilenler listesinin 43. sayfasında, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü’nde çalışan 5 kamu görevlisinin ihraç gerekçeleri, OHAL ihraçlarının neye dayanılarak yapıldığının açık bir itiraf belgesi olmuştur. 4 Haziran 2018 tarihinde Bakanlar Kurulu’nda imzalanan ancak 24 Haziran seçimleri öncesi açıklanmayan 701 sayılı KHK ile ihraçlarda ‘kurum kanaati', 'sosyal medya paylaşımları’ gibi kriterlerin temel kriterler olduğu belgelenmiş oldu” ifadelerini kullandı.

‘İFTİRANIN ADI KURUM KANAATİ OLMUŞ’

Örenç, kurum ve okul idarecilerinin neredeyse tamamına yakınının yandaş konfederasyonla iltisaklı sendikaların üyeleri olmasının ise çok daha vahim ve kirli bir durumu gözler önüne serdiğini ifade etti.

Örenç, “Bu dönemin kurum ve okul yöneticileri ciddi zan altındadır. Bunu bizler değil, hükümetin yayınladığı 701 sayılı KHK söylüyor. İftiranın adı kurum kanaati olmuştur. İftira, ihbar; yasaların, soruşturmaların, yargının yerine konmuştur. İhbarcılık emniyet, okul ibareleri ile gizlenmeye çalışılsa da bizler gerçek nedeni biliyoruz. Sırf KESK üyesidir diye, sendikal eylem ve etkinliklere katıldıkları için binlerce arkadaşımız aslı astarı olmayan iftiralarla ihraç edilmişlerdir. Bizler er ya da geç geri döneceğiz, ancak iftira sahipleri, hukuksuz uygulamaların altına imza atanlar, sendikal ayrımcılığı onur/haysiyet cellatlığına kadar vardıranlar alınlarındaki kara leke ile kalacaklardır. Sadece KHK ile bizi hukuksuzca ihraç edenlerle değil, iftiracılarla da yargı önünde hesaplaşacağız" dedi.

‘OHAL’İN SADECE ADI KALKACAK’

Son yayınlanan KHK ile bir kez daha siyasal iktidarın darbe ve darbecilerle hesaplaşma gibi bir derdinin olmadığına vurgu yapan Örenç, “Temel hedef, tüm toplumu tek adam iktidarına biat eden kullara dönüştürmektir " diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 16:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER