Van :Hukukçu kadınlardan 'Pembe Otobüs' tepkisi

VAN - Van Barosu Kadın Hakları Komisyonu üyeleri, Sivil Dayanışma İnisiyatifi" adı altındaki oluşum içinde faaliyet gösteren bir grup erkek tarafından kentin 7 ayrı noktasında başlatılan "kadınlara özel pembe otobüs" kampanyasına tepki gösterdi.

Van :Hukukçu kadınlardan 'Pembe Otobüs' tepkisi

HABER MERKEZİ- Van'da "Sivil Dayanışma İnisiyatifi" adı altındaki oluşum içinde faaliyet gösteren bir grup erkek tarafından kentin 7 ayrı noktasında başlatılan "kadınlara özel pembe otobüs" kampanyasına tepkiler sürüyor. Van Barosu Kadın Hakları Komisyonu üyeleri basın açıklamasıyla kampanyaya tepki gösterdi. Açıklamayı okuyan Kadın Hakları Komisyonu Üyesi Avukat Gamze Karakıyak, söz konusu kampanyayı başlatanların da kampanyayı imzalayanların da  erkeklerden oluştuğunu belirterek, "Bu tür uygulamalar, her ne kadar kadınların sözde korunması için talep edildiği şeklinde lanse edilse de bu taleplerin amacının erkek egemen iktidarın kadını sosyal hayatın dışına itmek olduğu açıkça ortadadır. Bu tür uygulamalar, kadınları ‘koruma’ adı altında ayrımcı uygulamalara maruz bırakmak ve tacizciyi değil tacize uğrayanı tecrit etmek anlamına gelmektedir" diye konuştu. 

'Erkek egemen zihniyetin tezahürüdür'

Gamze, "Toplumu ayrıştıran bu tür politikalarla kadınları toplumsal hayattan izole ederek tacizi bertaraf etmeye çalışmak esasında erkek egemen iktidarın kadına karşı zihniyetinin tezahürüdür. Kadınların toplum içinde erkek egemen zihniyet tarafından maruz kaldığı problemleri kadınları ayrı bir otobüse alarak değil, erkeklerin kadınlarla paylaştıkları alanlara saygı göstermelerini sağlayacak eğitim ve çeşitli yaptırımlarla; en başta da erkek egemen iktidarın kadınlara bakış açılarını değiştirmeleri ile sağlanabilir. Kadınların sosyal hayattan bu şekilde itilmesi toplumsal kutuplaşmaya sebep olacaktır. Toplumsal cinsiyet eşitsizliği ve kadına karşı şiddetle mücadele konusunda henüz toplumda yeterli başarı elde edilememişken böylesi bir uygulamanın kadın mücadelesi sayesinde elde edilen kazanımları da anlamsızlaştıracağı açıktır" dedi. 

'Karşısında duracağız'

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Anayasa’da da belirtilen eşitlik ilkesi gereği tüm insanların hiçbir cinsiyet ayrımı yapılmadan kamusal alanın tüm haklarından eşit bir şekilde yararlanmasının esas olduğunu ifade eden Gamze, devletin eşitlik ilkesinin uygulanması açısından her türlü pozitif yükümlülüğünün bulunduğunu hatırlattı. Van Barosu Kadın Hakları Komisyonu olarak kadını toplumdan soyutlamaya çalışan, ayrımcılık suçu kapsamında değerlendirilebilecek bu tür uygulamaların ve her türlü toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin karşısında duracaklarını belirten Gamze, "Kadınları toplumdan ayrıştıran bu tür uygulamaları kabul etmediğimizi ve bu tür uygulamaların toplumsal kutuplaşmaya sebebiyet vereceğini endişe ile izliyoruz" ifadelerini kullandı. 

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2018, 16:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER