Van Gürpınar YİBO’da çok sayıda çocuk cinsel istismara maruz kaldı

VAN – Gürpınar YİBO’da çok sayıda çocuğun Hayrettin K. adında Türkçe öğretmeni tarafından istismara maruz bırakıldığı ortaya çıktı. Avukat Müjde Tozbey, 9 aydır tutuklu Hayrettin K.’nin serbest bırakılma ihtimalinin olduğunu söyledi.

Van Gürpınar YİBO’da çok sayıda çocuk cinsel istismara maruz kaldı

HABER MERKEZİ-Van’ın Gürpınar ilçesinde bulunan Yatılı İlköğretim Bölge Okulları’nda (YİBO), 2016 yılında yaşları 10-15 arasında değişen çok sayıda çocuğun Hayrettin. K. adında Türkçe öğretmeni tarafından istismara maruz bırakıldığı ortaya çıktı. İstismar olayını, gazeteci Ayşe Arman, Hürriyet gazetesindeki köşesine taşıdı. 

Arman, dava avukatlarından Müjde Tozbey ile yaptığı röportajında, 9 aydır tutuklu olan Hayrettin K.’nin serbest bırakılma ihtimali olduğunu belirtti. 

YİBO’YA ATANMADAN 6 OKUL DEĞİŞTİRMİŞ! 

Söz konusu öğretmen Hayrettin K.’nin YİBO’ya atanmadan önce 6 okul değiştirdiğini belirten Tozbey, “Bütün o okullarda da bu tarz eylemlerinden şüphelenildiği için, savcılığa şikâyet etmek ve çocukları korumak yerine, öğretmeni başka bir okula sürüyorlar. Böylece suçu önlediklerini düşünüp, aslında sadece örtbas ediyorlar! Ve ne yazık ki başka çocukları tehlikeye atıyorlar” dedi. 

‘ÇOCUKLAR YAŞADIKLARINI ANLATTI’ 

Çocukların ilk ifadelerinde istismarı anlattığını dile getiren Tozbey, “Bu ifadeler, sadece bu okuldaki 12 çocuğa yapılan istismarı ortaya çıkarılabildi. Diğer hiçbir kurum, önceki istismarları araştırmaya yanaşmadı. Kim bilir istismara uğramış kaç çocuk daha vardı? Van Savcılığı, çok detaylı ve özenli bir soruşturma dosyası hazırladı. 12 çocuk, kamera önünde, savcı ve psikolog eşliğinde tek tek yaşadıklarını anlattı” diye konuştu. 

‘HAKİME KENDİMİ DİNLETEMEDİM’ 

Mahkemedeki dava sürecinin oldukça özensiz ve çocuk haklarına aykırı bir biçimde devam ettiğini dile getiren Tozbey, “Dava açıldıktan sonra, Van Ağır Ceza Mahkemesi tarafından, istismar mağduru çocukların, başlarına gelenleri herkesin önünde anlatmalarına karar verildi. Bu da çocukların şikayetlerini geri almalarına zemin hazırladı” ifadelerini kullandı. Bu duruma itiraz ettiklerini belirten Tozbey, şöyle devam etti: “Mahkeme heyetiyle görüşüp, çocukların olayları tekrar tekrar anlatmalarının hem hukuka aykırı olduğunu, hem de onlara travmayı yeniden yaşatacağını, bir sürü insan önünde teşhir edileceklerini, utandırılacaklarını söylemeye çalıştım. Ancak, hiçbir faydası olmadı. Hatta mahkeme heyetindeki ‘kadın’ hakimin daha duyarlı olacağı düşüncesiyle odasına gittim. Ama ona da kendimi dinletemedim. Bana avukatları odasına almadığını ve çocukları benden daha çok düşündüğünü söyledi.” 

‘TEHLİYE OLABİLİR’ 

Ortaya çıkarılan 12 istismar vakasından sadece bir çocuğun ifadesini değiştirmediğini ve yaşananları bir kere daha açıkça anlattığını söyleyen Tozbey, “Diğerleri, istismarı yalanladı. Bu nedenle istismarcı öğretmen, sadece bir çocuktan dolayı çok az bir ceza alabilir ve bir süre sonra da tahliye olabilir!” dedi. 

‘SÖZ KONUSU CİNSEL İSTİSMAR OLDUĞUNDA…’ 

Arman’ın, “Bu aşağılık adam, 11 yıllık öğretmenliği sırasında tam 6 okul değiştirmiş. Her defasında istismar şüphesiyle gönderilmiş. Nasıl olur da başka okullara tayin edilebilir?” sorusuna Tozbey, Sistemimiz ve toplumsal yapımız, söz konusu cinsel istismar olduğunda, olayı geçiştirmek, kapatmak üzerine kurulu maalesef” diye yanıt verdi.  Hayrettin K.’nin az ceza alması durumunu “çok çok vahim bir sonuç olur” sözleriyle değerlendiren Tozbey, “Eğitim ve hukuk sistemimizin çoktan çöktüğü, bizim de yıkıntılar arasında çocuklarımıza oturacak bir okul sırası, kendimize de mahkeme sandalyesi aramamız gerektiği anlamına gelir. Herhalde bir süre sonra da çocuklarımızı okullara göndermeyip mahkeme salonlarında adalet aramaktan da vazgeçeriz” dedi.MA

Güncelleme Tarihi: 09 Mart 2018, 16:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER