Van gölü'nün Korunması Yasa Teklifi Red Edildi

Van Gölü’nün korunması kanununun çıkarılması ile ilgili Türkiye Büyük Millet Meclisinde Ak Parti’li Milletvekilleri tarafından red edildi.

Van gölü'nün Korunması Yasa Teklifi Red Edildi

Halkların Demokratik Partisi Van Milletvekili Bedia Ertan Özgökçe tarafından TBMM’ne sunulan Vangölü’nün korunması kanun teklifini Ak Parti Milletvekilleri tarafından red edildi.

‘’Vangölü’nün Ömrü Hızla Tükenmektedir’’

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan HDP Van Milletvekili Bedia Ertan Özgökçe, ‘’Evet, bir Vanlı olarak ve bir milletvekili olarak Van Gölü için bir çağrı yapmak istiyorum ben ve bütün milletvekillerinin oy kullanırken bu konunun sadece Van'ın değil, bütün Türkiye'nin ekosistemini aynı zamanda ilgilendirdiğini hatırda tutmalarını umut etmek istiyorum. 26'ncı Yasama Döneminde Van'ın en önemli sorunlarını bu kürsüden defalarca kez dile getirmeye gayret ettik ve Van Gölü'ndeki önlenemeyen ve önlem alınmayan kirlilik olduğunu birçok kere dile getirdik. Yüzde 40'a ulaşan kirlilik oranı, bölge nüfusunun dengesiz ve orantısız şekilde artışı, düzensiz yapılaşma, yetersiz kanalizasyon hizmeti ve erozyon, 600 yıllık geçmişe sahip Van Gölü'nün ömrünü hızla tüketmektedir. İşte göz göre göre tükenmekte olan bu ömür, tüm Van halkının gündeminde, bizlerin gündeminde ve halkın iradesi ve oylarıyla seçilmiş olan belediyelerimizin gündeminde. Sevgili Bekir Kaya'nın, Van Büyükşehir Belediyesi Başkanımızın gündemindeydi. Eğer şu an, haksız ve hukuksuz bir şekilde tutuklanmamış olsaydı bu konuya dair çabalarını sürdürüyor olacaktı’’ dedi.

‘’Vali Ak Parti İl Başkanı Gibi Çalışıyor’’

Özgökçe, ‘’Yeri gelmişken tabii bir konudan bahsetmeden geçemeyeceğiz. Geçtiğimiz günlerde, şu an Van belediyesine kayyum olarak atanmış olan kayyum vali -yani hakkını yememek lazım, hakikaten AKP il başkanından çok daha büyük bir özveriyle çalışıyor geçen gün yanına emniyet müdürünü ve komutanları alıp halktan oy istemeye çıkmıştı yine- verdiği demeçte de şunu söyledi yani AKP'ye oy isterken şunu söyledi, diyor ki: "Bizden önceki belediye -sanki kendisi halkın oylarıyla seçilmiş de oraya gelmiş gibi, hani kendilerini çok çevreci ilan etmişlerdi, işte 'Biz çevreye çok duyarlıyız; ağaca, çiçeğe, böceğe hayranız.' şeklinde. Yani bu ağaç, çiçek, böcek diye tarif ettiği de aslında ekosistem, bu cümlelerle kendisi ifade ediyor- ne oldu, ne yaptı?" diye soruyor. İşte bunu gerçekten bir kentin Vali’sinin yapması gerçekten çok trajik bir durum. Ya bir an önce vali olduklarını hatırlasınlar ya da istifa etsinler, gerçekten bir sandık kurulsun ve yarışsınlar. Siz de onu tabii bu çabalarından dolayı aday göstermelisiniz öncelikle. Bekir Başkanımız tutsak olduğu için ben AKP'nin valisine bu kürsüden şu soruları sormak isterim: Van Büyükşehir Belediyesi makamını işgal eden Sayın Murat Zorluoğlu, "Biz yaptık." dediğiniz projelerin hangisi size ait? Bunu açıklayabiliyor musunuz? Arıtma tesisi, DBP'li belediyenin projesi değil miydi? Kirlilikten kurtarmak için hazırlanan projelerin hepsinin altında da Bekir Kaya'nın imzası yok muydu? Bu projelere onay ve bütçe vermeyenleri bu Hükûmet onaylamadı mı?’’ dedi.

‘’Vangölünün 25 Yıllık Ömrü Kaldı’’

Özgökçe, ‘’Evet, biz çevreciyiz ama sizin gibi çiçek, böcek diyerek ekosisteme, canlı yaşamına saygısızlık yapmıyoruz. İçinde bulunduğumuz doğal yaşama saygı duyuyoruz ve birlikte yaşamanın koşullarını oluşturmaya gayret ediyoruz. Bu bakımdan, Van Gölü Vanlılar için yaşamsal önemdedir, biz bunun da farkındayız. Şu an kaybettiğimiz her dakika, inanın, Van Gölü'nü doğal bir felaketin eşiğine daha fazla yaklaştırıyor. Sağlık açısından 100 milimetrede 700 olması gereken koli basili oranı göl kıyılarında 2.300'lere ulaşmış durumdadır. Kirliliğin önlenememesi ve tedbir alınmaması durumunda, uzmanlara göre ekolojik dengenin hızla bozulduğu, Van Gölü'nün yirmi beş yıllık bir ömrünün kaldığı belirtiliyor. Bu husus, alınması gereken acil önlemler noktasında bahane üreterek kaybedilecek bir vaktin olmadığını açıkça ortaya koyuyor. Atılacak adımlar hususunda elbette en büyük sorumluluk kamu kurumlarına düşüyor çünkü başta Karayolları Şube Müdürlüğü olmak üzere tüm kamu kurumları halkın denize ulaşımını engelliyorlar, âdeta Van Gölü kıyısını işgal ediyorlar hatta katlediyorlar. Oysa Kıyı Kanunu'nda da belirtildiği gibi kıyı herkesin eşitlik ve serbestlikle yararlanmasına açık olup buralarda hiçbir yapı yapılamaz. Duvar, çit, parmaklık, tel örgü, hendek, kazık gibi ve benzeri engeller oluşturulamaz ama bunların tamamı Van Gölü'nün çevresinde mevcut ve öncelikli olarak kamu kurumları zaten bu zararı veriyor. Kanun teklifimizde, bütün ekosistemi, Van Gölü'nü, coğrafyasını ve havzasını koruyucu önlemleri ve çok aktif bir eylem planı hazırladık, sunduk. Bu teklifimize destek vereceğinizi tekrar umduğumu belirtmek istiyorum’’ şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2018, 13:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER