Van Depreminden sonra Tarsusa yerleşen Üç kızına istismarda bulunan babaya 183 yıl hapis

MERSİN - Tarsus'ta 3 kızına cinsel istismarda bulunduğu gerekçesiyle yargılanan İ.Z.’ye iyi hal indirimi uygulanmadan 183 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

Van Depreminden sonra Tarsusa yerleşen Üç kızına istismarda bulunan babaya 183 yıl hapis

HABER MERKEZİ-Mersin’in Tarsus ilçesinde 7 çocuk sahibi İ.Z., adlı kişinin 3 kızına cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla tutuklu yargılandığı Tarsus 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde bugün karar duruşması görüldü. Duruşmaya tutuklu yargılanan İ.Z. ile avukatı katıldı. Mahkeme heyeti,  İ.Z.’ye 3 kızına cinsel istismarda bulunduğu gerekçesiyle 183 yıl 6 ay indirimsiz ceza verdi.

‘EMSAL KARAR’

Mersin Baro Çocuk Hakları Komisyonu adına duruşmaya müdahil olan avukat Tülay Sevgi Can, kararın diğer davalara emsal olması gerektiği vurgusunda bulundu. Can, “Belki verilen 183 yıl ay 6 ceza çocuklardan alınan zamanı geri vermeyecek. Fakat bu davada indirim uygulanmaması iyi bir durum, bildiğimiz kadarıyla en yüksek ceza bu davada verildi. Bu ceza toplum gözünde umarım bir caydırıcılığı olur ve bu tür olaylar bir daha yaşanmaz” diye konuştu.

NE OLMUŞTU

Van'da 2011 yılında yaşanan depremden sonra ailesini alarak Tarsus'a yerleşen İ.Z., iddiaya göre o dönem 11 yaşında olan öz kızı Z.Z.'ye cinsel istismarda bulundu. Şiddet de uyguladığı kızına zorla cinsel içerikli videolar izlettirdiği öne sürülen İ.Z., diğer çocuklarını ve eşini de darp etmeye başladı. Z.Z. tehdit ve baskı nedeniyle yaşadıklarını annesine anlatamadı. İddiaya göre, 6 yıl boyunca 5-6 kez babasının istismarına uğrayan Z.Z.'nin psikolojinin bozulmasından ve baba İ.Z.'nin davranışlarından şüphelenen anne ve büyük abla, küçük kızla konuşunca olay ortaya çıktı. Z.Z.'den küçük olan 2 kızına daha önce istismarda bulunduğu öne sürülen İ.Z. ailenin şikayeti üzerine önce gözaltına alındı ve geçen Aralık ayında tutuklandı.

Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2018, 02:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER