Van'da Tecrite karşı kadın buluşması düzenlendi

Van’da kadınlar ‘Kadın soykırımını durduracağız, yaşam özgürleşecek, tecrit kaybedecek’ düzenlenen kadın şöleninde bir araya geldi.

Van'da Tecrite karşı kadın buluşması düzenlendi

TJA Van Bileşenleri tarafından başlatılan ‘Kadın soykırımını durduracağız, yaşam özgürleşecek, tecrit kaybedecek’ şiarıyla başlatılan kampanya çerçevesinde düzenlenen kadın buluşmasına HDP PM Üyesi Zahide Besi, HDP Van İl Eş Başkanı Gülistan Orhan, HDP Van Milletvekili Bedia Özgökçe Ertan, Edremit eski Belediye Eş Başkanı Rojbin Sevil, Çetin, Sanatçı Pınar Aydınlar, Barış Anneleri, TJA Aktivistleri de katıldı.
 
Jin, Jiyan, Azadi sloganlarının atıldığı şölende ilk olarak söz alan HDP Van İl Eş Başkanı Gülistan Orhan, yürütülen katliam politikalarına en büyük direnişin kadınlardan geldiğini ve kadınların da bu yüzden katliamlara uğradığını söyledi. Orhan, tüm kadınlara dayanışma çağrısında bulundu.
 
BESİ : KADINLAR TECRİTE SON VERECEK
 
Orhan’ın ardından konuşan HDP PM Üyesi Zahide Besi ise kadınların korkmadan katliamlara karşı direndiğini ifade etti. Sistemin en çok kadınlardan korktuğunu söyleyen Besi, “ Eğer kadınlardan korkulmasaydı bu kadar insanlıktan uzak politikalar hayata geçirilmezdi.El koydukları belediyelerimizi, kadın kurumlarımızı ve kazanımlarını hep birlikte yeniden geri alacağız. Buna kimsenin şüphesi olmasın. Bu tarihsel direnişin kökleri o kadar derinlerdeki, kimsenin gücü yetmez söküp çıkarmaya Önderlik üzerindeki tecrit kadınlar üzerindeki tecrittir. Bu açıdan bakıldığında kadınlar öncelikli olarak tecrite son verecek" ifadelerini kullandı.
 
 
ÖZGÖKÇE : TARİHSEL ZULME KARŞI KADININ VARLIĞI VAR

 
Son olarak kadınlara seslenen Milletvekili Bedia Özgökçe Ertan ise,  dünyada kadınların çevresinde yaşanan kaos ortamında dayanışmayı güçlendireceklerini kaydetti. Kadınların varlığının tarihsel olarak iktidarlar tarafından kaybedilmek istendiğini hatırlatan Ertan, bu tarihsel zulme karşı kadınların varlığını canlı tuttuğunu ifade etti. Kadınların bütün toplumun yolunu aydınlattığını belirten Ertan, "Etrafimızın kapkara bir karanlık ve kaosla çepeçevre sarıldığı bu günlerde kadınlar yolları aydınlatmaya devam ediyor. Yüzyıl önce ulus devletler varlıklarını cetvelle çizerken, Kürt halkı ve ulusu yok sayıldı. Ama Kürtler tarih boyunca kendi renkleriyle dilleriyle kendini korumayı başardı" diye konuştu.
 
ERTAN : ULUS DEVLET BU TOPRAKLARDA İFLAS ETTİ
 
Ertan konuşmasını şöyle sürdürdü :  Ulus devletin bu topraklarda iflas ettiğini, halkların özgür geleceğinin Rojava'da hayat bulduğunu belirtti. Ak Partinin 16 iktidarında devletin baskı geleneğini bozmadığını söyleyen Ertan, "HDP olarak bize baskı büyük çünkü; onların dayattığı baskıya karşı taban tabana zıt bir politika savunuyoruz. Kadınların üzerindeki kölelik bütün toplumun üzerinde var olan köleliktir. Samsun'da öldürülen tarım işçisi Perihan Akın bu dayatılan kölelik sisteminin son kurbanı olmuştur. Perihan Akın'ı bir taraftan anarken, onu katleden şövenist milliyetçi politikaları da kınadığımızı bir kez daha belirtmek istiyorum. 5 Nisan'dan bu yana İmralı'dan tek bir haber almış değiliz. Sayın Öcalan'a yaklaşım Kürt halkına yaklaşımdır. İmralı'nın kapıları ne zaman açıldıysa Kürtler Türkler rahat bir nefes almıştır.”
 
Yapılan konuşmalardan ardından şölen, Sanatçı Pınar Aydınlar'ın seslendirdiği şarkılar eşliğinde çekilen halaylarla son buldu. 

vanhaberdar.com


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER