Van'da 'Süreklileşen OHAL'de İfade Özgürlüğü' semineri

VAN - Van'da düzenlenen "Süreklileşen OHAL'de İfade Özgürlüğü" konulu seminerde hak ihlallerinden, yasalara ve nefret söylemlerine kadar birçok konu ele alındı.

Van'da 'Süreklileşen OHAL'de İfade Özgürlüğü' semineri

Van Barosu ve Susma Platformu tarafından Van'da "Süreklileşen OHAL'de ifade özgürlüğü" konulu seminer düzenlendi. Elit World Otel'de düzenlenen seminere Prof Dr. Sibel İncioğlu ve Avukat Aynur Tuncel Yazgan konuşmacı olarak katılırken, gazeteciler ve baroya bağlı birçok avukatta seminerde yer aldı. Burada ilk söz alan Van Baro Başkanı Murat Timur, ülkenin bulunduğu koşullarda yapılan seminerin önemine vurgu yaparak, katılanlara teşekkür etti. 

Ardından Susma Platformu adına konuşan Özlem Altınok platformun nasıl ve ne amaçla kurulduğunu anlattı. Özlem, "Platform olarak tüm bu olayları kayda geçmenin ve yıllık raporlar hazırlamanın gerisinde hafızalara format atmaya çalışılırken, sadece bu günleri değil ileriye doğru nasıl hamle geçebileceğimizin bilgisi yer alıyor" dedi. 

'Bizden yardım istendiğinde yardımda bulunuyoruz'

Platform avukatı Melike Polat ise, yaklaşık 180 gazetecinin sadece sosyal medya paylaşımları ve yaptığı haberler yüzünden tutuklu olduğunu söyledi. Melike, "Onları yalnız bırakmamak için Muş, Hakkari gibi her yere giderek seslerini duyurmaya çalışıyoruz. Avukatları yoksa temin ediyoruz. Barış için akademisyenlere açılan propaganda davalarında akademisyenlere müdafilik yapıyoruz. Bunların dışında üniversite öğrencisi gazeteci, akademisyen bizden yardım istediğinde yardımda bulunuyoruz. İfade özgürlüğü bazında ne olursa olsun onlara yardım ediyoruz" diye konuştu. 

Seminer, Prof. Sibel İncioğlu'nun ifade özgürlüğü kriterlerine dair değerlendirmesiyle sürdü. Sibel, ilk olarak nefret söylemlerine değindi. Fransa'da ve Belçika'da göçmenlere yönelik söylemlere işaret eden Sibel, bu söylemlerin şiddeti teşvik ettiğini ifade etti. 

Son olarak konuşan Avukat Aynur Tuncel Yazgan ise Türkiye'deki yasa değişikliklerini slayt ile kısaca hatırlatarak, OHAL'in süreklileştiğine vurgu yaptı. 

Konuşmaların ardından seminer son buldu.

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2018, 15:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER