Van'da siyasi tutuklulara darp iddiasına ilişkin Baro'dan açıklama: Kaygılıyız!

Van'da Cezaevi'nde bulunan siyasi tutuklu ve hükümlüler'in darp edildiği ve bazı tutukluların cezaevine kaldırıldığı iddiasına ilişkin Van Baro Başkanı Murat Timur ve Baro yöneticileri Cezaevi'nde gözlem yapmak istedi. Timur ve yöneticilerin bu talebine olumsuz yanıt verildi.

Van'da siyasi tutuklulara darp iddiasına ilişkin Baro'dan açıklama: Kaygılıyız!

 Van'da Cezaevi'nde bulunan siyasi tutuklu ve hükümlüler'in darp edildiği ve bazı tutukluların cezaevine kaldırıldığı iddiasına ilişkin Van Baro Başkanı Murat Timur ve Baro yöneticileri Cezaevi'nde gözlem yapmak istedi. Timur ve yöneticilerin bu talebine olumsuz yanıt verildi. Baro açıklamasında Adalet Bakanlığı'nın biran önce konuya ilişkin açıklama yapması istendi. 

Cezaevi'nde tutuklu ve hükümlülerle görüşemeyen Van Barosu'ndan konuya ilişkin yazılı açıklama yapıldı. Baro'nun açıklamasında "bir kısım tutuklu ve hükümlü ile tartışma yaşandığı,08.08.2017 tarihinde ise hükümlü ve tutukluların sabah sayımı sırasında sayım işlemine direndiği,sayım için biraraya getirmeye çalışan personele saldırıda bulunduğu bunun üzerine personelin saldırı ile orantılı olarak zor kullandığı,saldırıya karışan hükümlü ve tutukluların etkisiz hale  getirilip,geçici ve yumuşak odalara alındığı,18 İnfaz Koruma Memuru ve 15 Hükümlü,Tutuklunun hafif yaralandığı ifade edilmiştir." denildi. Açıklamada şu detaylara yer verildi:          


"08.08.2017 tarihinde baromuza müracaat eden bir kısım tutuklu ve hükümlü yakını Van T Tipi Cezaevinde çıkan olaylardan dolayı yakınlarından haber alamadıklarını ve durumlarından endişe ettiklerini  belirterek hukuki yardım talebinde bulunmuşlardır. Durumu değerlendiren baromuz,Baro Başkanı Av.Murat Timur,Baro Genel Sekreteri Av.Bekir Özen,Yönetim Kurulu Üyesi Av.Cahit Kutlak ve Baro İnsan Hakları Komisyonu 
Başkanı Av.Hakan Bozkurt'tan heyet oluşturularak 15.15 sıralarında Van T Tipi Cezaevine bir ziyaret gerçekleştirilmiştir.

Ailelerle görüşme sınırlandırıldı

Cezaevi Müdürü ve bir kısım tutuklu,hükümlü ile görüşmek isteyen heyetimize Cezaevi Müdürü işlerinin yoğunluğu gerekçesi ile görüşemeyeceğini ifade etmiştir. Görüşmek istenen tutuklu hükümlüler için avukat odalarına ayrı ayrı alınan heyetimiz uzun bir süre bekletildikten sonra Cezaevi İdare ve Gözlem Kurulu'nun 08.08.2017 tarih ve 2017/2739 Sayılı Kararı gereği "Hükümlü ve Tutukluların Avukatları ile Görüşmesinin 3 ay boyunca 1 saat ile Sınırlanmasına ve Yapılacak Görüşmenin  Görüntülü ve Sesli Olarak Kayda Alınması" koşulu ile gerçekleşebileceği belirtilmiştir.Tarafımıza imzasız ve fotokopi olarak gösterilen kararın bir örneği talep edildiğinde bunun verilemeyeceği belirtilerek  "08.08.2017 Tarihli Vukuat Raporu" heyetimize verilmiştir.

15 tutuklu ve hükümlü yaralı

Heyetimiz yasal dayanağı bulunmayan uygulamanın kabul edilemez olduğunu bu koşullarda görüşme yapmayacaklarını bildirerek 16.30 da  ceza infaz kurumundan ayrılmıştır. Cezaevi idaresince tarafımıza verilen Vukuat Raporunda Özetle;07.08.2017 tarihinde bir kısım tutuklu ve hükümlü ile tartışma yaşandığı,08.08.2017 tarihinde ise hükümlü ve tutukluların sabah sayımı sırasında sayım işlemine direndiği,sayım için biraraya getirmeye çalışan personele saldırıda bulunduğu bunun üzerine personelin saldırı ile orantılı olarak zor kullandığı,saldırıya karışan hükümlü ve tutukluların etkisiz hale getirilip,geçici ve yumuşak odalara alındığı,18 İnfaz Koruma Memuru ve 15 Hükümlü,Tutuklunun hafif yaralandığı ifade edilmiştir. 1136 sayılı Avukatlık Kanununun 76. maddesi uyarınca Barolar; diğer görevlerinin yanı sıra, hukukun üstünlüğünü, insan haklarını savunmak ve korumak, görevi ile yetkili kılınmışlardır.

Adalet Bakanlığı derhal devreye girmelidir

Bu kapsamda çalışma yürüten heyetimize cezaevi idaresi tarafından kolaylık sağlanması gerekirken işlerinin zorlaştırılması kamuoyunda daha fazla endişe ve kuşkunun oluşmasına sebep olmuştur. Tutuklu ya da hükümlerinin, tutuklu olmaları ve OHAL ilan edilmiş olması nedeniyle başta işkence, insanlık dışı muamele ve onur kırıcı muamele yasağı olmak üzere hak ve özgürlükleri keyfi olarak kısıtlanamaz. Devlet, tüm tutuklu ve hükümlülerin insan onuruna yakışır koşullarda tutulmalarını sağlama yükümlülüğü altındadır. İnsan hakları ihlalleri iddialarının etkili bir şekilde  soruşturulmaları amacıyla yasal olarak görevlendirilmiş barolara gerekli tüm kolaylıkların sağlanması yasal bir zorunluluktur.Bu kapsamda Van T Tipi Ceza İnfaz Kurumunda bugün gerçekleşen olaylara ilişkin Adalet Bakanlığınca derhal kamuoyunu tatmin edici bir açıklama yapılarak baromuzun cezaevinde işkence ve kötü muamele iddialarını araştırmasına izin verilmesi gerekir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER