Van'da seçim güvenliği hazırlıkları tamamlandı, eğitimler başladı

VAN - Van'da seçim güvenliği konusunda eğitimlerin başladığını belirten Avukat Dilan Kunt Ayan, her ilçede görevli olan avukatlar, sandık görevlileri, müşahit ve okul sorumlularının koordineli bir şekilde çalışacağını dile getirdi. Kunt, halka da sandıklarına sonuna kadar sahip çıkma çağrısı yaptı.

Van'da seçim güvenliği hazırlıkları tamamlandı, eğitimler başladı

Bölgedeki önemli kentlerden biri olan Van'da 31 Mart yerel seçimleri için yoğun bir tempoyla çalışmalar gerçekleştiriliyor. 652 bin 809 seçmenin bulunduğu kentte, 2 bin 291 sandık kurulacak. 2014 yerel seçimlerinde büyükşehir belediyesi de dahil 14 belediyenin 12'sini büyük oy farkıyla Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) kazandı. DBP'li belediyelere kayyım atanmasının ardından birçok belediye eşbaşkanı tutuklanarak cezaevine gönderildi. Bu dönem 31 Mart'ta yapılacak yerel seçimlere Halkların Demokratik Partisi (HDP) olarak girilme kararı alındı. Seçim startı verildiği günden bu yana gözaltı, tutuklama ve tüm baskılara rağmen halkın yoğun ilgisiyle çalışmalarını sürdüren HDP, 14 belediyenin 14'üne talip. 

AÇILIŞLAR MİTİNGE DÖNÜŞÜYOR

İl, ilçe, sokak ve köylerde kadın öncülüğünde seçim çalışmalarını yürüten HDP'lilerin seçim bürosu açılışları mitinglere dönüşürken, anons araçları geçtiği her sokakta halay ve zılgıtlarla karşılanıyor. HDP bünyesinde oluşturulan seçim işleri biriminde yer alan ve Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Edremit görevlisi Avukat Dilan Kunt Ayan, son hazırlıklarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. 

'HER İLÇEDE ASLİ VE YEDEK YELERİMİZ BİTTİ.EĞİTİMLERİMİZ BAŞLADI'

24 Haziran 2018'de gerçekleştirilen genel seçimlerde görev alan sandık görevlileri, müşahitler ve gönüllü okul sorumlularının değişmediğini söyleyen Kunt bu yüzden ayrıca bir hazırlık yapmadıklarını dile getirdi. Ancak rehavete kapılmadan çalışmalarını profesyonel ekip ve gönüllülerle devam ettirdiklerinin ifade eden Kunt, seçim startı verilmeden iki ay önce çalışmaya başladıklarını aktardı. 

Toplam 17 bin sandık görevlisi, okul sorumlusu ve müşahitlerle seçim günü görev alacaklarını belirten Kunt"6 arkadaşla merkez ilçelerin yanı sıra diğer bütün ilçelerde, sandık görevlileri, bir tane asil, bir tane yedek olmak üzere her sandığa iki tane müşahit olmak üzere çalışma başlattık. Hemen hemen her ilçede bu çalışmalarımız bitti. Son bir ilçemiz Edremit kalmıştı. Belgelerini aldık sandık görevlilerine teslim edeceğiz" sözlerini kullandı. 

'ARKADAŞLARIMIZLA BU SÜRECİN ÜSTESİNDEN GELECEĞİZ'

Sandık kurulu üyelerine eğitim verilmeye başlandığını ifade eden Avukat Dilan Kunt Ayan, "Sandık görevlileri, müşahitler ve okul sorumlularının seçim günü nelere dikkat etmesi üzerine eğitim çalışmamız başladı. Buna dair eğitim planlamamız başladı. 6 eğitmenle her ilçede eğitimler vereceğiz. Ayrıca seçim günü sahada 80'in üzerinde itiraza yetkili avukat arkadaşımız görev yapacak. Bizler gerekli hukuki tüm işlemleri yaparak, okul sorumlusu, müşahit, sandık görevlisi arkadaşlarımızla bu işin üstesinden geleceğiz" diye konuştu. 

'EĞİTİMLER ÖNEMLİ'

Yerel seçimlerde muhtarlık, büyükşehir, ilçe, encümenler gibi çok sayıda seçim yapılacağını aktaran Kunt, bu yüzden eğitimlere önem verdiklerini dile getirdi. Seçime son iki gün kala eğitimleri bitireceklerini belirten Kunt, "Ciddi bir ekiple 31 Mart seçimlerini atlatacağız" şeklinde konuştu. 

'MÜŞAHİTLER SON GÜNE KADAR İLÇE BİNALARINDA BAŞVURU YAPABİLİR'

İl, merkez ilçeler ve diğer ilçelerde asil ve yedek olduğunu, müşahitlerle ilgili de bir sıkıntılarının olmadığını, ancak müşahit sayısının fazla olmasının daha da güçlendireceğini belirten Kunt, "İlçe binalarımızda müşahit başvuruları alınıyor. Sandık kurulu üyelerinin başvuruları bitti. Seçim kuruluna bağlı olmadıkları için müşahitler son güne kadar başvurabilirler" dedi. 

'OY KULLANDIĞINIZ SANDIKTAN SORUMLUSUNUZ'

Her ilçede görevli olan avukatlar, sandık görevlileri, müşahit ve okul sorumlularının koordineli bir şekilde çalışacağını kaydeden Avukat Dilan Kunt Ayan, "Oylar kullanıldıktan sonra avukatların tekrar bulundukları ilçeden adliyeye gidecekler. Sayım bitene kadar bu çalışma sürecek. Her ne kadar arkadaşlarımız koordineli çalışsa da yurttaşların seçim günü asla sandıklarını terk etmemesi gerekir. Çünkü seçmenin oy kullandığı sandığı bekleme hakkı var. Onu adliyeye kadar götürüp bekleme hakkı var. Her yurttaşın bu anlamda sandığına sahip çıkması gerekir" çağrısında bulundu. 

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2019, 17:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER