Van'da Roboski Katliamının 7'nci yıl anması:'Sorumlular ödüllendirildi'

VAN-34 kişinin yaşamını yitirdiği Roboski katliamının 7'nci yıl dönümü HDP Van İl binası bahçesinde yapılan açıklama ile kınandı. Yapılan açıklamaya HDP, DBP, DTK ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileriyle katıldı. Katliamda yaşamını yitirenlerin fotoğraflarının bulunduğu ve "Unutursak kalbimiz kurusun" pankartı açıldı.

Van'da Roboski Katliamının 7'nci yıl anması:'Sorumlular ödüllendirildi'

Açıklamaya HDP Van İl Eş Başkanları Yadişen Karabulak, Ümit Dede, DBP Van İl Eş Başkanları Ayla Tarhan, HDP Van Milletvekili ve MYK Üyesi Bedia Özgökçe, Barış Anneleri, TJA Aktivistleri, TUHAY-DER Yöneticileri, DTK Temsilcileri ve çok sayıda yurttaş katıldı.

Açıklamada konuşan HDP Van Milletvekili Bedia Özgökçe, 7 sene geçse de Roboski'nin yüreklerinde yanan bir ağıt olduğunu söyledi. Özgökçe, "Roboski'nin acısı hala yüreğimizde tazedir. Kürt halkı tarih boyunca Roboski gibi nice katliamlar yaşadı. Hiçbirini unutmadığımız gibi Roboski'yi de unutmadık unutmayacağız. Sorumlulardan hesap sormaya devam edeceğiz. Toplumsal hafıza olarak da adalet arayışımız ancak sorumluların hesap verdiği, yargı önüne çıkarıldığı ve bütün kamuoyunun bu anlamda tatmin olduğu bir sonuçla mümkündür. Böylesi bir adım atılmadığı sürece ne toplumsal huzur sağlanabilir ne adalet arayışı bitebilir ne de yüreklerdeki acı son bulabilir. Bu anmayı yine belleğimizi canlı tutmak, katliamla yüzleşilmesine çağrı yapmak ve adaleti sağlama açısından bir mücadele arayışı olarak görüyoruz" sözlerini kullandı. 

'SORUMLULAR ÖDÜLLENDİRİLDİ'

Roboski Katliamının başka bir ülkede yaşanması halinde o ülkenin hükümet yetkililerinin istifa edeceğini kaydeden Özgökçe, ancak bugüne kadar Türkiyede hükümetin istifa etmek bir yana sorumlular hakkında hiçbir işlem yapmamış olduğunu, aksine sorumluların ödüllendirildiğini belirtti. Özgökçe, "Mecliste kurulan İnsan Hakları İnceleme Komisyonu ve Meclis Araştırma Komisyonu'nun sonucuna baktığımız zaman sadece kaçakçılıkla mücadelenin ne olması gerektiğini işaret eden bir anlayış söz konusudur. Emri ben verdim diyenler hesap vermemiştir. Dönemin Genel Kurmay Başkanı'nın rütbesi tazelenmiştir. Sadece adalet arayışında olan evlatlarını kaybeden aileler mağdur edilerek her türlü hukuksuzluğa ve haksızlığa uğratılmıştır. Sadece yavrularının parçalanmış bedenlerinin hesaplarını sordukları için bugüne kadar Roboski'li aileler hakkında çok sayıda gözaltı ve soruşturma işlemleri başlamıştır" dedi.

'ADALET VE ÖZGÜRLÜK MÜCADELEMİZ SÜRECEK'

Sorumlular hesap verinceye kadar adalet arayışının devam edeceğini ifade eden Özgökçe, "Toplumsal barış, huzur ortamı ve onurlu bir kurulmak isteniyorsa eğer mutlaka yüzleşmek gerekmektedir. Biz hesap veren bir mekanizmayı AKP'nin, MHP'nin kurduğu ittifaktan onların yargısına bırakamayız. Bu adaletin bu yargıdan geleceğine de inanmıyoruz, güvenmiyoruz. Bu adaleti sağlayacak olan halkların özgürlük mücadelesinden başka bir şey değildir. Halkların adalet taleplerinden ve arayışlarından kaçabilen hiçbir iktidar, hiçbir zalim olmamıştır. Bizler buradan bir kez daha açıklıyoruz. Roboski katliamıyla yüzleşilip sorumlular yargı önüne, adaletin önüne ve halkın huzuruna çıkıncaya kadar, hesap verinceye kadar bizim de adalet ve özgürlük mücadelemiz sürecektir" dedi. 

ÖZALP İLÇESİNDE KİTLESEL AÇIKLAMA

Van'ın Özalp ilçesinde de katliamın 7'nci yıl dönümü nedeniyle kitlesel bir basına açıklaması gerçekleştirildi. Açıklamaya, kayyım atanan Edremit Belediye Eşbaşkanı Rojbin Çetin, ilçe yöneticileri, TJA aktivistleri ve halk katıldı. Açıklamayı yapan TJA aktivisti Elif Yiğit, " Roboskî'de çoğu çocuk 34 yurttaşımız katledildi. 1943 yılında Özalp'ta işlenen 33 Kurşun Katliamı ile Roboskî Katliamı değişmeyen zihniyetin katliamları olarak tarihe geçmiştir.  7 yıl önce gerçekleşen bu katliamın failleri hala ortaya çıkarılmadığı, katillerin hala korunduğunu çok iyi biliyoruz.  Roboskî Katliamı'nda yaşamını yitirenleri bir kez daha saygıyla anıyor,  katliamdan hesap sorulana kadar davanın takipçisi olacağımızı bir kez daha belirtiyoruz" dedi. (HABER MERKEZİ)

Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2018, 17:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER