Van'da polis müdahalesine kınama!

VAN - Ankara Katliamı’nı protesto etmek isterken polisin müdahalesi sonucu gözaltına alınanların serbest bırakılmasını isteyen SES Yürütme Kurulu Üyesi Fatma Arslan, “Barışa tahammül edemeyen bu zihniyeti kınıyoruz” dedi.

Van'da polis müdahalesine kınama!

Van’da 10 Ekim Ankara Katliamı’nı protesto etmek isterken polisin müdahalesi sonucu gözaltına alınanların serbest bırakılması için, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Şube binasında basın toplantısı düzenlendi. 

İlgili haber :Van'da Gar Katliamı anmasına sert müdahale: 16 gözaltı

Toplantıya; KESK Van Şubeler Platformu, Van-Hakkari Tabip Odası, İnsan Hakları Derneği (İHD), Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), Özgürlükçü Hukukçular Platformu (ÖHP), Özgür Kadın Hareketi (TJA) ve  Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) üyeleri ile HDP Van milletvekilleri Murat Sarısaç ile Bedia Özgökçe Ertan katıldı. 

Emek ve Demokrasi Güçleri adına açıklamayı yapan Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Yürütme Kurulu Üyesi Fatma Arslan, Türkiye tarihinin en acımasız, en vahşi katliamlarından biri olan 10 Ekim Ankara Katliamı’nın üzerinden 3 yıl geçtiğini söyledi.

‘ŞİDDETE KARŞI BARIŞI SAVUNMAK İSTEDİLER’ 

Arslan, Ankara’da katledilen insanların tek amaçlarının ülkenin içine sürüklendiği baskı, şiddet ve kaos ortamına karşı emekten, barıştan ve demokrasiden yana güçlü bir ses vermek olduğunu ifade etti. Arslan, “10 Ekim 2015’te ölüme karşı ısrarla yaşamı savunanlar, ‘Artık kimse ölmesin’ diye haykırırken, Ankara’ya kadar göz göre göre gelen IŞİD canileri tarafından patlatılan canlı bombalarla vahşi bir katliamın kurbanları oldular. Her birimiz annelerimizi, babalarımızı, kardeşlerimizi, arkadaşlarımızı, yoldaşlarımızı kaybettik” dedi.

‘İKTİDAR KATLİAMIN ÜZERİNİ ÖRTMEK İSTİYOR’

Katliam sonrasında polisin yaralıları hedef alan şiddeti ve biber gazlı saldırısının çok sayıda kişinin hayatını kaybetmesine neden olduğunu ifade eden Arslan, şöyle devam etti: “Saldırı sonrasında 500’ü aşkın arkadaşımız yaralanırken, halen çok sayıda arkadaşımız farklı organ kayıplarına uğrayarak hayatını sürdürmeye çalışıyor. Siyasi iktidarın 10 Ekim’de yaşanan katliamın üzerini örtmek için yoğun çaba harcaması, olayda ihmali bulunan kamu görevlilerinin somut delillere rağmen yargıdan kaçırılması ve bugüne kadar kaybettiğimiz canlarımızı anmamıza bile polis şiddeti ile yanıt verilmesi, 10 Ekim Katliamı’nın asıl failleri hakkında yeterince ipucu vermektedir” dedi.

Her dönem iktidarın hedefinde olan emek, barış ve demokrasi savunucuları olarak, ayrım yapmaksızın herkesin eşit haklar temelinde, barış içinde bir arada yaşaması için ölümü değil; yaşamı ve yaşatmayı ısrarla savunmaya devam edeceklerini belirten Arslan, “ Bizleri korkutmaya, yıldırmaya, sindirmeye çalışanlar, ne kadar saldırırlarsa saldırsınlar, yılmayacağız ve katilleri asla affetmeyeceğiz. 10 Ekim Ankara Katliamı’nda kaybettiğimiz yoldaşlarımızı asla unutmayacağız ve unutturmayacağız” dedi.

‘GÖZALTILAR SERBEST BIRAKILISIN’

Arslan konuşmasını şöyle sonlandırdı: “KESK Van Şubeler Platformu olarak 10 Ekim Ankara Katliamı katillerini lanetlemek ve şehit olan barış güvercinlerini anmak için Feqiyê Teyran Parkı’nda yapmak istediğimiz basın açıklamasına orantısız müdahale edilerek havaya ateş edilmiştir.16 arkadaşımız zorbaca gözaltına alınmıştır. Barışa tahammül edemeyen bu zihniyeti kınıyor, gözaltına alınanların derhal serbest bırakılmasını istiyoruz.”

Açıklama atılan “Faşizme karşı omuz omuza” sloganlarıyla son buldu. Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 22:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER