Van'da OHAL süresince 13 bin 226 hak ihlali yaşandı

VAN - İHD Van Şubesi, OHAL sürecinde Van'da toplam 13 bin 226 hak ihlalinin yaşandığını açıkladı.

Van'da OHAL süresince 13 bin 226 hak ihlali yaşandı

İnsan Hakları Derneği (İHD) Van Şubesi, 15 Temmuz 2016 yılında yaşanan darbe girişiminden sonra ilan edilen Olağanüstü Hal (OHAL) ile birlikte yaşanan hak ihlalleri raporunu açıkladı. Dernek binasında yapılan açıklamayı İHD Van Şube Başkanı Murat Melet okudu. Melet, OHAL süresi boyunca Van’da 13 bin 226 hak ihlali yaşandığını söyledi. 

125 BİN 800 KİŞİ İHRAÇ EDİLDİ 

21 Temmuz 2016’da ilan edilen ve 3’er ay arayla 7 kez uzatılan OHAL sürecinde, 32 KHK'nın yayınlandığını hatırlatan Melet, OHAL süresi boyunca 125 bin 800 kamu görevlisinin meslekten ihraç edildiğini belirtti. Melet, "OHAL süresince çıkarılan 32 KHK ile yüzlerce yasada yapılan binlerce değişiklik gözden geçirilmeli ve kalıcı OHAL rejiminden vazgeçilmelidir. Unutulmamalıdır ki OHAL zamanında zarar gören sadece ve sadece temel hak ve özgürlükler ile bu özgürlükleri kullanan kişilerdir. OHAL gerekçe gösterilerek insanların toplantı ve gösteri yapma hakkı engellenmiş, düşünce ve ifade özgürlüğüne set çekilmiştir. Bu da 81 milyon nüfuslu Türkiye’de ayrışma ve kutuplaşmaya yol açmıştır” dedi.

'BASKIYA SON VERİN'

Türkiye'nin sorunlarının demokratik sistem içerisinde çözülebileceğine dikkat çeken Melet, “Kuvvetler ayrılığı ilkesinin olmadığı, demokrasinin tabana yayılmadığı ve yerel demokrasinin gelişmediği 81 milyon nüfuslu bir ülkenin sorunlarını çözmesi mümkün değildir. Kuvvetler ayrılığı ilkesinin önemi kendisini bağımsız ve tarafsız yargıda gösterir. Hukukun üstünlüğü ilkesine uygun bir yargı yapılanması olmadan adaletin yerini bulması mümkün değildir. OHAL ve benzeri uygulamalar demokrasi kültürünün ve insan hakları bilincinin gelişmesinin engellemektedir. Bunun da ülkemizde birlikte adilce yaşamın önünde  engel teşkil ettiği aşikardır. Daha fazla demokrasinin büyümesi ve insan haklarının gelişmesi için insan hakları savunucuları üzerindeki yargı yolu ile baskı politikasına son verilmelidir” ifadelerini kullandı.

‘32 GÜVENLİK GÖREVLİSİ, 49 MİLİTAN YAŞAMINI YİTİRDİ’

Melet, "OHAL süreci boyunca silahlı çatışmalarda 32 güvenlik görevlisi yaşamını yitirirken, 40’ı da yaralandı. Yine çatışmalarda 49 silahlı militan yaşamını yitirirken, 2’si de yaralandı. Yine yaşanan olaylarda 5 sivil yaşamını yitirirken, 39 sivil de yaralandı. OHAL süresince 3’ü erkek, 2’si kadın ve 1’i çocuk olmak üzere 6 kuşkulu ölüm gerçekleşmiştir" bilgisini paylaştı. 

KADINA YÖNELİK DEVAM ETTİ

Aile içi şiddet sonucu yaşamını yitiren kadın sayısının 4 olduğunu söyleyen Melet, bir kadının ise yaralandığını belirtti. Toplumsal alanda şiddete uğrayan 2 kadının da yaşamını yitirdiğini aktaran Melet, kentte çeşitli sebeplerden dolayı 6 kadın ve bir erkeğin intihar ederek hayatına son verdiğini belirtti. Melet, "Kentte OHAL boyunca 5 çocuk intiharı yaşanırken, 17 çocuk istismara maruz bırakıldı, 1’i de cinsel tacize maruz bırakıldı. Aile içi şiddet sonucu ise 1 çocuk yaşamını yitirdi. Yine güvenlik güçleri 1 çocuğu yaraladı" dedi. 

1573 GÖZALTI, 1024 EV BASKINI

Gözaltında ve cezaevlerinde 17 kişinin kötü muameleye maruz kaldığını, 19 kişinin de işkence gördüğünü söyleyen Melet, "Yine bu süre içerisinde bin 573 kişi gözaltına alınırken, 283 kişi de tutuklanarak cezaevlerine gönderildi. Bu süre zarfında bin 24 ev baskını gerçekleşti. Van genelinde 3 bin 3 göçmen gözaltına alınırken, 2 sığınmacı ve göçmen de yaşamını yitirdi. OHAL süresince 3 gazete baskına uğradı, 2 yayın yasaklandı ve 17 eğitim ve kültür kurumu kapatılmıştır" diye konuştu. 

DÜŞÜNCELERİNİ AÇIKLAYAN 742 KİŞİYE DAVA

Kentte 742 kişiye düşünce ve ifadesini açıkladığı için soruşturma açıldığını söyleyen Melet, "Ayrıca ilimizde seçimle gelmiş 12 belediyenin eş başkanları görevden alındı ve başta Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Bekir Kaya olmak üzere Erciş Belediye Eşbaşkanı Diba Keskin, Çatak Belediye Eşbaşkanı Evin Keve ve Saray Belediye Eşbaşkanı Kadir Çalışkan’ın tutuklulukları da devam etmektedir” dedi.

13 BİN 226 HAK İHLALİ YAŞANDI

Kentin cezaevlerinde bulanan 150 tutuklunun başka cezaevlerine sevk edildiğini aktaran Melet, 12 tutuklunun sağlık hakkı, 2 tutuklunun aile görüşü, bir tutuklunun avukat görüşünün engellendiğini, 8 tutuklunun da tecrit ve izolasyona maruz kaldığını belirtti. OHAL süresinde Van'da 3 bin 42 kişinin işten çıkarıldığını, bin 482 kişiye de idari soruşturma açıldığını ifade eden Melet, kentte OHAL süresi içerisinde toplam 13 bin 226 ihlalin yaşandığını tespit ettiklerini sözlerine ekledi. 

Güncelleme Tarihi: 20 Temmuz 2018, 00:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER