Van'da Ö.B.'nin istismarda bulunduğu çocuğun ablası mahkemede konuştu

VAN - Engelli bir kız çocuğunu cinsel istismara maruz bırakan Ö.B.'nin yargılandığı davanın duruşmasında çocuğun ablası tanık olarak dinlendi. Abla, Ö.B'nin kardeşini odaya alarak kapıyı kilitlediğini belirterek, "Kilitlemeden önce de, ‘Ben hacıyım, hocayım, bu benim kızımdır’ şeklinde söylemlerde bulundu” dedi

Van'da Ö.B.'nin istismarda bulunduğu çocuğun ablası mahkemede konuştu

Van’da, tedavi için yanına gittiği 14 yaşındaki engelli kız çocuğunu istismara maruz bırakan aktarcı Ö.B.'nin, "Nitelikli cinsel istismar" suçundan yargılandığı davanın 2’nci duruşması Van 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya, istismara maruz kalan çocuğun ailesi, avukatları ile kadın aktivistler katıldı. Tutuklu sanık Ö.B. ise sağlık sorunlarını mazeret göstererek Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi ile (SEGBİS) duruşmaya katıldı. 

İSTİSMARA UĞRAYAN ÇOCUĞUN ABLASI DİNLENDİ 

Duruşmada İlk olarak çocuğun ablası tanık olarak dinlendi. Abla, Ö.B.’nin daha önce nöbet geçiren ablasını tedavi ettiğini belirterek, “Bu durumdan güven aldığımız için Ö.B.’yi kanama hastalığı olan kardeşimin tedavisi için aradık ve eve geldi. Birkaç kez yanımızda kardeşimi muayene etti. Son sefer geldiğindeyse kimse telefonla veya başka bir şekilde eve davet etmemişti. Ö.B. kendisi evimize geldi. Ben annem ve kardeşlerim evdeydik. Annemden odanın anahtarını istedi. Kardeşim ve kendisi bir odaya girerek odayı kilitledi. Kilitlemeden önce de, ‘Ben hacıyım, hocayım, bu benim kızımdır’ şeklinde söylemlerde bulundu. Ö.B’ye; 'Kapıyı neden kilitliyorsun?' sorusuna da, ‘Kız sizden utanıyor’ şeklinde cevap verdi. Yarım saat boyunca kardeşimle odada kaldılar. Ben ve annem de ev işleri yapıyorduk. Bir süre sonra Ö.B., evden çıkıp gitmişti. Kardeşim de lavabodan çıktı ve bize hiçbir şey söylemedi. Aradan 2 ay geçtikten sonra kardeşim çatıya çıkıp intihara teşebbüs etti, hap içti, saçlarını kesti ve sürekli, ‘Yaşamak istemiyorum, ölmek istiyorum’ diyordu" diye konuştu. 

Ö.B. AİLEYİ TEHDİT ETMİŞ

Abla, kardeşinin 2 ay sonra kendilerine olayı anlattığını söyledi. Abla, kardeşinin, “Ö.B. bana cinsel istismarda bulundu. Bana, ‘Eğer bunu birine anlatırsan seni de aileni de öldürürüm. Benim durumum iyidir, gücünüz bana yetmez’ şeklinde tehdit etti” dediğini söyledi. Abla, kardeşini tehdit ettiğinden dolayı olayı kimseye anlatmadıklarını ifade etti. Ardından söz alan baba, sanığın en üst dereceden ceza alması talebinde bulundu. 

Ö.B'NİN AVUKATI DAVADAN ÇEKİLDİ

Bu arada sanık Ö.B.’nin avukatı davadan çekildiği için Van Barosu tarafından başka bir avukat atandı. Yeni atanan avukat, dosyayı inceledikten sonra savunma yapacağını söyledi. Ardından söz alan sanık Ö.B. önceki beyanlarına ek olarak, cezaevinde sağlık sorunları yaşadığını ve kendini aklama çabasına girerek komplo kurulduğunu iddia etti. Ö.B, “Ben kimsenin evine habersiz gitmem. Beni telefonla aradıktan sonra evlere giderim” dedi.

Bunun üzerine savcı, olayın yaşandığı gün, aile bireylerinden herhangi birinin kendisini arayıp aramadığını sorması üzerine Ö.B., olayın yaşandığı gün kendisini kimsenin aramadığını, kendisinin gittiğini söyleyerek, bir önceki ifadesini de yalanladı. 

AVUKAT: BAŞKA MAĞDURİYETLER DE YAŞATMIŞ OLABİLİR 

Ardından söz alan mağdurun avukatlarından Van Barosu Başkanı Murat Timur da, sanığın duruşmalara gelmeyerek taktik uyguladığını belirterek, “İstismar failleri genelde bu taktiği uyguluyorlar ve duruşmalara SEGBİS’le katılıyorlar. Bu şekilde dosyaları sürüncemede bırakmayı hedefliyorlar” dedi.

Timur, sanık Ö.B.’nin daha önce bu tarz muayene yöntemini kullandığını söyleyerek, “Sanık başka mağduriyetler de yaşatmış olabilir. Dolayısıyla bu konunun araştırılması gerekiyor. Yine mağdurun ablası yaşanan olayı kronolojik bir sıralamaya göre eksiksiz anlattı. Yaşanmamış bir olay böyle anlatılamaz” diye konuştu. 

Mağdur ailenin avukatı Dilan Kunt Ayan ise, sanığın çelişkili beyanlarda bulunduğunu söyleyerek, “Mahkeme heyetinden dosya incelenirken Türkiye’deki genel durumun dikkate alınmasını bekliyoruz ve tutuklu sanığın tutukluluk halinin devam etmesini istiyoruz” şeklinde konuştu.

SANIK Ö.B: RAPORUM GELİRSE SAVCI BENİ BERAAT ETTİRECEK

Savcı, Ö.B.’nin tutukluluk halinin devamına karar vererek, sanığın başka muayenelerde başka mağduriyetler yaşatıp yaşatmadığının araştırılmasını ve bu konuda soruşturma açılmasını istedi. Bu arada sanığın ATK’ye gönderilen raporunun gelmesinin beklenmesine karar veren savcı, hastaneye gidip gitmediğini sorması üzerine Ö.B., ATK’ye gittiğini ve raporun mahkemeye gelmesi halinde beraat edileceğini söylemesi mahkeme salonunda tepkilere neden oldu. 

DURUŞMA 24 EYLÜL'DE

Sanık Ö.B., sağlık sorunları yaşadığını iddia etmesi üzerine mahkeme heyeti sanığın tam teşekküllü bir devlet hastanesinden rapor, yine cezaevinde kalıp kalamayacağı hususunda da bir rapor hazırlamasına karar verdi. 

Mahkeme, sanığın tutukluluk halinin devamına karar vererek, duruşmayı 24 Eylül’e erteledi. (Mezopotamya Ajansı)

İLGİLİ HABER

Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2018, 15:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER