Van'da Mahkeme istismarcının sağlıklı olduğuna 2 yıl sonra ikna oldu

VAN- Van'da iki kız çocuğuna yönelik cinsel istismarda bulunmaktan tutuklu F.T.'nin akıl sağlığının yerinde olup olmadığını 2 yıl boyunca araştıran mahkeme heyeti, sonunda sorun olmadığına karar vererek, 29 yıl 4 ay hapis cezası verdi.

Van'da Mahkeme istismarcının sağlıklı olduğuna 2 yıl sonra ikna oldu

Van'da 28 Kasım 2016 tarihinde N.B. (9) ile E.T.V. (11) adında iki kız çocuğuna yönelik cinsel istismarda bulunmaktan tutuklanan F.T. ile ilgili karar iki yıl sonra çıktı. "Çocuğun basit cinsel istismarı" suçundan hazırlanan iddianame kapsamında Van 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan F.T., İpekyolu ilçesine bağlı Hatuniye Mahallesi’ne giderek “Yardım kömürü dağıtacağız" vaadiyle kandırdığı 11 yaşındaki E.T.V. ve 9 yaşındaki N.B.’ye birlikte evleri dolaşma teklifinde bulunmuş, daha sonra kullanılmayan bir eve girip, yanına çağırdığı E.T.V ve N.B'ye burada tacizde bulunuyor. 

SÜREKLİ DELİ ROLÜNE BÜRÜNDÜ

Tacize maruz bırakılan çocukların çığlık atması üzerine toplanan mahalleli, F.T.'yi yakalayarak polise teslim etmiş, F.T., sorguda kendisini "Çocuklardan birinden bana sigara almasını istedim. Bana sigara aldı ve kalan paranın üstünü de ona vererek yanaklarını okşadım. Amacım çocuğu sevmekti. Ama mahalleden 6 kişi bana saldırarak darp etti" diyerek savundu. Sanık F.T., duruşmalarda yaptığı savunmada da "Daha önce trafik kazası geçirmiştim. Kazadan sonra dengemi kaybettim. Beni tedavi için Elazığ'a götürdüler. Mağdur kızları tanımıyorum. Beni bağışlayın, affedin. Dosyam temizdir. Cezaevinde yapamıyorum" dedi.

'CEZAİ EHLİYETİ TAMDIR' RAPORU VERİLDİ

Mahkeme verdiği ara kararında F.T.'nin akıl hastası olup olmadığı, akıl hastası ise ne zamandan beridir hasta olduğunun ve bunun sanığın davranışları üzerindeki etkilerinin neler olduğunun raporlanması için 3 haftayı geçmemek üzere bir sağlık kurumunda gözlem altında tutulmasına karar verdi. 

Bu karar üzerine Elazığ Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne yatırılan F.T. hakkında düzenlenen raporda, sanığın “cezai ehliyetinin tam olduğunu” belirtti. Hazırlanan rapor, 20 Nisan 2017 tarihinde mahkemeye ulaştırıldı. 

HEYET DEĞİŞTİ, YENİDEN RAPOR İSTENDİ

Davanın görülen 8'inci duruşmasında bu kez mahkeme heyeti değişti. Mahkeme heyeti, daha önce "akıl sağlığı yerinde" raporu verilmiş olmasına rağmen sanık F.T.’nin “duruşmadaki konuşma ve davranışlarında akli maluliyetinin mevcut olduğu hususunda ciddi şüphe oluştuğu, sanığın suç tarihi itibariyle işlediği suçun hukuki anlam ve sonuçlarını algılayıp algılayamadığı veya bu fiiller ile ilgili davranışlarını yönlendirme yeteneğinin ne derece azalmış olduğunun saptanması için” yine 3 haftayı geçmemek üzere İstanbul Adli Tıp Kurumu (ATK) Gözlem İhtisas Dairesi'nde gözlem altına alınmasına karar verdi. 

MAHKEME İKİ YIL SONRA İKNA OLDU

Karar üzerine ATK’de gözlem altına alınan sanığın akıl sağlığının yerinde olup, olmadığını ilişkin hazırlanması istenen rapor kısa bir süre sonra mahkemeye ulaşırken, mahkeme ancak 2 yıl aradan sonra sanık F.T.'nin akıl sağlığının yerinde olduğuna kanaat getirdi. 

29 YIL 4 AY HAPİS CEZASI

Raporların gelmesinin ardından kararını veren heyet, "Çocuğa cinsel istismarda bulunmak", "Tehdit, cebir ve şiddet kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun bırakmak" suçlarından sanık F.T.'ye iki kez 9 yıl 2, iki kez ise 5 yıl 6 ay olmak üzere toplam 29 yıl 4 ay hapis cezası verdi. 

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2019, 01:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER