Van'da Mahkeme cinsel istismar sanığının akıl sağlığına ikna olmadı

VAN - Van'da biri 9, diğeri 11 yaşında olan iki kız çocuğuna yönelik cinsel istismar suçlamasıyla yargılanan F.T. hakkında Elazığ Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nin verdiği “Cezai ehliyeti tamdır” raporuna rağmen mahkeme heyeti, 1,5 yıldır sanığın akıl sağlığının yerinde olup olmadığının tespiti peşinde.

Van'da Mahkeme cinsel istismar sanığının akıl sağlığına ikna olmadı

HABER MERKEZİ-Van'da 28 Kasım 2016 tarihinde N.B. (9) ile E.T.V.(11) isimli iki kız çocuğuna yönelik cinsel istismarda bulunduğu gerekçesiyle tutuklanan F.T., hakkında "Çocuğun basit cinsel istismarı" suçundan hazırlanan iddianame kapsamında Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmaya başlandı. İddianameye yansıyan bilgilere göre, olay göre şöyle gelişti. İpekyolu ilçesine bağlı Hatuniye Mahallesi’ne giden F.T., “Yardım kömürü dağıtacağız" vaadiyle kandırdığı 11 yaşındaki E.T.V. ve 9 yaşındaki N.B.’ye birlikte evleri dolaşma teklifinde bulundu. 

Her iki çocuğun birlikte evleri dolaşmaya başladığı F.T., daha sonra kullanılmayan bir eve girip, yanına çağırdığı E.T.V ve N.B'ye burada tacizde bulundu.

ÇOCUKLARIN ÇIĞLIKLARI ÜZERİNE YAKALANDI 

Tacize maruz kalan çocukların çığlık atması üzerine toplanan mahalleli, F.T.'yi yakalayarak polise teslim etti. Yapılan sorgusunda F.T., kendisini "Çocuklardan birinden bana sigara almasını istedim. Bana sigara aldı ve kalan paranın üstünü de ona vererek yanaklarını okşadım. Amacım çocuğu sevmekti. Ama mahalleden 6 kişi bana saldırarak darp etti" diyerek savundu.

Çıkarıldığı mahkemenin yönelttiği “Siz ‘Kömür gelecek, gidip mahalleye duyurun’ diye emir aldınız mı?” sorusuna "Herhangi bir yerde çalışmıyorum. Bana haber ver diyen kimse olmadı" yanıtını veren F.T. tutuklanarak cezaevine konuldu

Açılan davanın 2 Şubat 2017 tarihinde görülen ilk duruşmasında dinlenen mağdur çocuklardan N.B.’nin annesi S.B., "Kızım kapıya gelerek benden kimliğimi istedi. 'Bize kömür yardımı yapacaklar' dedi. Ben de kimliğimi verdim. Yarım saat sonra kömürün geleceğini söylediler. Sonra çocuklarımı okula götürmek için hazırlık yapıyorken, küçük kızımın evde olmadığını fark ettim. Diğer kızım 'Sabah gelen amca kardeşimin elini tutup götürdü' dedi. Kızımı aramak için hemen dışarı çıktım. Kızıma seslendim. Bu sırada komşular ve ev sahibi dışarı çıktı. Sanığın bir evden çıktığını gördüm. Biz yetişene kadar sanık oradan uzaklaştı. Kızımı da sanığın çıktığı evde ağlarken gördüm. Bana olayları kızım anlattı. Bağırdığım sırada sanık, kızımın ağzını kapatıp, taciz etmiş" dedi. 

DURUŞMADA AF DİLEDİ

Sanık F.T ise, duruşmada yaptığı savunmada kendisini şu sözlerle savunmaya çalıştı: "Daha önce trafik kazası geçirmiştim. Kazadan sonra dengemi kaybettim. Beni tedavi için Elazığ'a götürdüler. Mağdur kızları tanımıyorum. Beni bağışlayın, affedin. Dosyam temizdir. Cezaevinde yapamıyorum." 

'CEZAİ EHLİYETİ TAMDIR' RAPORU VERİLDİ

Mahkeme verdiği ara kararında F.T'nin akıl hastası olup olmadığı, akıl hastası ise ne zamandan beridir hasta olduğunun ve bunun sanığın davranışları üzerindeki etkilerinin neler olduğunun raporlanması için 3 haftayı geçmemek üzere bir sağlık kurumunda gözlem altında tutulmasına karar verdi. 

Bu karar üzerine Elazığ Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne yatırılan F.T. hakkında düzenlenen raporda, sanığın “cezai ehliyetinin tam olduğunu” belirtti. Hazırlanan rapor, 20 Nisan 2017 tarihinde mahkemeye ulaştırıldı. 

Davanın geçtiğimiz 8 Şubat tarihinde görülen 8'inci duruşmasında mahkeme heyeti değişti. Mahkemeye bilgi veren Pedagog, görüştükleri çocuklara yönelik istismarın yaşandığını tespit ettiklerini belirtti.

Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı adına davaya müdahil olan avukat ise, sanık F.T.'ye en üst sınırdan ceza verilmesini talep etti. 

DEĞİŞEN HEYET TEKRAR RAPOR İSTEDİ

Mahkeme heyeti ise, daha önce bu yönde rapor verilmiş olmasına rağmen sanık F.T'nin “duruşmadaki konuşma ve davranışlarında akli maluliyetinin mevcut olduğu hususunda ciddi şüphe oluştuğu, sanığın suç tarihi itibariyle işlediği suçun hukuki anlam ve sonuçlarını algılayıp algılayamadığı veya bu fiiller ile ilgili davranışlarını yönlendirme yeteneğinin ne derece azalmış olduğunun saptanması için” yine 3 haftayı geçmemek üzere İstanbul Adli Tıp Kurumu (ATK) Gözlem İhtisas Dairesi'nde gözlem altına alınmasına karar verdi. 

Karar üzerine ATK’de gözlem altına alınan sanığın akıl sağlığının yerinde olup, olmadığını ilişkin hazırlanması istenen rapor, aradan geçen süreye rağmen henüz mahkemeye ulaştırılmış değil.

28 Kasım 2016 tarihinde cinsel tacize uğrayan çocuklarla ilgili Adli Tıp Kurumu'ndan (ATK) istenen rapor ise, ancak 8 ay sonra mahkemeye ulaştırıldı. Çocuklarının verdikleri ifadeler, Pedagog görüşü ve Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın ceza talebine rağmen Adli Tıp Kurumu, çocuklarda herhangi bir darp ve cebir izine rastlanmadığı, vücut bütünlüğünün normal olduğunu rapor etti.

Davanın 9'uncu duruşması 24 Mayıs'ta görülecek.MA / Mahmut Ruvanas

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2018, 16:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER