Van'da KESK'li kadınlardan Diyanet ve 'Pembe otobüs' tepkisi

VAN - KESK Kadın Platformu üyesi kadınlar, çocuk istismarına yol açan tanımlamalara yer veren Diyanet İşleri Başkanlığı'na ve bir grup erkek tarafından başlatılan pembe otobüs kampanyasına tepki gösterdi.

Van'da KESK'li kadınlardan Diyanet ve 'Pembe otobüs' tepkisi

HABER MERKEZİ- Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESKVan Şubesi Kadın Platformu üyeleri, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın çocuk istismarına neden olan tanımlamalarına ve bir grup erkek tarafından başlatılan pembe otobüs kampanyasına ilişkin basın toplantısı düzenledi. KESK Van Şubeler Platformu binasında düzenlenen toplantıda KESK Kadın Platformu Dönem Sözcülüğü adına açıklamayı Eylem Uca yaptı. Artan çocuk istismarları, kadına yönelik şiddet ve cinsel saldırılara dikkat çeken Eylem,  "Her yeni güne kadınların erkek şiddetine maruz kaldığı, öldürüldüğü, çocuklarımızın yurtlarda, okullarda tacize, tecavüze uğradığı haberleri düşmektedir" diye belirtti. 

'Yasalar değiştirilerek istismar  ve taciz meşrulaştırılıyor'

Eğitim sistemindeki 4+4+4 uygulamasına işaret eden Eylem, çocuk yaşta evlendirilmelerinin bu uygulama ile önünün açıldığını söyledi. Eylem, müftülere nikah kıyma yetkisi veren yasaya da değinerek, çocukların her türlü istismara açık hale getirildiğinin altın çizdi.  Eylem, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın tanımlamalarına ilişkin ise, "AKP'nin kanunları değiştirerek gerçekleştirmek istediği rejim değişikliğini topluma kabul ettirmek üzere işlev görmekte, çocuk istismarını, tecavüzü, tacizi meşrulaştırmaktadır" diyerek tepki gösterdi. 

'Kadınlar farklı baskılar ile karşı karşıya gelecek'

Van'da bir grup erkek tarafından başlatılan "Pembe otobüs istiyoruz" kampanyasına ilişkin de tepkisini dile getiren Eylem, pembe otobüs talebini ayrımcı ve ötekileştiren bir durum olduğunu kaydetti. Eylem,  "Kadınlara uygulanan şiddet, taciz ve tecavüz olaylarının üzerinden önlenmesi zihniyetlerin değişmesi ve ciddi yaptırımlarla ancak çözülebilir. Ayrı ulaşım araçları çözüm değildir. Bu uygulama pembe otobüslere binmeyen kadınlar içinde ciddi sorunlar yaratacak, kadınlar farklı baskılarla karşı karşıya geleceklerdir. Toplum ve mahalle baskısı benzeri farklı problemlere yol açacaktır. Pembe otobüs kampanyasını başlatan erkeklerin düşünemediği önemli bir konuda tacizi yine erkekler gerçekleştirmektedir. Bu uygulama Van gibi medeni bir şehre yakışmamaktadır. Bu kampanya yerine otobüs seferlerinin artırılması için duyarlılık gösterilmesi daha yerinde bir adımdır" dedi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER