Van'da Kayyım sazlığı plaja çevirdi: Ekolojik düzen rant olarak görülüyor

VAN - Van gölü kıyısında bulunan 3 dönümden fazla sazlık alan Edremit Belediyesi kayyımı tarafından yok edilerek plaja çevrildi. Ekolojist Serdar Çevik, kayyımların bölgede topyekun olarak ekolojik düzene saldırdığını ve ekolojik düzeni rant olarak gördüğünü söyledi.

Van'da Kayyım sazlığı plaja çevirdi: Ekolojik düzen rant olarak görülüyor

Van'ın Edremit Belediyesi Kayyımı Atıf Çiçekli, daha önce özel olarak işletilen plaj yerine açtığı halk plajı ile birlikte Van Gölü kenarında bulunan 3 dönümden fazla sazlık alanı da yok edildi. Eski plajı genişleterek birçok ağaç ve 3 dönümden fazla sazlık alanın yok edilmesine tepkiler sürüyor. Söz konusu sazlıkların bulunduğu alanda onlarca böcek türü ve kuş türünün yaşam alanıydı. Besin döngüsü içerisinde kuşlar sazlıklarda ki böcekleri tüketerek yaşamlarını sürdürüyordu. Kayyım geçtiğimiz günlerde açtığı plajla, hem böceklerin yaşam alanını yok etti hem de çeşitli kuş türlerinin besin alanlarını yok etti. Buna tepki gösteren Ekolojist Serdar Çevik, Van Gölü havzasının çok geniş olduğunu belirterek, "Başka bir alanda plaj yapılabilirdi ve hiçbir canlı zarar görmezdi" dedi.

'EKOLOJİK DÜZENİ RANT OLARAK GÖRÜYORLAR'

Ekolojist Serdar Çevik, bir buçuk yıldan beri Demokratik Bölgeler Partisi’nin (DBP) belediyelerine kayyımlar atandığını hatırlatarak, "Kayyımlar topyekun doğayı, ekolojik düzeni hedeflemekle birlikte, ellerini nereye atsalar bir yıkım, bir enkaz ve talan bırakıyorlar. Bunun örnekleri de İpekyolu Belediyesi tarafından Bostaniçi semtinde daha önce 4 bin fidan ekmişti. Fakat kayyım fidanları susuz bırakarak kurumasına neden oldu. Yine Van Büyükşehir Belediyesi kayyımı Van Organize Tarım İşletmeleri'ni (VOTAŞ) sermayeye peşkeş çekerek orada bulunan 7 bin meyve ağacın kesilmesine neden oldu. Kayyımlar bölgede topyekun olarak ekolojik düzene saldırıyor ve ekolojik düzeni rant olarak görüyor" diye konuştu. 

'ELLERİNİ EKOLOJİK TAHRİBATTAN ÇEKSİNLER'

Geçtiğimiz günlerde Edremit kayyımının açtığı plaj hakkında da değerlendirmelerde bulunan Çevik, şunları dile getirdi: "Plajın yapıldığı alanda yaklaşık 3 dönüm sazlık alan yok edildi. Bu alan birçok kuş türü ve böcek türü için bir yaşam alanıydı. Kuşlar buradaki böcekleri yiyerek hayatta kalıyordu. Bu alan kayyım tarafından yok edildi. Halbuki plaj için bir sürü alternatif alan vardı. Özellikle sazlık alanları hedef alarak Van'ın ekolojik yapısına zarar vermek için ellerinden geleni yapıyorlar. Kayyımların artık ekolojik tahribat yaratmak ellerini çekmelerini istiyoruz. Kentte her gün yeni bir ekolojik tahribat yaratıyorlar. Bu kabul edilir bir durum değildir."

SİT ALANI ÜZERİNE PLAJ YAPMIŞTI!

Kayyım Çiçekli, geçen yıl da Edremit’in Çiçekli mahallesinde bulunan Ermeni mezarlığı üzerinde plaj yapılmıştı. Yine Aynı alan 1’inci dereceden sit bölgesi olmasına rağmen Çiçekli, geri adım atmamıştı. 

Plajın olduğu alanda insanlara ait kemikler gazeteciler tarafından görüntülenmişti.(Van/MA)

Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2018, 14:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER