Van'da Katledilen Avukat Cumhur Keskin mezarı başında anıldı

VAN-Hakkari 18’inci Dönem Milletvekili Avukat Cumhur Keskin öldürülmesinin 19'uncu yılında mezarı başında anıldı.

Van'da Katledilen Avukat Cumhur Keskin mezarı başında anıldı

Van’daki hukuk bürosunun önünde 14 Ocak 2000 tarihinde öldürülen 18’inci Dönem SHP Hakkari Milletvekili Avukat Cumhur Keskin, ölümünün 19'uncu yıl dönümü dolayısıyla ailesi ve sevenleri tarafından Hakkari Kalealtı Mezarlığı'ndaki kabri başında anıldı. 

Anmada kısa bir konuşma yapan ağabeyi Abdülhakim Keskin, “Türkiye’nin demokrasisi ve insan hakları için ömrü boyunca mücadele eden ve bu mücadelesini TBMM’de de sürdüren kardeşim Cumhur Keskin yaşamı boyunca bu ilkeleri savundu. Ölümünün 19’uncu yılında bizleri yalnız bırakmayan herkese minnet ve şükranlarımı sunuyorum. Başta kardeşim olmak üzere bütün ölmüşlerimize Allah’tan rahmet diliyorum” dedi.

VAN BAROSU KESKİ'Nİ UNUTMADI

18. dönem SHP Hakkari Milletvekili Avukat Cumhur Keskin, ölümünün 19. yıl dönümünde anılıyor. Konuya ilişkin yazılı bir açıklama yapan Van Barosu, meslektaşlarına yönelik bu tür saldırılara karşı her zaman dik duracaklarını ifade etti. Van Barosundan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi.

Coğrafya Kaderdir” sözü belki de Av.Cumhur Keskin için söylenmişti. Doğduğu topraklar, hak ihlallerinin en yoğun yaşandığı, işkencenin gizlenmeksizin keyfi yapıldığı, beyaz toroslarla insanların kaybedildiği, asit kuyularının zihinlere çakıldığı, köylerin boşaltılması ile insanların yerlerinden sürgün edilerek sefalete mahkum edildiği bir coğrafya üzerine kuruluydu.

Ömrünü zulme ve zalime karşı, mazlumun yanında durmakla, işkenceyi teşhir etmekle, beyaz torosların ve zorla kaybedilenlerin izini sürmekle, köylerinden sürgün edilen insanların ve savaşlardan kaçan mültecilerin haklarını savunmakla geçiren büyük bir insan hakları savunucu Baromuz üyesi Av. Cumhur Keskin’in 14 Ocak 2000 yılında mesleki faaliyetlerini icra ederken feodal zihniyetlerce yapılan saldırı sonucu öldürülmesinin 19. yılını yaşıyoruz.

Her şeyden önce Baromuzun kıymetli mensubuna ve onun şahsında mesleğimize yapılan saldırıyı nefretle kınıyoruz. Hak, hukuk ve adaleti her koşulda savunan ve kollayan bir sivil toplum kuruluşu olarak gayemiz odur ki; insan yaşamına yönelik her türlü saldırının son bulması, insanı insan olduğu için seven ve insanın birel haklarına her durumda saygı duyan bir toplum yapısının temel alınmasıdır.

Av. Cumhur Keskin yaptıkları ve söylemleri ile kendisinden sonra gelen nesillere dahi örnek olabilen bir yaşam tarzını miras olarak bırakmıştır. Hukukun ve adaletin savunucuları olarak her daim bu mirasa sahip çıkarak meslektaşlarımıza yönelik saldırılara karşı dik duracağımızın, coğrafyanın dayattığı hukuksuzluklarla her durumda ve şartta koşulsuz mücadele edeceğimizin bilinmesini istiyor, saygıdeğer meslektaşımız Av. Cumhur KESKİN’i saygıyla ve rahmetle anıyoruz. 

 

Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2019, 15:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER