Van'da kadınlar oturma eylemi yaptı

Vanlı kadınlar “Kadın soykırımını durduracağız, yaşamı özgürleştireceğiz” şiarıyla düzenledikleri oturma eyleminde bir araya geldi.

Van'da kadınlar oturma eylemi yaptı

Van’da Tevgera Jîne Azad (TJA) ile Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi üyeleri ve bileşenleri “Kadın soykırımını durduracağız, yaşamı özgürleştireceğiz" şiarıyla başlattıkları kampanya kapsamında DBP İl binasın önünde oturma eylemi başlattı. Oturma eylemine, Barış Anneleri Meclisi, Van HDP Milletvekili Bedia Özgökçe, kayyum atanan Edremit Belediyesi Eşbaşkanı Rojbin Çetin Sevil, DBP PM Üyesi Şehzade Kurt ile çok sayıda kadın katıldı. Eşzamanlı eylemin yapıldığı diğer 8 kez kentten farklı olarak Van’daki nöbet 17:00 ile 22:00 saatleri arasında sürecek. Eylemde kadınlar, “Kadın soykırımını durduracağız, yaşam özgürleşecek” pankartı açıp, “Jin jiyan Azadî” sloganları attı.


‘DİNCİ GERİCİ MÜFREDATA KARŞI KADINLAR ÇOCUKLARINI EĞİTECEK’


Oturma eylemi öncesi kısa bir açıklama yapan Şehzade Kurt,  artarak devam kadın ölümlerine ve baskıyı hatırlattı. Bugün parkta yapmayı planladıkları eylemin Valilik tarafından engellendiğine dikkat çeken Kurt, “ Bütün bu yasaklara engellemelere rağmen biz kadınlar, direneceğimizi ve mücadelemizi sürdüreceğimizi ifade etmek istiyoruz.  Yine büyük kentlerde kadınlar şort giyen kadından tutun bütün toplum saldırıya uğruyor. Kadınlar şort giydiği için saldıran bu erkekler ise serbest bırakılıyor. Milli Eğitim Bakanlığı’nın yeni müfredatı kadınları ötekileştiren gerici dinci bir sistem üzerine yazılmıştır. Biz kadınlar, bu müfredatla değil kendi gerçekliğimizle çocuklarımızı yetiştireceğiz” dedi.


‘OHALDE 500 KADIN KATLEDİLDİ’


Kadınlar adına açıklamayı okuyan HDP Tuşba İlçe Eşbaşkanı Devlethan Aslan, Türkiye ve Kürdistan’da artan gerici saldırıların önce kadınları hedef aldığını belirtti. Aslan, “Emeğin, yaşamın özgürlük ve demokrasinin örgütleyicisi biz kadınlar, her bir kadın cinayetinin politik ve erkek egemen devlet siyasetinin bir parçası olduğunu biliyoruz. 500 kadın OHAL’de katledildi, 400 çocuk cinsel istismara uğradı. Kadınları siyaset dışına iten, yaşamdan tecrit etmek isteyenlere karşı örgütlenerek özgürleştireceğiz” şeklinde konuştu.


‘ÜLKEYİ KİM BÖLÜYOR DÜN GECE GÖRDÜK’


Bedia Özgökçe Ertan,  HDP Eşbaşkan Yardımcısı Aysel Tuğluk’un annesinin defnedilirken Ankara’da ırkçı saldırıya uğramasına tepki göstererek, asıl bölücülüğü bu olayların oluşturduğunu kaydetti. Ertan, “Bizi her seferinde bölücülükle suçlayanlar karşı esas bölücülük yapanları dün gece bir kez daha  görmüş olduk. Bütün ülke dün gece yaşanan bu olayla bölünüyor. parçalanıyoruz. İşte biz kadınlar bu faşist, saldırgan zihniyet karşı; dayanışma ruhunu, barış ruhunu yaratabilmek için mücadele edeceğiz. Ne bu yapılanları unuturuz, ne ülkenin hak ettiği demokratik yaşamı kurmaktan vazgeçebiliriz” ifadelerine yer verdi.


Yapılan açıklamaların ardından oturmaya başlayan kadınlar, il bahçesinde çember oluşturarak oturmaya başladı. Barış annelerinin kadınlara Kürt kültüründe simge haline gelen birkaç Çîrok anlatırken, gecenin ilerleyen saatlerinde kadınlar zılgıtlar eşliğinde stran söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER