Van'da Kader'i öldürene 'indirim' için gerekçe çok

VAN - Van 1. Ağır Ceza Mahkemesi imam nikahlı eşi Kader Özdemir’i öldüren Halit Ç.’e verdiği müebbet hapis cezasının 25 yıla indirilmesini, "resmi nikahı olmadığı", "aileye başsağlığı dileği" ve "pişman olduğu" gerekçelerine dayandırdı.

Van'da Kader'i öldürene 'indirim' için gerekçe çok

HABER MERKEZİ- Van 1. Ağır Ceza Mahkemesi, Edremit ilçesine bağlı Şabaniye Mahallesi'nde 26 Ocak 2017'de birlikte yaşadığı eşi Kader Özdemir'i öldüren Halit Ç'e verilen 25 yıl hapis cezasının gerekçeli kararını açıkladı. Mahkeme, Halit.Ç'e verilen müebbet hapis cezasının 25 yıla indirilmesini ise, "resmi nikahı olmadığı", "aileye başsağlığı dileği", "sanığın mahkemedeki davranışları" ve "pişman olduğu" gerekçelerine dayandırdı. Özdemir ailesinin avukatı Müjde Tozbey Erden kararı İstinaf Mahkemesi'ne götürdüklerini belirtti.

RESMİ NİKAH OLMAYIŞI İNDİRİM NEDENİ

Kararda, sanığın Özdemir ile imam nikahlı olduğu belirtilerek şu ifadelere yer verildi: "TCK'nin 82/1-d madde ve fıkrasında kast edilen 'resmi nikahla evli olan eştir.' Bu nedenle maktul ile imam nikahı kıydırmak suretiyle evlenen sanığa sözü edilen maddede düzenlenen ağırlaştırıcı nedeni tatbik etme olanağının bulunmadığı anlaşılmaktadır."

’50 BIÇAK DARBESİ EZİYET ÇEKTİREREK ÖLDÜRMEK DEĞİLMİŞ!’

Halit.Ç, Kader Özdemir’i öldürme sebebinin Whatsapp profil resimlerini sürekli değiştirme olduğu belirtilen kararda, “Sanığın whatsapp profil resimlerini değiştirmesi nedeniyle eylemini işlediği, ‘canavarca hisle öldürme’ ağırlatıcı nedeninin unsurlarının somut olayda oluşmadığı, sözü edilen ağırlatıcı nedenin tatbik olanağının bulunmadığı, sanığın ölüm neticesini meydana getirecek şekilde üst üste elli darbeyle maktulü bıçakladığı, bu bağlamda elli bıçak darbesi şeklinde gerçekleşen eyleminin doğrudan öldürme neticesini gerçekleştirmeye yönelik olduğu, eziyet çektirerek öldürme unsuru sayılamayacağı, sanığın eziyet çektirerek öldürme amacıyla hareket ettiğini kabule yeterli her türlü kuşkudan uzak, kesin ve inandırıcı delil bulunmadığı, bu nedenle sözü edilen ağırlatıcı nedenin somut olayda tatbik olanağının bulunmadığı kanaatine varılmıştır” ifadeleri yer aldı.

YARGILANIRKENKİ TUTUM YİNE İNDİRİM GEREKÇESİ

Öte yandan mahkeme kararında “takdiri indirim” nedenlerini ise şöyle sıralandı; “Sanığın geçmişi, sosyal ilişkileri, fiilden sonraki davranışları, yargılama sürecindeki davranışları nedeniyleHalit. Ç’e ‘Kasten İnsan Öldürme Suçu"na uyan eylemi sabit görülmekle, suçun işleniş biçimi, sanığın kasta dayalı kusurunun ve meydana gelen zararın ağırlığı, sanığın amacı ve güttüğü saik, suçun işlenmesinde kullanılan araçlar, suçun zamanı ve yeri nazara alınarak, sanığın müebbet hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verildi. Anacak sanığın, maktulün ailesine başsağlığı dilemesi, olayın oluşmasını istemediğini ve bu şekilde pişmanlığını dile getirmesi nedeniyle fiilden sonraki ve yargılama sırasındaki tutum ve davranışları ile verilen cezanın geleceği üzerindeki olası etkileri lehine takdiri hafifletici neden kabul edilerek verilen cezadan indirim yapılarak sanığın 25 yıl hapis cezasıyla cezalandırılmasına karar verilmiştir” denildi. 

‘KARARA İTİRAZ EDİLDİ’

Kararı inceleyen Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi, Van 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararını onadı. Kararın onanmasının ardından cezayı az bulan Özdemir'in avukatı Müjde Tozbey Erden, bu kez Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi'nin verdiği kararı İstinaf Mahkemesi'ne taşıdı. 

AV. TOZBEY: SANIK TAKIM ELBİSE GİYDİĞİ İÇİN CEZASI İNDİRİLDİ

Kararı değerlendiren Özdemir ailesinin avukatı Müjde Tozbey Erden, kararın kadına yönelik şiddetle mücadele anlamında değerlendirildiğinde vahim bir durum olduğunu belirtti. Kader Özdemir'in vahşice 50 yerinden bıçaklanarak öldürüldüğünü hatırlatan Erden, "Buna rağmen Kader'i öldüren koca için duruşmada saygılı duruşu, takım elbise giymesi ve pişmanım demesi yeterli görülerek en az ceza verildi” şeklinde tepki gösterdi.MA / Mahmut Ruvanas

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER