Van'da HDP'li vekiller polis ablukasını aştı

VAN - Leyla Güven’in eyleminin 100'üncü gününde Diyarbakır'da yapılacak eyleme katılmak amacıyla Van'dan gelecek HDP'li vekiller polis ablukasını aştı.

Van'da HDP'li vekiller polis ablukasını aştı

Abdullah Öcalan'a yönelik tecridin kaldırılması talebiyle açlık grevinde olan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven’e destek vermek için HDP’nin "100'üncü Gününde Leyla'ya, Tecridi Kırmaya" şiarıyla düzenlediği eylem kapsamında Van'dan yola çıkan vekiller engellenmişti. 15 Şubat günü Güven'in Diyarbakır'daki evinde olmak üzere yola çıkan HDP milletvekilleri, Sait Dede, Saliha Aydeniz, Murat Sarısaç, Muazzez Orhan polisler tarafından ablukaya alınmaları üzerine Maraş Caddesi'nde oturma eylemi başlatmıştı. 

Van’da Leyla Güven yürüyüşüne müdahale: 2 yaralı

'BU ZULMÜ KABUL ETMEYİN'

Maraş Caddesinde polis ablukası arasından halka seslenen HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan, "Leyla Güven tecridi, eşitliği, özgür bir yaşam için, bedenini açlık grevine yatırmış. Bizler sonuna kadar onun sesi olmaya devam edeceğiz. Bu gün açlık grevine giren yüzlerce tutsak Leyla'nın sesine ses olmaya çalışıyor. Bizlerde bu sesi duyuracağız. Kimse bu sesi durduramayacak, kalkanlar buna yetmeyecek, ablukalar buna yetmeyecek. Bu halk sesini dünyaya duyuracak. Bugün iktidarı arkasına alarak bu zulmü halka yapanlar, bir gün bunun hesabını verecek. Bizler itaat etmedik. Kimseye boyun eğmedik. Kimseye kulluk etmeyeceğiz. Haklarımızı sonuna kadar savunacağız. Sizlerde bu zulmü kabul etmeyin" dedi. 

Orhan'ın konuşmasının ardından "Leyla Güven Onurumuzdur" sloganları barikatların arasından yükseldi. 

ABLUKAYI AŞTILAR

Yaklaşık 4 saat süren oturma eylemini ardından vekiller ablukayı aşarak yürüyüşe geçti. Bir müddet yürüyen vekiller araçlara binerek Gevaş'a doğru hareket etti.  Eylemlerine devam edeceklerini belirten vekiller, Diyarbakır’a kadar yol güzergahında bulunan kent ve ilçelerin belirli yerlerinde yürüyüşlerine devam edeceklerini ifade etti.(HABER MERKEZİ)

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2019, 18:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER