Van'da HDP Eşbaşkan adaylarının seçim çalışmaları devam ediyor

VAN - HDP Van büyükşehir ve ilçe belediye eşbaşkan adayları seçim çalışmaları kapsamında, gün boyunca yaptıkları esnaf ziyaretleri ve kadın buluşmalarında, halkın sorunlarını dinledi. Halkla sohbet eden adaylar, 31 Mart’ta belediyeleri geri alacaklarını vurguladı.

Van'da HDP Eşbaşkan adaylarının seçim çalışmaları devam ediyor

Halkların Demokratik Partisi (HDP) 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlere sayılı günler kala çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.  Van’ın ilçelerinde belediye eşbaşkan adayları, esnaf ziyaretleri gerçekleştirirken, bir yandan da halk ile buluşmalarına devam ediyor. 

İPEKYOLU

HDP Van Büyükşehir Belediye eşbaşkan adayları Bedia Özgökçe Ertan, Mustafa Avcı, İpekyolu İlçe eşbaşkan adayları Şehzade Kurt, Azim Yacan ve HDP’li yöneticilerinin katılımıyla fırıncılar ve Kuyumcular Odası ziyaret edildi.  Fırıncılar ziyaretinde, kayyımın Halk Ekmek projelerinin yarattığı tahribat anlatıldı. Adaylar fırıncılar odası ziyaretinde, Halk Ekmek projesine dair fikir alışverişinde bulunup seçim sonrası tekrar bir araya gelip ortaklaşmaya karar vereceklerine dair söz aldı.  

Burada ekonomik krize ve işsizliğe ilişkin konuşan Özgökçe, şunları söyledi: “Bizim iddiamız gerçek anlamda yerellerde ve bütün çalıştığımız kentlerde birlikte bir yönetim arzu etmektir. Halkın kendi kararlarının kendisinin alacağını mekanizmalarda çalışacağız. Bu anlamda esnafın görüşleri bizim için çok önemli. Çünkü halkımıza hizmet etmek için seçiliyoruz. Doğduğumuz yerde doyacağımız şekilde hem iş alanlarını, hem iş sahibi olacak insanların mekanizmalarını kurmak istiyoruz. İşsizlik oranına baktığınızda hem bölgesel olarak hem de eşitsizlik, ayrımcılık artmış. Şu an bütün Türkiye’nin sorunu hem işsizlik hem yoksulluk açısından kentimiz daha ciddi boyutlarda.”

Kayyım atanan belediyeleri geri alacaklarını kaydeden Özgökçe, “Van, depremden sonra lokal olarak ekonomik anlamda başka bir krizle boğuşurken, birde üstüne hükümetin yönetimsizliğinden, ekonomik anlamdaki politikalarından talep koyduğu yanlışlarda, istediği tarzda yorumlansa bile halk boğazından kesmeye başladı. Ve bu giderek de derinleşen bir kriz haline geldi. Ama her şeye rağmen bizler umudumuzu yitirmiyoruz. 31 Mart’ta kayyım atanan her belediyeyi alacağız. Bu anlamda hem halkımıza, hem de kendimize olan güvenimiz sonsuz” diye belirtti.

TUŞBA

Tuşba’da ise, Bedia Özgökçe Ertan, Mustafa Avcı ve Tuşba belediye eşbaşkan adayları Yılmaz Berki ile Ayşe Minaz, ilçede bulunan Van Organize Sanayi Bölgesi esnafını ziyaret etti. Adaylar esnafın sorun ve önerilerini dinledi. 

Özgökçe, burada esnaflarla yaptığı sohbette, halkın ve esnafın desteğiyle yeniden kazanıp güçleneceklerini kaydetti. Özgökçe, ”Amacımız bu kentte yaşayan bütün kesimlerin derdini bilen ve çözüme doğru katkı sunan herkesle karar alma mekanizmasını kurmak. Halkımızın desteği ile büyük bir başarıyı elde ettik. Ama yine de her şeye rağmen bu süreçten ders çıkarttık. Çalışmalarımız halkımızın desteği ile sürecektir” sözlerini kullandı. 

Ardından konuşan Mustafa Avcı , kayyım politikalarına değindi. Avcı, “Van hepimizin, biz birlik ve beraber olursak üstesinden gelemeyeceğimiz sorun ve sıkıntı olmayacaktır. Belediyelerimize kayyım atanmadan önce bizim projelerimiz vardı. Ama kayyımlar bunu kendi projeleriymiş gibi gösterip halkın gözünü boyamaya çalıştılar. Halk bunlara kanmadı ve 31 Mart da gereken cevabı demokratik bir şekilde sandıklarda verecektir” dedi. 

ÖZALP

Özalp’ta ise, belediye eşbaşkan adayları ve HDP’li yöneticiler, ilçe merkezindeki esnafı ziyaret etti. Esnafların yoğun ilgisiyle karşılanan adaylar, burada önerileri ve talepleri dinledi. Burada kısa bir konuşma yapan HDP Özalp Belediye Eşbaşkan Adayı Dilan Örenci, 31 Mart’tan sonra Özalp’ı yeniden şekillendireceklerini söyledi. Örenci, “Tüm baskı ve yıldırma politikalarına rağmen hak yerini bulacak. Bizim olanı yeniden alacağız” diye konuştu. 

ÇATAK

HDP Çatak Belediye Eşbaşkan Adayı Murat Bozdemir ve İlçe yöneticileri Pax (Samanlı) ve Tloran (Toyga) mahallesinde çat kapı seçim çalışmaları kapsamında halkla bir araya geldi. 

HDP Çatak Belediye Eşbaşkan adayı Esra Babur ise, Gemanıs Mahallesi’nde kadınlarla bir araya gelerek halk toplantısı aldı.  HDP Çatak Belediye Eşbaşkan Adayı Esra Babur kadınlar ile 31 Mart seçimleri hakkında bilgi alışverişinde bulundu.

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2019, 21:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER