Van'da HDP Eş Başkan adaylarına halktan yoğun ilgi

VAN - Yerel seçimlere sayılı günler kala Van’da HDP Eş başkan adayları seçim çalışmalarını ilçelerde ve mahallelerde tüm hızıyla sürdürüyor.

Van'da HDP Eş Başkan adaylarına halktan yoğun ilgi

Halkların Demokratik Partisi(HDP) Van İl Örgütü, kent merkezi ve ilçelerinde yerel seçim çalışmalarını hızlandırdı. Halkın yoğun katılımıyla seçim çalışmalarını sürdüren adaylar, Edremit’te esnafları ziyaret ederken ,Tuşba’da Eşbaşkan adayları muhtarlarla bir araya geldi. ErcişGevaş ve İpekyolu'nda ise Eşbaşkan adayları halkla buluştu. 

TUŞBA

Tuşba’da ise, ilçeye bağlı Kumluca(Norşin), Yaylıyaka (Adır) Döşüme(Tevleder), Halkalı(Xıcışk), Esenpınar (Noravans) mahalle muhtarlarıyla bir araya gelindi.  Muhtarlarla buluşmaya, HDP Tuşba Belediye eşbaşkan adayları Ayşe Minaz ve Yılmaz Berki’nin yanı sıra HDP ilçe yöneticileri katıldı. Adaylardan Berkin, burada yaptığı konuşmada, “Bizler 31 Mart’ta sandıklara gittiğimiz zaman biz Van halkı olarak kendi irademize sahip çıkacağız. Bir taraftan seçimlere gidilirken bir taraftan katıldığı her programda Cumhurbaşkanı ‘kayyım atarız’ sözleriyle tehdit ediyor. ‘Madem kayyım atayacaksın, o zaman neden seçime gidiyorsun’  sorusunu sormak istiyoruz” dedi. 

Ardından konuşan Eşbaşkan adayı Ayşe Minaz ise, Türkiye’nin büyük bir krizde olduğuna dikkat çekerek sadece ekonomik anlamda değil, insan hak ve özgürlüklerinde de ülkenin büyük bir krizde olduğunu vurguladı. AKP ve MHP ittifakı tarafından Kürtlerin birer “terörist” olarak gösterildiğine işaret eden Minaz, “AKP’nin siyasi zeminde ne kadar siyaset yapma hakkı varsa HDP’de aynı şekilde siyaset yapma hakkı vardır. Ama bugün HDP’nin seçim şarkısı dahi hiçbir TV kanalı kabul etmedi. Türkiye kamuoyu ve basınına ciddi bir baskı oluşturan iktidarın kendisidir. Bir halkın dili kimliği, iradesi yok sayılarak mı kardeş olunacak. Biz böyle bir kardeşliği istemiyoruz” ifadelerini kullandı. 

“Leyla Güven bu ülkeye barışı getirecektir” diye devam eden Minaz, şunları söyledi: “ Leyla Güven ‘Jin jiyan azadi’nin vücut bulmuş halidir. İlimizde AKP ve MHP’nin gösterdiği 14 aday da erkek. Tek bir kadın yok. Bu kentin yarısı kadın ve kadınlarda siyasette yer almak istiyorlar. Oysaki onlar kadınlara ‘evlerinizde oturun, itaat edin, rahat edin’ sözlerini kullanıyor. Ama bizde burada bir kez daha buradan sesleniyoruz; ‘biz Kürt kadınları bütün kariyerimizi sizin saltanatınızı yıkmak için kullanacağız.’ biz kimsenin efendisi değiliz, biz rahat etmek istemiyoruz, biz mücadele etmek istiyoruz. İnsan hak ihlalleri alanlarında, siyasi alanda ve birçok toplumsal alanda mücadele etmek istiyoruz.”

EDREMİT

Van Büyükşehir belediye eş başkan adayı Mustafa Avcı galericiler sitesi yönetim kurulu ve esnafını ziyaret etti. Edremit ilçesinde bulunan galericiler esnaf ve yönetim kurulu ziyaretine HDP İlçe başkanı Barış Caniş ,DBP İl Eşbaşkanı Aynur Tarhan,Van büyükşehir belediye eş başkan adayı Mustafa Avcı ve Edremit ilçe belediyesi eş başkan adayları Gülcan Kaçmaz Sayyiğit ve Medeni Özer katıldı.

Galerici esnafı Edremit ilçesinde kendilerine tahsis edilen 66.bin m2 arsa üzerine inşa edilen dükkanların geçmiş dönemlere ait kira borçlarına yönelik Bekir Kaya döneminde çözüme kavuştuğu sırada kayyum atandığını ve soruna yönelik kayyumun çözüm süz kaldığını aktardı.Burada konuşan Büyükşehir belediye Başkan adayı Mustafa Avcı, "Bizler bu soruna yönelik yaklasim tarzımız hiç kimse mağdur etmeden çözmek olacaktır.Biz yarım kalan projelerimizi ve bu mağduriyetleri çözme noktasında beraber hareket edeceğiz.31 Mart'tan sonra sizler belediye randevu almak zorunda kalmayacaksiniz biz es başkanlar olarak  ziyaret edeceğiz"dedi.

Galericiler sitesinin ardından Avcı ve beraberindekiler ardından esnaf ziyaretinde bulundu.  Edremit ilçesinde kendilerine tahsis edilen 66.bin m2 arsa üzerine inşa edilen dükkanların geçmiş dönemlere ait kira borçlarına yönelik Bekir Kaya döneminde çözüme kavuştuğu sırada kayyum atandığını ve soruna yönelik kayyumun çözüm süz kaldığını aktardı.Burada konuşan Büyükşehir belediye Başkan adayı Mustafa Avcı, "bizler bu soruna yönelik yaklasim tarzımız hiç kimse mağdur etmeden çözmek olacaktır.Biz yarım kalan projelerimizi ve bu mağduriyetleri çözme noktasında beraber hareket edeceğiz.31 Mart'tan sonra sizler belediye randevu almak zorunda kalmayacaksiniz biz es başkanlar olarak  ziyaret edeceğiz"dedi.Ardından esnaf ziyaret edildi.

ERCİŞ

Erciş’te seçim çalışmalarını hızlandıran adaylar, HDP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, HDP Van İl Eşbaşkanı Yadişen Karabulak’ın da katılımıyla ilçeye bağlı Çelibibağa Mahallesi’nde düzenlenen halk buluşmasına katıldı. 

Halaylar ile başlayan buluşmada, sık sık  “Biji berxwedana Leylayê” sloganı atıldı. Buluşmada konuşan HDP Erciş Belediye Eşbaşkan Adayı Yıldız Çetin, halkın 31 Mart yerel seçimlerde gereken cevabı vereceğini söyledi.Çetin, ”Sizin bu coşkunuz, bu sevinciniz ve bu yaklaşımınız 31 Mart yerel seçimin göstergesi olacaktır. Gittiğimiz her mahallede, her köyde halkımızın bu coşkusuyla karşılaşıyoruz. Bizler de sizin bu coşkunuza ve bu sevincinize ortak olup 31 Mart zaferine doğru ilerleyeceğiz. Belediyelerimizi gasp ederek bu halkın iradesini bitiremeyecekler. Kayyımlarla sonuç alınamayacak. 3 belediye ile başladık ve bugün 106 belediye ile yürüyoruz. 31 Mart belediyelerimizi alacağımız gün olacaktır” dedi. 

Ardından konuşan HDP ilçe eşbaşkan adayı Mahmut Pala da yerel seçimlere değinerek 31 Mart da kazanacak olan gücün halk iradesi olacağını vurguladı. 

Buluşma, çekilen halaylarla sona erdi. 

GEVAŞ

Halepçe ve Yeni Zelanda aynı zihniyetin ürünü

HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan seçim çalışmaları kapsamında Gevaş ilçesini ziyaret etti . Seçim lokalinde halkla bir araya gelen Orhan'a DTK Divan üyesi Fikret Doğan ve ilçe belediyesi eş başkanları Veysi Şeker ve Melek Arapoğlu eşlik etti.

Burada yaptığı konuşmada Halepçe'de yaşanan soykırıma değinen Orhan, Kürtler arası birliğe dikkat çekti.'' 31 yıl önce Kürtleri Halepçe'de katleden zihniyet ile dün Zelanda'da Cami bombalayan ve Roboski'de sivil insanları katleden zihniyet aynıdır. Tarihi katliamlarla dolu Kürt halkının birlikten başka çaresi yok. Ve bu günler yakındır. '' ifadelerini kullanan Orhan, Gevaş'tan güçlü bir zafer beklediklerini sözlerine ekledi.

Buradaki konuşmaların ardında Gevaş Devlet Hastanesini ziyaret eden HDP heyeti hasta ve hasta yakınlarına şifa dileklerinde bulundu. Daha sonra ilçede Kayalar ve Kızıltaş mahallelerinde taziye ve ev ziyaretlerinde bulunan HDP heyeti Abalı Mahallesinde ise halk buluşması gerçekleştirdi. Halkın 100 yıldan sonra ilçede HDP belediyeciliğine de bir fırsat verilmesi gerektiğinin altını çizen HDP Van Milletvekili  Muazzez Orhan, üreterek ortak bir yaşam koşulları oluşturacaklarını söyledi.

Ardından konuşan DTK Divan üyesi Fikret Doğan ise Kürt partileri arasında yapılan seçim ittifakına değinerek bu ittifakın seçimlerden sonra ulusal birliğe doğru gideceğini dile getirdi.

Daha sonra söz alan Gevaş Belediyesi eş başkan adayı Veysi Şeker ise Gevaş'ta 31 Mart'tan sonra yeni bir vizyonun hakim olacağını söyledi. Şeker,'' Gevaş 15 yıl içerisinde 30 yıl geriledi. Yapılmayan hizmete karşılık yığınlarca da borç yapılmış. Bizler bu paraların nerelere harcandığını bir bir açıklayacağız halkımıza, Ve en asgari insni hizmetleri kısa zamanda gerçekleştirip, tarım ve turizme dönük köklü projelerle ilçenin ekonomisine nefes aldıracağız ve doğduğumuz topraklarda doyacağız'' ifadelerini kullan Şeker, 15yıldır Gevaş'ı yönetenlerin ilçeye verecekleri yeni bir şeyin olmadığını söyledi.

Heyetin ilçedeki programı ev ve hasta ziyaretleri ile gece geç saatlere kadar sürdü.

İPEKYOLU

İpekyolu Belediye Eş Başkan Adayı Azim Yacan, İpekyolu İlçesine bağlı Halil Ağa Mahallesi Semt Pazarında esnaf ziyaretinde bulundu. HDP İlçe Örgütlerinin de katılım gösterdiği sem pazarı ziyaretinde Yacan, esnaf ile artan fiyatları, halkın düşen alım gücünü konuşarak sorunlarını dinledi.

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2019, 19:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER