Van'da Eşbaşkan adaylarının halk ziyaretleri devam ediyor

VAN-HDP Eşbaşkan adayları yerel seçimlere sayılı günler kala çalışmaranı Van'da aralıksız sürdürüyor.

Van'da Eşbaşkan adaylarının halk ziyaretleri devam ediyor

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eşbaşkan adayları seçim çalışmalarını Van'da aralıksız sürdürüyor.Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkan adayı Mustafa Avcı seçim çalışmaları kapsamında Saray’da halkla bir araya gelirken, diğer Van Büyükşehir Eşbaşkan adayı Bedia Özgökçe Ertan ise Çatak'ta halkla buluştu.Öte yandan Gevaş, Çaldıran, Başkale ,Özalp, Tuşba ve Edremit'te de Eşbaşkan adaylarını seçim çalışmaları bugünde davam etti.

SARAY

Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Mustafa Avcı seçim çalışmalarına Saray ilçesinde devam etti. Çalışmalara Van Büyükşehir belediye Eşbaşkanı adayı Mustafa Avcı, Divan Üyesi Mukaddes Karakoç, Saray Belediye Eşbaşkan adayları Caziye Duman, Şahabettin Bilmez ve beraberinde kanaat önderleri katıldı.Program kapsamında Saray’da halk ile buluşan Eşbaşkan adayı Mustafa Avcı Saray ilçe merkezi girişinde kitlesel bir şekilde karşılandı.

Avcı’yı karşılayan konvoy Saray ilçe merkezinde tur attı.İlçe merkezinde halkın yoğun ilgisiyle karşılanan eş başkanlar ilk olarak Örenburç’ta (Satmanıs) bir taziye ziyaretinde bulundu.Taziye ziyaretinin ardından Beyaslan (Şerefxane) köyünde düzenlenen halk buluşmasına katıldı.Yoğun katılım olduğu buluşmada Mustafa Avcı ve Caziye Duman halka hitap etti.

Avcı konuşmasında, ’Saray halkının karşılaması 31 Mart’ın zaferidir. Köylerde artan baskı ve engellemeye rağmen bu tablo çok anlamlı. Saray halkı ‘biz buradayız ve irademize sahip çıkacağız’ diyor. Biz şunu diyoruz bu halk olduğu sürece bizim kazanamayacağımız seçim yok. Van ve ilçelerinde AKP’nin güvenlik gerekçelerini bahane ederek uyguladığı politikalar halkımızı ekonomik olarak geri götürdü. Tarım ve hayvancılık bu bölgelerde birinci durumda iken şimdi bunlar bitme noktasına gelmiş. İnsanlar topraklarından göç ederek inşaat işçisi olarak ya da mevsimlik işçi olarak batı illerine gidiyor. AKP’nin göç ettirmeye yönelik geliştirdiği bu politikalara yönelik bizler 31 Mart’ta dur diyeceğiz. Açıkladığımız bu projeler ile halkımızın tarımsal ve hayvancılık faaliyetleri başta olmak üzere insanları topraklarını terk etmemesi için her türlü belediye imkânlarını kendilerine sunacağız’’.dedi.

Mustafa Avcı konuşmasının ardından Eş başkan adayı Caziye Duman konuştu.Duman, açlık grevlerine değinerek ‘’Burada Leyla Güven’in anlamlı mücadelesini ve direnişinin 128’inci gününde selamlıyorum’ ifadelerini kullandı.

Yapılan konuşmaların ardından Bakışık (Avzerk) köyüne konvoy şeklinde ziyaret edildi. Köy programların ardından eş başkan adayları seçim bürosunu ziyaret ederek. Seçim bürosunda bulunan halk ile bir araya geldi.

ÇATAK

HDP Van büyükşehir belediye eşbaşkan adayı Bedia Özgökçe Ertan HDP Van İl eşbaşkanı Yadişen Karabulak Çatak belediye eşbaşkan adayları Esra Babur Murat Bozdemir yerine kayyum atanan Çatak belediye eşbaşkanı Celalettin Bartu ve parti yöneticilerinin de içinde bulunduğu grup ilk olarak Çatak merkezde kahvehaneler gezerek halkla bir araya geldi.

Ardından Şaminis (Övecek) mahallesinde düzenlenen halk buluşmasına katılan eşbaşkanları mahalle girişinde halkın çoşkusıyla karşılandı. Mahalle meydanında toplanan onlarca kişinin HDP bayraklarıyla alanı doldurması ve kadınların zılgıtları büyük bir çoşku yaratarak bir anda mitinge dönüştü.

Burada ilk olarak konuşan HDP Van İl eşbaşkanı Yadişen Karabulak: açlık görevlerinin 128. Gününde olduğunu belirterek başta Leyla Güven ve tüm açlık grevinde bulanan yoldaşlarımızı Çatak halkı ve yurtsever annelerimizin şahsında direnişlerini selamlıyor ve önlerine eğiliyorum. Bugün Çatak halkı Şaminis(Övecek) halkı kararını verdi bu halkın iradesine el koyan yok sayan sisteme 31 martta cevap vererek 1 Nisan sabahı kayyunlarını Ankaraya gönderecektir." dedi.

Ardından konuşan Van büyükşehir belediye eşbaşkan adayı Bedia Özgökçe Ertan: “Onlar sandılar ki Bekir kayayı tutuklasalar, Celalettin başkanı, Evin başkanı tutuklayarak hapse atsalar bir daha Van halkı Çatak halkı bir araya gelemeyecek. Ama bugün görüyorlar ki, Çatak halkı büyük bir iradeyle kayyumlara ve kayyum politikalarına en büyük cevabı veriyor, her yerde partisini sahipleniyor. Bizi sürekli aşağılayarak Kürt halkının halkının onurunu rencide ederek bizleri birbirimizden ayırarak sandılar ki bir daha sesimizi çıkaramayacağız… Yanılıyorlar!!! Çünkü, 31 mart seçimleri onlara ve kayyumlarına en büyük cevap olacaktır. 31 martta vereceğimiz cevapta biz halkız biz buradayız ve hiçbir yere gitmeyeceğiz” diye konuştu.

Konuşmalarının ardından eşbaşkan adayları halkla birlikte halay çekti. Özgökçe ve beraberindekiler son olarak Tınk(Büyükağaç) ve Reşan (Atlıhan) mahallelerinde ev ziyaretlerinde bulundu.

GEVAŞ

Gevaş'ta eş başkan adayların esnaf ve kurum ziyaretleri sürüyor. HDP  Gevaş belediyesi eş başkan adayları Veysi Şeker ve Melek Arapoğlu ilçedeki esnaf ve kurum ziyaretlerine bugün de devam etti.Ziyaret esnasında Gevaş'ta rantçı değil toplumcu bir belediyeciliğe ihtiyac olduğunu belirten eş başkanlara esnafın ilgisi yoğun oldu.

Eş başkan adayları personelin sorun ve taleplerini dinledi.31 Marttan sonra kapalı kapılar ardından değil şeffaf ve emeğe dayanarak ilçeye beraber hizmet edeceklerini belirten eş başkanlar ilgilerinden dolayı çalışanlara teşekkür etti.

TUŞBA

Tuşba Belediyesi Eşbaşkan Adayı Ayşe Minaz, Şemsi Bey Mahallesinde düzenledikleri toplantı ile kadınlarla bir araya geldi. Onlarca kadının katıldığı toplantıda, Ayşe, “1 Nisan’da ilçeyi halkımızla birlikte yöneteceğiz” mesajı verdi.  Ardından kadınlar çalınan müzikler eşliğinde halay çekti. 

BAŞKALE

Van Milletvekili Muazzez Orhan, DTK Başkanlık Divanı Üyesi Fikret Doğan, Belediye Eş Başkan Adayları Şengül Polat, Erkan Acar ilçeye bağlı Hespıstan, Herisan, Arek ve Baz köylerinde halkla buluştu. Köylerde halka hitap eden HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan, halkı sandıklarına ve iradesine sahip çıkmaya çağırdı.

ÖZALP 

Özalp Belediye Eş Başkan Adayları Dilan Örenci ve Yakup Almaç'ta esnaf ziyareti yaptı ve seçimlere ilişkin görüş alışverişinde bulundu.

EDREMİT

Edremit Belediyesi Eşbaşkan Adayı Gülcan Kaçmaz ile beraberindeki HDP’li kadınlar, Fırat mahallesinde düzenledikleri toplantıyla kadınlarla bir araya geldi. Burada kadınların görüş ve önerilerini alan HDP’liler çalışmalarını ilçeye bağlı mahallelerde sürdürmeye devam etti. 

ÇALDIRAN

Çaldıran Eşbaşkan adayları Leyla Adsak ve Faruk Demir, Yukarı ve Aşağı Kuyucak köyleri sakinleriyle bir araya geldi.  Soğukların eksi 30 dereceyi bulduğu ilçede seçim çalışmaları son hızıyla devam ediyor.
 

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2019, 19:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER