Van'da Emekçiler Ankara Katliamını kınadı

KESK, TMMOB, DİSK ve TTB 10 Ekim 2015’te gerçekleşen katliamı 2. Yıldönümünde bir kez daha lanetledi.

Van'da Emekçiler Ankara Katliamını kınadı

10 Ekim 2015’te Ankara Garı önünde gerçekleşen katliamın ikinci yıldönümünde Van’da KESK, TMMOB, DİSK ve TTB tarafından ortak basın açıklamasına sendika temsilcileri ve üyeleri katıldı.
 

Basın toplantısında konuşan KESK Dönem Sözcüsü Abdüllatif Tül, “ Türkiye tarihinin en büyük kitle katliamında kaybettiğimiz bütün arkadaşlarımızı saygı ve özlemle anıyoruz. Bundan tam iki yıl önce, barış ve demokrasiden yana emek ve meslek örgütleri ülkemizin içinden geçtiği şiddet ve çatışma ortamının sona erdirilmesi için “Savaşa inat, barış hemen şimdi” şiarıyla Sıhhiye Meydanı’nda buluşma çağrısı yapmıştı. Mitinge katılmak için Türkiye’nin dört bir yanından gelen on binlerce kişi Ankara Garı önünde yürüyüşe hazırlanırken, birbiri ardına patlayan iki ayrı canlı bombanın hedefi oldular.” Diye konuştu.


 

‘YAŞANAN KATLİAM YÜREKLERİMİZİ YAKIYOR’
 


“Yüreği insan sevgisiyle ve barış özlemiyle dolu 102 arkadaşımız patlamalarda hayatını yitirdi.” Diyerek konuşmasını sürdüren Tül, “ 500’e yakın arkadaşımız ise çeşitli biçimlerde yaralandı. Yaralılar arasında çok sayıda arkadaşımız farklı organ kayıplarına uğrayarak hayatlarını devam ettiriyor. Yaşanan bu büyük katliamın acısı yüreklerimizi yakmaya devam ediyor. Arkadaşlarımıza olan hasretimiz, her geçen gün daha da büyüyor. Bilinmesini isteriz ki, acımız ve hasretimiz kadar öfkemiz de taze ve diri duruyor.Acımızı ve öfkemizi büyüten en büyük nedenlerden birisi, katliam öncesinden bugüne kadar siyasi iktidarın ve idarecilerin takındıkları tutumdur.” Diye konuştu.
 
‘KATLİAM AYDINLATANA KADAR ÖFKEMİZİ DİRİ TUTACAĞIZ’
 
 
Tül konuşmasını şöyle sürdürdü : “Katliamın tüm sorumluları yargılanana ve hak ettikleri cezayı alana kadar öfkemizi diri tutacağız. Katliamın unutturulmak istenmesine izin vermeyeceğiz.Eşitlik, özgürlük, demokrasi ve barış mücadelesi yitirdiğimiz arkadaşlarımızın en büyük emanetidir. Bizler bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bu doğrultuda kararlı mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz.”
 

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2017, 12:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER