Van'da DÎSA-DER'in dil kurslarına yoğun ilgi

VAN - DÎSA-DER tarafından açılan kurslarla Kürtçe, İngilizce ve Farsça eğitimler veriliyor. Kürtçe dil kurslarına ilgi yoğun olurken, dernek yöneticileri tüm yurttaşları kurslara katılmaya çağırdı.

Van'da DÎSA-DER'in dil kurslarına yoğun ilgi

Dil Kültür ve Sanat Araştırmaları Derneği (DÎSA-DER)  yeni yıla dil kurslarını açarak başladı. Dil alanında yaptıkları çalışmalarla Van’da önemli bir görev üslenen dernek, İngilizce, Farsça ve Kürtçe kurslar açtı. Özellikle Kürtçe kurslara yoğun ilgi dikkat çekiyor. Dernek Eşbaşkanları Evin Adin ve Salih Sertkal tüm yurttaşları dil kurslarına davet etti. 

‘İNSANLAR ÖNCE KENDİ ANADİLLERİNİ ÖĞRENMELİDİR’

Dernek Eşbaşkanı Salih Sertkal, dil ve kültür açısından derneği yeni açtıklarını söyledi. Kasım 2018’de açılan derneğin özellikle Kürtçe, İngilizce ve Farsça kursları olduğunu söyleyen Sertkal, “Kürt dilinin önü sürekli engellenmeye çalışılıyor, baskılara maruz kalıyor. OHAL ile KURDÎ-DER kapatılınca OHAL’den sonra biz de Kürtçe dili sevenler olarak, öğretmenler ve öğrencilerle birlikte DÎSA-DER’i açarak Kürtçe eğitim çalışmalarına başladık. Yalnızca Kürtçe değil hangi dil olursa olsun bu dillerin öğrenilmesinin engellenmesi, baskı altına alınması utanç vericidir. Türkler de, Kürtler de, İngilizler de kendi dillerini öğrenmelidirler. İnsanlar önce kendi anadillerini daha sonra diğer dilleri öğrenmeleri gerekir” dedi. 

DÎSA-DER’in amacının Kürtçe dilinin ilerlemesine katkı sunmak olduğunu kaydeden Sertkal, Kürtçe öğretmenlerin de kongrelerinin ardından tutuklandığını hatırlattı. Sertkal son olarak, Kürt dili çalışmalarının tüm baskılara rağmen her zaman süreceğini söyledi. 

KÜRTÇEYE YOĞUN TALEP

DİSA-DER Eşbaşkanı Eğitmen Evin Adin ise, 2018’in son 2 ayında açılan dil kurslarına Van’da onlarca kişinin başvuruda bulunduğunu söyledi. Özellikle Kürtçe dil öğrenimine yoğun ilginin olduğunu belirten Adin, “Biz de kursların çoğunu talep üzerine Kürtçeye ayırdık. Burada Kürtçeye başlangıç, birinci, ikinci, üçüncü seviye ve hocalık derslerine başladık. Ailelerin çocuklarının güzel Kürtçe konuşması için taleplerinden dolayı başlangıç bölümünü çocuklar için açtık. Bunun için ailelerin talepleri ve söylemleri bizleri mutlu etti. Çocukların birinci aşaması neredeyse bitecek durumda. DÎSA-DER açıldığından bu yana 2018 yılının son iki ayında çok sayıda öğrencimiz kayıt yaptırdı” dedi.

‘YÜZLERCE, BİNLERCE KİŞİYE DİL EĞİTİMİ VERMEK İSTİYORUZ’

DİSA-DER olarak hedeflerinin binlerce kişiye 2019 yılında Kürtçe dil eğitimi vermek olduğunu söyleyen Adin, Van halkının da Kürt dili eğitimi için taleplerinin yüksek olduğunu ve bu taleplere yanıt vermeye çalıştıklarını söyledi. Adin, “Biz bu eğitimleri başarıyla yerine getireceğiz. Halkımıza çağrımız derneğe, hocalarına ve dillerine sahip çıksınlar. Kürt dil eğitimini daha önce KURDÎ-DER veriyordu. O kapandığından bu yana iki yıldır Kürtçe eğitim verilmiyor. Biz bu arayı coşkuyla, azimle kapatmak istiyoruz. Talebimiz, Kürt dili eğitimine Van halkının destek vermesi ve derneğe gelerek Kürtçe dil eğitimlerini almalarıdır” dedi. 

Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2019, 15:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER