Van'da DBP’li belediye yapmak isteyince suç, kayyım yapınca hizmet!

VAN - DBP'li belediye döneminde depremde yıkılan kamu binalarının yerine park yapılması için karar alan meclis üyeleri hakkında soruşturma açılırken, aynı alana kayyım atanan İpekyolu Belediyesi tarafından park yapılması dikkat çekti.

Van'da DBP’li belediye yapmak isteyince suç, kayyım yapınca hizmet!

HABER MERKEZİ- Van’da 23 Ekim 2011 tarihinde meydana gelen depremin ardından ağır hasar gördüğü için yıkılan eski Van Yüzüncü Yıl Araştırma Hastanesi ve birçok askeri alanın "Park yapılması" için karar alan Demokratik Bölgeler Partisi'nin (DBP)Van Büyükşehir Belediyesi Meclis üyeleri hakkında soruşturma açılmıştı. Kayyum atanan İpekyolu Belediyesi de eski kararın bir benzeri niteliğinde alanda park yapımına başladı. Arazinin içerisinde bulunan birçok ağaç kesilirken, arsanın büyük bir bölümüne ise Tapu Kadastro Bölge Müdürlüğü binası yapılıyor. 

‘HAKKIMIZDA AÇILAN SORUŞTURMA HALA SONUÇLANMADI'

Van Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Avukat Abdulbasit Bildirici, Van'ın İpekyolu ilçesinde eski Van Yüzüncü Yıl Araştırma Hastanesi'nin yerini kayyumdan önce ve tüm meclisin ortak kararı ile park olarak plana işlediklerini söyledi. Bildirici, alanı park olarak karar aldıkları için İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun izniyle kendileri hakkında “Görevi kötüye kullanma” ve “Kamuya ait alanları yetkiye girmeden planındaki niteliği değiştirme” gerekçeleri ile açıldığını belirtti. Bildirici, bu konuda savcılık tarafından ifadelerinin alındığını ancak hala soruşturmanın sonuçlanmadığını da dile getirdi. 

'YAPTIĞIMIZ SUÇSA, KAYYUM'A NEDEN SUÇ DEĞİL?'

Bugün aynı yerin İpekyolu Belediyesi kayyumu tarafından park yapılacağını öğrendiklerini belirten Bildirici, “Eğer bizim yaptığımız şey suç idiyse o zaman kayyum hakkında da ‘görevi kötüye kullanmak’ suçundan soruşturma başlatılması gerekir. Böyle bir şey mümkün olmadığına göre o zaman uygulamanın anlamı üzerine düşünmek gerekir. Buradan çıkan sonuç şudur; DBP’li belediyenin kamu yararını gözeterek yaptığı bir iş hakkında soruşturma açılması demek asıl amacın soruşturma yapmak değil, kayyum atanmasına gerekçe oluşturmak olduğu açığa çıkmış oluyor. Yüksek oy oranlarıyla iktidara gelmiş bir belediyenin tamamen kamu yararı gözetilerek yaptığı iş ve işlemleri görevin kötüye kullanılması olarak vasıflandırmanın başka bir anlamı yoktur. Bu da kayyum atanmasının tamamen suni ve uydurma gerekçelere dayandırıldığını göstermektedir” dedi.

‘ESKİ PROJELERİMİZ YENİYMİŞ GİBİ HALKA SUNULUYOR’

Van Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkanı Cahit Bozbey ise, meclis üyeleri olarak kentte boşalan yerleri, kentin ihtiyaçları doğrultusunda yeşil alana dönüştürmek istediklerini fakat bu yeşil alanlardan dolayı İçişleri Bakanlığı tarafından verilen yetki ile birlikte meclis üyeleri hakkında soruşturmalar açıldığını hatırlattı. Bozbay, “Bu soruşturmalarda devam ediyor. Ancak görüyoruz ki kentte yeşil alan olarak plana işlediğimiz yerler, kayyumlar tarafından sanki yeni bir şeymiş ve onların emeğiymiş gibi halka tanıtılıyor. Biz yaptığımızda suçmuş gibi gösterilen çalışmalar kayyumlar tarafından yapılırken herhangi bir kovuşturma ve soruşturmaya gidilmediği görülüyor. Burada da hükümetin niyetinin ne olduğu, belediyelere el konulurken asıl niyetin ne olduğu bu projelerle ortaya çıkıyor” diye konuştu.

MÜFETTİŞLER BİR ŞEY BULAMADI

Belediyelere kayyum atanmadan önce müfettişlerin sürekli teftiş için geldiklerini belirten Bozbey şunları kaydetti: “O dönem belediyeleri denetleyen müfettişler de ‘Belediyelerde bir usulsüzlük bulamıyoruz ve Ankara’ya gittiğimizde sürülüyoruz” diyordu. Kamuoyu da çok açıkça gördü bu iş ve işlemlerin hepsi kayyum atamaya zemin oluşturmaktı. Böylelikle kamuoyu ve halk da asıl niyetin ne olduğunu görmüş oldu.” 

‘AĞAÇLAR KESİLDİ, BİNA YAPILDI, GERİYE NE KALDI Kİ?'

Bozbey, kayyum tarafından park yapılmak istenen arazinin eski Araştırma Hastanesi’ne ait büyük bir arazi olduğunu söyleyerek, “Biz bunu parka dönüştürmeye çalıştık. Arazinin içinde bulunan ağaçlara zarar vermeden yapmak istedik. Şuan da o arsanın bir kısmını Tapu Kadastro Bölge Müdürlüğü’ne verdiler ve çok sayıda ağaç kestiler. Yine arazinin bir kısmına Araştırma Hastanesi Semt Polikliniği yapılacağı iddia ediliyor. Arazinin kalan kısmında nasıl bir park ortaya çıkacak açıkçası o da ilginç. Çünkü geriye park için pek arazi kalmıyor. Geriye kalan az bir kısım arazinin hepsi park olsa ne olacak? Yani biz bu kentin seçilmişleri olarak kente kazandırdığımız yerleri tahrip eden bir anlayışla karşı karşıyayız” ifadelerini kullandı. 

MA / Mahmut Ruvanas

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER