Van'da bir araya gelen HDP Kadın Meclisi yeni döneme hazır: Temsil ettiğimiz değerlerin farkındayız

VAN - HDP Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş, Van'da gerçekleştirilen kadın toplantısının yeni dönemde kendilerine güç vereceğini söyleyerek, "Alanda temsil ettiğimiz değerlerin, kadın mücadelesinin, kadın iradesinin de farkındayız" dedi.

Van'da bir araya gelen HDP Kadın Meclisi yeni döneme hazır: Temsil ettiğimiz değerlerin farkındayız

HABER MERKEZİ-Halkların Demokratik Partisi (HDP), yeni süreci değerlendirmek ve yol haritası çıkarmak amacıyla Van'da bir araya geldi. Üç gün sürecek olan kampın ilk günü kadın milletvekillerinin toplantısıyla başladı. Toplantıyı değerlendiren HDP Siirt milletvekili Meral Danış Beştaş, kadın grubu olarak gün boyu güçlü ve geniş bir tartışma yürüttüklerini söyleyerek, "Önümüzdeki dönemi yeni sistemi, özellikle AKP iktidarının ve Erdoğan'ın faşizmi inşa etme çabalarının kadınlar üzerindeki etkisini ve buna karşı mücadele hattımızı çok ayrıntılı değerlendiriyoruz" ifadesini kullandı. 

'Faşizm kadına yönelik ayrımcılığı körükler'

Toplantıdaki temel konulardan birinin de eksikliklerini, sıkıntılarını ifade etmek ve yapamadıklarının da bir özeleştirisini vermek olduğunu dile getiren Beştaş, "Ne kadar çabalarsak çabalayalım maalesef kadın gündemi yakıcılığını koruyor ve bunu toplumsal yaşamın en büyük sorunu olarak nitelemek abartılı olmaz. Şu an Türkiye'de ve dünyada da en temel problem kadın erkek eşitsizliği ve ayrımcılığı problemidir. Kadın bir sınıf olarak dünyanın en büyük sınıfını teşkil eder ve faşizm, militarizm kadına yönelik her türlü ayrımcılığı körükler, tetikler ve bunu büyütür" diye konuştu. 

'Kadını görünür kılmak için çalışma yürüttük'

Türkiye'de ilk defa bir kadın grubunun geçen dönem oluştuğunu ifade eden Beştaş, kadın grubu olarak kadının durumunu sadece kadına yönelik şiddet üzerinden değil, aynı zamanda kadının toplumsal hayattaki yerini ailede, siyasette, sivil toplum örgütlerinde, sokakta yaşadığı sıkıntılar üzerinden ele aldıklarını kaydetti. Beştaş, "Bizler kadının sözünü gücünü varlığını göstermek açısından neler yapmak gerektiğini çok tartıştık ve bunu yaşama da geçirdik. Genel kurumlarda verdiğimiz önergelerle, konuşmalarımızla, basın toplantılarımızla, olay yerlerine giderek bunu görünüm kılmak ve bunun üzerinden sözümüzü ve eylemimizi göstermek açısından bir çalışma yürüttük" sözlerini kullandı.

'AKP kendini kadın düşmanlığından var ediyor'

Türkiye'nin yarısını oluşturan kadınların yaşadıkları sosyal, siyasal ve toplumsal sıkıntıların görünmez kılınmaya çalışıldığını ifade eden Beştaş, AKP iktidarının en büyük karşıtlığı ve düşmanlığı kadınlar üzerinden yürüttüğünü belirtti. Beştaş, "İktidar bu düşmanlığı fıtrat kavramıyla, eteklerle, şiddeti meşrulaştırarak ve çıplak kadın bedenlerini teşhir ederek yaşamımıza taşıdı. Buna dair kadınların mücadele alanlarını genişletmeleri, ittifakları işbirliklerini genişletmeleri gerektiğini hep ifade ettik" diye belirtti. 

'Sorumluluğumuzun bilincindeyiz'

HDP kadın milletvekilleri olarak sorumluluklarının bilincinde olduklarını vurgulayan Beştaş, yürüttükleri bu çalışmanın yeni dönemde kendilerine güç vereceğinin altını çizdi. Beştaş, "Alanda temsil ettiğimiz değerleri, kadın mücadelesinin, kadın iradesinin de farkındayız. Şule Çet'in ölümü üzerinden önemli bir gündem oluştu, ancak keşke bu gündem bir kadının yaşamına mal olmadan önce oluşsaydı. Bundan sonra yeni Şule'lerin, Ekin Wan'ların olmaması için bu kadınları buluşturan bir yerden bu çalışmalarımızı daha da büyütmek istiyoruz" dedi. 

Güncelleme Tarihi: 22 Temmuz 2018, 18:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER